Narzędzia do kalibracji i zarządzania barwą - przegląd oferty Datacolor (2023)

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Marzec 2023
Artykuł na: 17-22 minuty

Kolorymetry, spektrofotometry, wzorniki kolorów i nie tylko. W ofercie Datacolor znajdziemy obszerne portfolio niezawodnych narzędzi do zarządzania barwą na każdym etapie pracy z obrazem.

Datacolor ma w swojej ofercie szeroką paletę produktów dla wszystkich pracujących z obrazem i kolorem - od projektantów i grafików, po retuszerów, fotografów i filmowców. Narzędzia te pomagają zapanować nad kolorem i tonacją obrazu na każdym etapie pracy.

Sprawdź przed sesją

Podczas planowania scenografii, dobierania garderoby czy wybieraniu tła może nam się przydać czytnik koloru. Najnowszy ColorReader EZ lub bardziej zaawansowane ColorReader i ColorReader Pro w szybki i dokładny sposób pozwolą zeskanować dowolną płaską powierzchnię, wskazując składowe kolorów dla różnych przestrzeni barwnych. To bardzo pomocne rozwiązania, gdy chcemy sprawdzić, czy kolory dobrze współgrają.

Przed sesją warto też upewnić się, czy nasz zestaw obiektyw plus aparat prawidłowo ostrzy. Koniecznie powinniśmy to sprawdzić jeśli pracujemy na sprzęcie wypożyczonym, którego nie znamy, albo z nowo zakupionym. W tym celu najlepiej wykorzystać SpyderLenscal. To proste, ale bardzo skuteczne narzędzie, pomocne w diagnozowaniu front- lub backfokusa.

Narzędzia, z których warto korzystać na etapie fotografowania

Wykorzystanie już w trakcie sesji zdjęciowej lub filmowej wzornika z serii Spyder Checkr Photo pomoże z kolei w szybki sposób stworzyć profil kolorystyczny aparatu i ułatwi ujednolicenie kolorów dla całej serii zdjęć. Najbardziej wszechstronnym i poręcznym jest najnowszy SpyderCheckr Photo, który z racji kieszonkowych rozmiarów możemy mieć praktycznie zawsze przy sobie, ale przy szerszych planach zdjęciowych warto rozważyć większe modele, czyli SpyderCheckr lub SpyderCheckr 24.

Nieocenioną pomoc w trakcie zdjęć niesie także SpyderCUBE. Sfotografowany podczas sesji pozwala na ustawienie prawidłowej ekspozycji oraz punktu bieli i czerni już na etapie wykonywania zdjęć oraz przy późniejszej postprodukcji.

Pro i Elite - kolorymetry SpyderX dla mniej i bardziej wymagających

Kluczowa w edycji zdjęć jest praca na odpowiednim monitorze, który zostanie prawidłowo skalibrowany. Monitor należy jednak kalibrować co pewien czas, a wraz z rozwojem naszego workflow zdamy sobie sprawę, że nie ma jednego uniwersalnego profilu ICC. Po kolorymetr będziemy więc sięgać często, dlatego warto mieć go na stałym wyposażeniu.

Na bazie wieloletniego doświadczenie Datacolor stworzono SpyderX – kolorymetr działający w oparciu o całkowicie nową, dokładniejszą metodę pomiaru kolorów. Wyższa czułość na światło i bardziej zaawansowane czujniki, przekładają się na zwiększoną precyzję regulacji kolorów, balansu bieli i poziomu czerni.

W rodzinie SpyderX model Pro oferuje możliwość kalibracji jednym kliknięciem lub z pomocą asystenta kalibracji, przejść krok po kroku przez cały proces. Z tego względu polecany jest początkującym lub mniej wymagającym użytkownikom. Do profesjonalistów skierowany jest SpyderX Elite, który oprócz powyższych dwóch trybów udostępnia tzw. Konsolę Eksperta, która daje nieograniczone możliwości regulacji. Amator z ambicjami może więc spokojnie zainwestować w droższą wersję Elite, tym bardziej, że obydwa modele udostępniają interaktywną pomoc na każdym etapie.

