Temat miesiąca

Fotografia podwodna

Akwarium, czyli jak robić zdjęcia podwodne bez specjalnej obudowy

Autor:

22 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Jak wykonać zdjęcia podwodne bez wydawania pieniędzy na obudowę lub wodoszczelny aparat? Wystarczy nieco kreatywności i… stalowe nerwy.

Zanurzenie aparatu w wodzie może zapewnić Ci spojrzenie na krajobraz z zupełnie nowej perspektywy, ale niestety na ogół wiąże się z zakupem drogiej obudowy lub wodoszczelnego aparatu. Nie jest to więc zbyt opłacalne, jeżeli chcesz tylko wyjść z domu, aby zrobić kilka zdjęć na wpół zanurzonym aparatem. Dlatego też przedstawiamy tutaj niedrogie alternatywne rozwiązanie do samodzielnego wykonania.

Faktem jest, że umieszczenie aparatu w akwarium lub innym szczelnym pojemniku do transportu rybek w zastępstwie obudowy do zdjęć podwodnych może sprowokować kilka podejrzliwych spojrzeń pod Twoim adresem. Nie jest to też zabawa dla osób o słabych nerwach. Jednak przy odrobinie ostrożności i odpowiednim przygotowaniu możesz uzyskać w ten sposób naprawdę niesamowite zdjęcia, wykonane np. aparatem do połowy zanurzonym w wodzie. W tego typu technice pojawia się pewien element przypadkowości, ale z odrobiną praktyki i pewnej dozy szczęścia szybko przekonasz się, że możesz uzyskać efekt, na którym widać wyraźnie zarówno pejzaż, jak i to, co kryje się pod powierzchnią wody.

Technika ta sprawdza się najlepiej wówczas, gdy w aparacie założony jest obiektyw szerokokątny. Należy również przestawić aparat na działanie manualne, aby mieć jakąś nadzieję na uzyskanie powtarzalnych efektów. Kiedy już aparat znajdzie się w akwarium, a samo akwarium zostanie zanurzone w wodzie, należy wykonać dość dużą serię zdjęć, zmieniając za każdym razem minimalnie położenie aparatu. Nie będzie bowiem widać ani wyświetlacza, ani ekranu LCD, przez co komponowanie obrazu będzie mocno utrudnione.

Najlepsze do tego zadania są małe akwaria dla ryb, dostępne w sklepach zoologicznych.Są one zaprojektowane tak, aby utrzymały wodę w środku bez żadnych wycieków - a skoro tak, to utrzymają ją też na zewnątrz, bez ryzyka zamoczenia Twojego cennego aparatu. Koniecznie pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić (i to najlepiej dwa razy!), czy twój aparat będzie bezpieczny po zanurzeniu go w wodzie. Zadbaj też o dobry chwyt akwarium jeszcze zanim zaczniesz cokolwiek robić.

Nie jest to technika dla osób o słabych nerwach. Kiedy wypróbujesz ją po raz pierwszy, na pewno przekonasz się, że najłatwiej będzie ci trzymać akwarium bez ruchu, jeżeli po prostu pozwolisz mu unosić się na wodzie, zamiast zanurzać na siłę. Powinieneś też ograniczać się do spokojnych akwenów, najlepiej z wodą stojącą. Podczas wykonywania zdjęć spróbuj użyć filtra połówkowego ND ustawiając linię podziału na wysokości powierzchni wody. To pomoże zmniejszyć kontrast pomiędzy górą a dołem sceny.

Krok po kroku

Przygotuj zbiornik

Zanim zaczniesz, sprawdź, czy akwarium na pewno jest szczelne. Nie wkładając jeszcze do środka aparatu, zanurz zbiornik w wodzie tak, aby ta sięgała do połowy wysokości jego ścianek. Jeżeli akwarium przejdzie test pomyślnie, wyjmij je z wody, wysusz i upewnij się, czy strona przez którą będziesz fotografować jest idealnie czysta.

Ustawienia aparatu

Przełącz aparat na manualne ustawianie ostrości i pełną kontrolę ekspozycji. Ustaw niewielki otwór przysłony (na przykład f/11), co zapewni dużą głębię ostrości obrazu, i dobierz czas otwarcia migawki zapewniający poprawną ekspozycję zdjęć. Jeżeli korzystasz z obiektywu szerokokątnego, powinieneś móc bezpiecznie ustawić ostrość na odległość około trzech metrów. Na koniec podłącz do aparatu wyzwalacz spustowy.

Ostatnie przygotowanie

Umieść teraz aparat w akwarium. Ustaw sprzęt tak, aby obiektyw znalazł się możliwie jak najbliżej ścianki zbiornika, co zredukuje występowanie odblasków i odbić, a także śladów na szkle. Może się w tym momencie okazać, że przyda ci się coś do unieruchomienia aparatu. Pamiętaj też o tym, abyś trzymając akwarium, mógł jednocześnie bez problemu dosięgnąć wężyk spustowy i używać go.

Zanurzenie

Do wody wchodź powoli, tak aby nie wzburzyć osiadłych na dnie warstw błota i piasku. Następnie ostrożnie zanurz zbiornik w wodzie do momentu w którym jej powierzchnia będzie w połowie wysokości obiektywu. Wykonaj kilka zdjęć, trzymając akwarium poziomo i bez ruchu. Jeżeli na szkle od środka osiądą ci krople wody, będziesz musiał wyjść na brzeg, wytrzeć wszystko do sucha i zacząć jeszcze raz.

Jeśli nie ufasz akwarium…

Chcesz spróbować czegoś bardziej zaawansowanego? Oto kilka alternatywnych rozwiązań pozwalających wykonywać zdjęcia pod powierzchnią wody.

Wodoszczelny pokrowiec

 

Elastyczne obudowy-pokrowce dostępne są w różnych wersjach. Za model pokrowca firmy Ewa Marine U-A mieszczący średnich rozmiarów lustrzankę z obiektywem zmiennoogniskowym należy zapłacić około 900 zł.

Wodoodporny aparat kompaktowy

 

Uszczelniony aparat kompaktowy przystosowany do wykonywania zdjęć pod wodą, taki jak Nikon AW110 (1150 zł) to dobry sprzęt od którego można zacząć przygodę z tego typu fotografią. Mała średnica obiektywu może utrudniać ustawienie aparatu, w którym fotografowana scena w połowie będzie obejmowała obszar pod, a w połowie nad wodą.

Obudowy do zdjęć podwodnych

Obudowy firm Ikelite i Nauticam zapewniają możliwość wykonywania zdjęć podwodnych. Należy kupić model zaprojektowany specjalnie dla określonego typu aparatu fotograficznego. Ceny obudów wynoszą od 4500 zł.

Kamery sportowe

Dla wielu modeli kamer sportowych dostępne są obudowy podwodne, lub też są one wodoodporne same w sobie. Tego typu kamery wyposażone są w ekstremalnie szerokokątne obiektywy, pozwalające wykonać naprawdę efektowne zdjęcia.

Skopiuj link
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)