Jak Cię słyszą... tak Cię piszą! Oto 6 mikrofonów do filmowania na każdą kieszeń

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Marzec 2023
Artykuł na: 6-9 minut

To właściwe udźwiękowienie w dużym stopniu decyduje o finalnej jakości materiałów filmowych. Jak więc dobrać najlepszy mikrofon do naszego aparatu? Sennheiser ma w ofercie propozycje i dla vlogerów z małym budżetem i dla wymagających profesjonalistów filmujących komercyjnie. 

Mało kto jest w stanie dostrzec gołym okiem różnicę między rozdzielczością Full HD i 4K, ale bez wątpienia każdy z nas momentalnie wychwyci kiepską jakość towarzyszącego obrazowi dźwięku. To właśnie odpowiednie udźwiękowienie jest jednym z głównych czynników odróżniających profesjonalne nagrania od tych amatorskich. Początkujący filmowcy niestety często o tym zapominają. 

Bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że wbudowane mikrofony w aparatach, nawet tych najlepszych, zawsze wypadną blado w porównaniu z dedykowanymi rozwiązaniami audio. To zazwyczaj proste i podatne na zakłócenia rejestratory, które wychwytują również niepożądane dźwięki otoczenia. 

Kompaktowy Sennheiser MKE 200 to świetny pierwszy krok w stronę profesjonalnego dźwięku

Dobra wiadomość jest taka, że zaawansowany mikrofon, przystosowany do pracy z aparatem systemowym - czy nawet smartfonem - nie musi być już ani duży ani drogi. Vlogerska „pojemnościówka”, jak Sennheiser MK200, to wydatek rzędu 500 zł, ale nawet zaawansowany model klasy MKE600, to nadal ok. 1300 zł, a więc nadal w zasięgu portfela ambitnego amatora. 

Pierwszym pytaniem, na jakie musi sobie odpowiedzieć świeżo upieczony twórca wideo, jest więc to, jaki rodzaj mikrofonu najlepiej sprawdzi się w jego pracy. To, czy filmujemy statyczne czy dynamiczne ujęcia, z dużej czy małej odległości oraz ilu bohaterów staje przed obiektywem, ma tutaj kluczowe znaczenie.

Przeczytaj także:
Mikrofon do filmowania - zobacz, jaki typ mikrofonu wybrać do wideo, które tworzysz

Mikrofon pojemnościowy, krawatowy, reporterski, kierunkowy, mikroport czy może zewnętrzny rejestrator? Odpowiedni dźwięk ma ogromny wpływ na jakość materiałów filmowych. Tłumaczymy jak dobrać właściwy mikrofon do aparatu i podpowiadamy konkretne modele, na które warto zwrócić uwagę! [Czytaj więcej]

Dlatego poniżej prezentujemy 6 popularnych rodzajów mikrofonów wraz z ich charakterystyką i opisem zastosowania. Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o lubiane, popularne modele marki Sennheiser – jednego z najbardziej zaufanych dostawców rozwiązań audio dla filmowców na rynku. 

Sennheiser XSW-D Portable Eng Set - z dystansu bez kabli

To łatwy w użyciu zestaw do filmujących aparatów, który idealnie nadaje się do dyskretnej i zdalnej rejestracji głosu bohatera. Dzięki jednemu przyciskowi funkcyjnemu, który służy do parowania urządzeń, jest bardzo wygodny i wyjątkowo prosty w obsłudze. W zestawie znajdziemy nadajnik XSW-D 3,5 mm (1/8”) oraz XLR, odbiornik 3,5 mm (1/8”), mikrofon na klipsie ME2-II, spiralny kabel 3,5 mm (1/8”), uchwyt montażowy zimna stopka, uchwyt do mocowania na pasku i kabel ładujący USB-A/USB-C.

[SPRAWDŹ CENĘ]

Sennheiser EW 122P G4-A1 - zdalnie i profesjonalnie

Ten profesjonalny, bezprzewodowy zestaw idealnie nadaje się do wygodnego rejestrowania wywiadów, prezentacji i wszelkiego rodzaju występów na żywo. Mały, dyskretny i dookólny mikrofon ME 2-II gwarantuje czysty i naturalnie brzmiący dźwięk a wysokiej jakości nadajnik i odbiornik pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie sygnału, wykorzystując do tego funkcję automatycznego wyszukiwania wolnych częstotliwości. Dzięki temu korzystanie z urządzeń jest bardzo proste, co pozwala skupić się na rozmowie.

[SPRAWDŹ CENĘ]

Sennheiser MKE 200 - mały i uniwersalny

Ten niewielki mikrofon pojemnościowy to idealny pierwszy krok do lepszego dźwięku podczas filmowania aparatem. Jest na tyle mały, że schowamy go do kieszeni, a gorąca stopka ułatwi wygodne mocowanie na korpusie. To kierunkowa konstrukcja kardioidalna, co oznacza, że mikrofon zbiera dźwięk głównie z przodu urządzenia, nie odcinając jednak zupełnie otoczenia. Dzięki temu możemy rejestrować głos bohatera w wysokiej jakości, ale z zachowaniem atmosfery miejsca czy wydarzenia.

[SPRAWDŹ CENĘ]

Sennheiser MKE 440 - prawdziwe stereo

Ta unikalna konstrukcja łączy w sobie niewielkie wymiary i wysoką jakość dźwięku rejestrowaną stereofonicznie (większość prostych „pojemnościówek” to mikrofony mono).  MKE 440 wyróżnia szerokie pasmo przenoszenia (50–20 000 Hz), duża dynamika i bardzo dobry stosunek sygnału do szumu, co pozwoli zarejestrować szerokie spektrum dźwięku, od tonów niskich do wysokich (nadaje się nawet do zapisu instrumentów i muzyki). Ma też wbudowaną 3-stopniową regulację czułości i filtr dolnozaporowy.

[SPRAWDŹ CENĘ]

Sennheiser MKE 400 (2021) - król średniej półki

MKE 400 to pozycja niemal kultowa, udoskonalana przez blisko 10 lat. W najnowszej wersji konstrukcję mikrofonu jeszcze ulepszono, przede wszystkim przenosząc system tłumienia drgań do wewnątrz obudowy. Bardziej kompaktowy może być teraz powodzeniem stosowany również ze smartfonami. Użyteczną nowością jest też wejście słuchawkowe. Dzięki własnemu zasilaniu oferuje również dodatkowe opcje, takie jak regulacja wzmocnienia (w zakresie +/- 20 db) czy filtr górnoprzepustowy.

[SPRAWDŹ CENĘ]

Sennheiser MKE 600 - precyzyjny shotgun

Mikrofon typu shotgun sprawdzi się, gdy zależy nam na precyzyjnym wyizolowaniu dźwięku danego urządzenia, pojazdu, osoby czy instrumentu, (zwłaszcza z większej odległości). MKE 600 odbiera tylko dźwięki docierające z punktu, w który skierowana jest kamera, i równocześnie efektywnie tłumi zakłócenia z boków oraz tyłu mikrofonu. Przełączalny filtr „Low Cut” dodatkowo minimalizuje szumy wiatru. Co ważne, mikrofon może być zasilany również niezależnie, za pośrednictwem baterii.

[SPRAWDŹ CENĘ]

Płatna współpraca z marką Sennheiser 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Chmury danych i serwery NAS dla fotografów i filmowców - przegląd rynku (2024)
Przegląd i porównanie najpopularniejszych internetowych serwisów do archiwizowania danych i domowych serwerów NAS pozwalających stworzyć prywatną chmurę.
7
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Aparat fotograficzny na wyjazd - przegląd najlepszych korpusów dla podróżników (2024)
Szukasz niedużego aparatu do zabrania w podróż lub na urlop? Oto najlepsze modele, które zamykają duże możliwości w niewielkich, wygodnych konstrukcjach z przystępną ceną.
13
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
To karta graficzna decyduje dziś o wydajnej edycji. Laptopy ASUS z NVIDIA Studio w pracy z obrazem
Wykorzystując laptopy dla twórców Asus Studiobook i Zenbook sprawdzamy, jak Nvidia Studio radzi sobie w pracy z obrazem i coraz częściej wykorzystywanymi w postprodukcji funkcjami AI.
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)