SpyderPrint zapewni wydruki na najwyższym poziomie

O ile kolorymetr pozwoli kontrolować wyświetlanie obrazu na monitorze, spektrokolorymetr daje możliwość tworzenia profili dla drukarek i papierów. Zatem jeśli chcesz, aby jakość Twoich wydruków nie była loterią, sięgnij po SpyderPrint.

Jak działa? Wystarczy zainstalować oprogramowanie, wydrukować wzorzec kalibracyjny, a następnie zmierzyć pola barwne, korzystając z prowadnicy SpyderGuide. Pakiet obrazów kontrolnych w ramach funkcji SpyderProof zapewni możliwość oceny jakości kalibracji drukarki.

Akcesoria Datacolor, które ułatwią pracę

W ofercie Datacolor znajdziemy także przydatne akcesoria, na które warto zwrócić uwagę.

Spyder USB-C to adapter, który pozwala użytkownikom wykorzystać kalibrator SpyderX z komputerami, mającymi wyłącznie złącza USB-C.

Pomysłowym rozwiązaniem jest Spyder Shelf – półka do montażu na monitorze. Można do niej przykręcić kalibrator SpyderX, ale także posłuży za dodatkową przestrzeń, na której będzie można trzymać część rzeczy z biurka.

Tripod i Tripod Pro to z kolei dwa funkcjonalne statywy, różniące się wysokością i nośnością. Można na nich zamontować kolorymetr dla optymalnego pomiaru zewnętrznego oświetlenia lub w trakcie sesji Spyder Cube, Spyder LensCal czy Spyder Checkr. Jednocześnie to pełnoprawne ministatywy, które umożliwią wykonanie ostrych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, albo posłużą za uchwyt do selfie lub vlogowania.

 

Przegląd produktów Datacolor 2023

Oferta Datacolor jest bogata i zróżnicowana, ale dla ułatwienia wybraliśmy najlepsze i najciekawsze narzędzia, które pomogą lub ułatwią zapanowanie nad kolorem (podane ceny są cenami promocyjnymi).

Datacolor SpyderX Pro
Cena: 729 zł

Kolorymetr SpyderX został wyposażony w zupełnie nowy, oparty na soczewkach mechanizm przetwarzania kolorów, który charakteryzuje się większą czułością oraz powtarzalnością pomiarów. Dzięki temu SpyderX gwarantuje doskonały balans kolorów, większą precyzję w cieniach i detalach. W wersji Pro umożliwia kalibrację wielu parametrów oraz obsługuje wyświetlacze najnowszej generacji. Dzięki czujnikowi monitoruje także poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Skierowany jest do osób początkujących i tych, którym wystarcza podstawowy zestaw ustawień kalibracyjnych. Intuicyjne oprogramowanie pozwala na wykonanie kalibracji jednym kliknięciem lub możliwość skorzystania asystenta kalibracji, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces.

 

Datacolor SpyderX Elite
Cena: 1019 zł

Najbardziej zaawansowana wersja kolorymetru marki Datacolor, opracowany na nowo, aby zapewnić jeszcze dokładniejszą metodę pomiarów. Umożliwia kalibrację wielu laptopów i monitorów, w tym wyświetlacze najnowszej generacji. Pozwala kalibrować także projektory, a za pomocą narzędzia StudioMatch można stworzyć target i udostępniać go innym podłączonym wyświetlaczom i komputerom. Tak jak w wersji Pro dostajemy możliwość kalibracji jednym kliknięciem oraz poprzez asystenta kalibracji, ale oprócz tego Elite udostępnia tzw. Konsolę Eksperta, która daje nieograniczone możliwości regulacji, w tym dowolne ustawienia parametru gamma i temperatury barwowej oraz stosowania predefiniowanych ustawień do edycji filmów i animacji. Dostępna jest także funkcja Softproof, która pozwala symulować wygląd wydruku. Dzięki temu możesz zobaczyć, jak odbitki będą wyglądać przy wykorzystaniu określonego modelu drukarki, papieru czy atramentu (możliwe jest importowanie profili ICC drukarki).

 

Datacolor Spyder Checkr Photo
Cena: 399 zł

Uniwersalny Spyder Checkr Photo to kieszonkowy wzornik barw z ultramatowymi polami kolorów. Korzystając z niego w parze z dołączonym oprogramowaniem, można zmierzyć odcienie, nasycenie i luminancję na podstawie zdjęcia referencyjnego, a następnie udostępnić dane korekcji barwnej np. w programie Adobe Lightroom Classic. Checkr Photo oferuje aż 62 pola barwne na czterech wymiennych planszach do wszystkich typów fotografii. Zawiera bogaty wachlarz odcieni skóry do portretów, duże pola kolorów do łatwego dopasowywania balansu bieli i szarości oraz 24-stopniową skalę szarości do osiągnięcia idealnej ekspozycji i błyskawicznego sprawdzenia rozpiętości tonalnej. Niewielkie rozmiary oraz wytrzymała, odporna kasetka sprawiają, że Spyder Checkr Photo można wsunąć do torby z aparatem lub kieszeni i zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie jest potrzebny.

 

Datacolor SpyderCube
Cena: 225 zł

Datacolor SpyderCUBE to uniwersalne narzędzie pozwalające na uzyskanie prawidłowego balansu bieli, ekspozycji zdjęcia, czy odniesienia do głębokiej czerni podczas pracy ze plikami RAW „wywoływanych” w programach do edycji zdjęć. Zawiera dwa pola wzorca bieli, dwa pola 18-procentowej neutralnej szarości, „czarną dziurę” jako odniesienie do absolutnej czerni oraz kulę chromowaną (na szczycie SpyderCUBE) do lokalizacji „punktów” oświetlających obiekt fotografowany i analizy pól przeeksponowanych. SpyderCube może zostać zawieszony lub zamontowany na statywie.

 

Datacolor ColorReader EZ
Cena: 249 zł

Czytnik kolorów ColorReader EZ to najnowsza budżetowa propozycja marki Datacolor. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób można określić kolor na fotografowanym temacie, materiale, tle lub scenografii z dokładnością rzędu nawet 85%. Urządzenia działa w połączeniu z aplikacją na smartfony i tablety (iOS lub Android, wymagane Bluetooth 4.0), dostarczając informacji o zeskanowanym kolorze w postaci wartości: Lab, RGB lub HEX. Może także wskazać najbliższe dopasowanie do kolorów z wgranych bibliotek kolorystycznych. Dla bardziej wymagających Datacolor ma w ofercie nieco droższe modele ColorReader i ColorReader Pro.

 

Datacolor Spyder Print
Cena: 1119 zł

To w pełni funkcjonalne rozwiązanie, które poprzez pomiary próbek kolorów i tworzenie własnych profili RGB, pozwala na dopasowanie kolorystyczne pomiędzy zdjęciami edytowanymi na ekranie a ich wydrukami. Spyder Print obsługuje wielu rodzajów drukarek, w tym modele do wydruków artystycznych. Oprogramowanie obsługuje dwa tryby odczytów: pojedyncze próbki kolorów oraz próbniki z różnymi odcieniami kolorów. W efekcie daje możliwość tworzenia dowolnej liczby niestandardowych profili wydruków dla dowolnych drukarek, atramentów i podłoży, a szerokie możliwości regulacji parametrów, pozwalają na stworzenie profilu najbardziej odpowiadającemu danej serii zdjęć.

 

Datacolor SpyderLenscal
Cena: 329 zł

To urządzenie pozwoli na wygodną i dokładną korektę obiektywu pod kątem back- i frontfokusa, czyli wtedy gdy ostrość ustawiana jest za lub przed wybranym punktem. O ile nasz korpus dysponuje w menu funkcją mikroregulacji autofokusa, dzięki SpyderLenscal możemy w większości przypadków uniknąć wysyłania zestawu do serwisu. Ustawiona pod kątem 45 stopni skala zapewnia precyzyjny odczyt odchylenia od punktu docelowego i w efekcie skorygowanie autofokusa i zapisanie tego ustawienia w pamięci aparatu.

 

Datacolor Tripod Pro
Cena: 199 zł

To uniwersalny, poręczny statyw o wysokości 28 cm, wadze zaledwie 56 g i udźwigu 800 g. Na statywie można zamontować kalibrator SpyderX, co umożliwi optymalny pomiar poziomu oświetlenia i monitorowanie go w sytuacji, gdy zestaw umieszczony jest obok monitora. Statyw można wykorzystać również wraz z produktami Spyder Cube, Spyder LensCal czy Spyder Checkr. Jego funkcjonalność zwiększają dostarczane akcesoria: uchwyt do GoPro, uchwyt do telefonu i uniwersalny pilot wykorzystujący Bluetooth do zdalnej obsługi. Dzięki elastycznej konstrukcji statyw można stabilnie postawić na nierównej powierzchni i wykorzystywać także w fotografii nocnej, krajobrazowej, architektury, przy tworzeniu time-lapsów, do selfie, czy vlogów. Spyder Tripod dostępny jest także w lżejszej wersji o wysokości 18,5 cm.

 

Wybierz zestaw dopasowany do Twoich potrzeb

Nasz przegląd pokazuje, że jeśli chcemy prawidłowo zarządzać kolorem w całym procesie od zdjęcia po wydruk, albo nawet w określonej części tego procesu, niestety nie wystarczy nam jedno urządzenie. Dlatego Datacolor udostępnia swoje produkty w przemyślanych zestawach, by ułatwić wybór dla konkretnych zastosowań.

Datacolor SpyderX Photo Kit

W zestawie SpyderX Photo Kit znajdziemy wszystko to, co jest potrzebne do optymalizacji kolorystycznej zdjęć. Dzięki tym produktom uzyskamy precyzyjne odwzorowanie kolorów i detali – od ujęcia do postprodukcji. Całość zapakowana jest w poręcznej walizce. Znajdziemy w niej:

 • kolorymetr SpyderX Elite
 • wzornik kolorów SpyderCHCKR 24
 • kostkę SpyderCUBE
 • czytnik kolorów ColorReader EZ
 • spektrofotometr Spyder Print

Cena: 1599 zł

Datacolor SpyderX Create Kit

Fotografia, filmowanie, projektowanie cyfrowe – SpyderX Create Kit zawiera narzędzia przydatne w pracy fotografów i cyfrowych artystów. W zestawie znajdziemy:

 • kolorymetr SpyderX Pro
 • czytnik koloru ColorReader EZ
 • statyw Spyder Tripod
 • półkę Spyder Shelf
 • przejściówkę Spyder USB-C

Cena: 1499 zł

Datacolor SpyderX Capture Pro

To zestaw profesjonalnych narzędzi do precyzyjnego zarządzania kolorem od momentu zrobienia zdjęcia po jego edycję. Całość zapakowana w solidnej metalowej walizce. Zestaw zawiera:

 • kolorymetr SpyderX Elite
 • wzornik kolorów Spyder Checkr
 • kostkę Spyder Cube
 • kalibrator Spyder LensCal

Cena: 2145 zł

Datacolor SpyderX Studio

Kompletny pakiet do profilowania i kalibracji kolorystycznej. W metalowej walizce znajdziemy trzy narzędzia, które pozwolą na poprawne ustawienie aparatu w trakcie sesji oraz pozwolą na kalibrację monitora i drukarki. Zestaw zawiera:

 • kostkę SpyderCUBE
 • kolorymetr SpyderX Elite
 • spektrofotometr Spyder Print

Cena: 2445 zł

Nie czekaj! Skorzystaj z aktualnych promocji.

W marcu i kwietniu wybrane produkty Datacolor są objęte licznymi promocjami. Lista sprzętu, regulamin oferty oraz rejestracja dostępne są na stronie: promocje-wiosenne-datacolor.alstor.pl

Artykuł powstał we współpracy z marką Datacolor

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Piotr Werner: Tethering (nie tylko) w mojej fotografii
Piotr Werner: Tethering (nie tylko) w mojej fotografii
O tym, czym jest tethering, jak stosować go w praktyce i jakie zalety w pracy fotografa dają kable TetherTools, pisze Piotr Werner.
27
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Astrofotografia i nocne zdjęcia krajobrazowe wymagają odpowiedniego obiektywu, ale w dobie wszechobecnego zanieczyszczenia światłem warto wykorzystać także odpowiednie filtry...
7
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Podłużne, lekkie lampy tubowe LED to praktyczny i poręczny sposób na doświetlenie sesji zdjęciowej lub planu filmowego. Wspólnie ze sklepem
7