Temat miesiąca

Fotografia podwodna

7 sposobów na lepsze zdjęcia podwodnego świata

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Planujesz zakup wodoodpornego kompaktu? Szukasz sposobu by poprawić swój warsztat? Oto garść porad i wskazówek, dzięki którym Twoje podwodne zdjęcia będą w tym roku jeszcze lepsze!

Najnowsze podwodne kompakty to już nie zabawki. Naszpikowane czujnikami, wyposażone w jasne obiektywy o peryskopowej konstrukcji, czułe sensory z tylnym podświetleniem (architektura BSI), systemy stabilizacji i diody LED. W rękach świadomego użytkownika zmieniają się w zaawansowane narzędzie, które pozwoli na rejestrowanie naprawdę dobrych zdjęć. Fotografia podwodna to specyficzna dziedzina, ale znajomość kilku prostych zasad, szybko przybliży Was do wykonywania udanych fotografii podwodnych głębin. Oto wszystko co musicie wiedzieć zanim zarządzicie pełne zanurzenie!

Ustaw na sucho

Zdjęcie wykonane aparatem Nikon W300

Aparat skonfiguruj jeszcze zanim wejdziesz do wody. To najprostsza i zarazem najważniejsza rada jakiej możemy Ci udzielić. Zaawansowane wytrzymałe kompakty pokroju Nikona W300 zaprojektowano tak, by możliwie ułatwić wygodną obsługę i sterowanie również w trudnych warunkach, ale pod wodą powinniśmy ograniczać się już co najwyżej do bieżącej korekcji parametrów ekspozycji. Szkoda czasu na przeszukiwanie menu. Po prostu bądźcie gotowi.

Szeroko i z bliska

Zasada jest prosta - im więcej wody dzieli nas od fotografowanego obiektu, tym słabsza będzie wyrazistość i ogólna jakość naszego zdjęcia - nie zawsze krystalicznie przejrzysta, nasycona drobnymi nieczystościami skutecznie osłabia kontrast i transmisję światła. Najprostszym, i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest fotografowanie z możliwie małej odległości przy maksymalnie szerokim kącie. Zakres zoomu prezentowanego tu Nikona W300 zaczyna się od 24 mm (po przeliczeniu dla pełnej klatki), a minimalna odległość ogniskowania to zaledwie 1 cm. Szeroki kąt pozwala sfotografować z bliska nawet duże obiekty a do tego maksymalizuje głębię ostrości, co przekłada się na lepszą ostrość zdjęć.

Korzystaj z trybu M

Zdjęcie wykonane aparatem Nikon W300

Zdjęcie wykonane aparatem Nikon W300

Eksperymentuj z ustawieniami manualnymi. Samodzielny dobór czasu i przysłony do warunków fotografowania sprawi, że będziesz mieć większy wpływ na charakter zdjęć. Sam zdecydujesz czy wodę pokazać jako błękitną czy atramentową, czy skupić się na jasnych partiach sceny, czy też poświecić je by wydobyć detale ukryte w cieniach.

„f/8, one meter and be there”

Jeśli ręczne ustawianie ekspozycji pod wodą to już dla Ciebie zbyt wiele, wypróbuj akademicką, bardzo uniwersalną zasadę. „f/8, one meter and be there”, czyli w luźnym tłumaczeniu „ustaw przysłonę na f/8, zadbaj by temat znajdował się w odległości ok. metra od obiektywu, i po prostu bądź w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie! To prosta recepta na udane zdjęcia, zwłaszcza gdy fotografujemy z błyskiem.

Nasz wybór - Nikon W300:
W300 to najnowsza odsłona odpornego kompaktu, który pozwoli na fotografowanie w każdych warunkach, także pod wodą. Aparat oferuje wodoszczelność do głębokości aż 30 metrów, co zapewne docenią nurkowie, a także odporność na mróz (do -10° C) i upadki z wysokości 2,4 metra. Pod solidnym pancerzem znajdziemy16-milionową matrycę BSI CMOS (zakres ISO 125 - 6400) w rozmiarze 1/2.3 cala, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów, tryb seryjny 7 kl./s oraz obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-120 mm i świetle f/2.8-4.9, który pozwoli zarówno na fotografowanie szerokich scen jak i wykonywanie zbliżeń. Obiektywem będziemy w stanie fotografować już odległości 1 cm.
Otrzymujemy również diodę LED, którą będziemy mogli doświetlić scenę na przykład podczas filmowania pod wodą a także tryb Active Guide, w którym otrzymamy dostęp do dodatkowych danych GPS, takich jak wysokość, prędkość czy lokalizacja. Nie można też zapomnieć o łączności Wi-Fi oraz funkcji Snapbridge, która wykorzystując moduł bluetooth automatycznie prześle wykonane zdjęcia bezpośrednio na smartfona.
Otrzymujemy także usprawniony tryb filmowy, w którym będziemy mogli rejestrować filmy rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s, lub Full HD 1080p z prędkością 60 kl./s. Dodatkowo projektanci wyposażyli aparat w funkcję blokady ekspozycji, co ułatwi filmowanie w dynamicznie zmieniających się warunkach oświetleniowych. Pomoże w tym także hybrydowy system stabilizacji o deklarowanej skuteczności 3 EV.

Pamiętaj o balansie bieli

Zdjęcie przed i po obróbce

Czemu jest to tak ważne? Jednym z największych wyzwań w fotografii podwodnej jest prawidłowe odwzorowanie kolorów. Filtrowane przez wodę światło załamuje się a fale świetle zmieniają swoją długość, co wpływa na barwę światła docierającego do matrycy. To trudne warunki, z którymi średnio radzi sobie automatyka aparatów. Dlatego warto zawczasu odpowiednio ustawić parametry balansu bieli.

Wiele aparatów oferuje nam specjalne tryby fotografowanie, lub zdefiniowane profile balansu bieli, dostosowane do tego rodzaju zdjęć. Zawsze jednak warto odpowiednio balans bieli skorygować manualnie - o ile pozwala na to aparat. Jednak nawet jeżeli się zagapimy, to jeszcze nic straconego. Nawet pliki JPEG (nie każdy podwodny kompakt pozwala na rejestrację surowych plików) możemy otworzyć w edytorach zdjęć RAW, gdzie łatwo skorygujemy temperaturę barwową za pomocą jednego suwaka. Oczywiście nie będzie to tak dokładne jak w przypadku RAW-ów, ale w większości wypadków efekty będą zadowalające.

Po kąpieli, znowu kąpiel!

Po każdej kąpieli w słonej wodzie aparat należy przepłukać wodą słodką, bo sól która wytrąca się, gdy aparat schnie, może zapiec klapkę lub co gorsza nawet ją rozszczelnić. Przekonaliśmy się o tym już niejednokrotnie podczas testów. Czasem dopiero 10-minutowa kąpiel w gorącej wodzie pozwalała otworzyć zaślepkę karty pamięci.

Zdjęcia wykonane aparatem Nikon W300

Przeczytaj instrukcję

Aparaty pokroju Nikon W300, to kompakty do specjalnych zastosowań i wymagają też specjalnego traktowania. Dlatego tym razem zdecydowanie warto uważnie przestudiować instrukcję obsługi. Pozwoli Wam to nie tylko lepiej poznać możliwości aparatu, ale także nauczy, jak o niego prawidłowo dbać. Pamiętajcie, że cyfrowy aparat to mnóstwo niezwykle czułych układów. Przestrzeganie zasad fotograficznego BHP jest w tym przypadku wyjątkowo ważne!

Artykuł powstał na zlecenie firmy Nikon

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły