GfK Polonia dla Fotopolis: rynek foto się kurczy, ale niektóre kategorie mają się dobrze

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Krajobraz po pandemii, hity sprzedażowe tego roku i nieśmiałe rokowania na przyszłość – sytuację na rynku foto analizuje dla nas Wiesław Peché, Senior Consultant Market Intelligence w GfK Polonia.

Według danych gromadzonych przez GfK, w ostatnich pięciu latach rynek konsekwentnie malał z roku na rok - średnio o 8% pod względem wartościowym i o 16% ilościowo. Dynamika spadków, co z pewnością nikogo nie zaskoczy, dodatkowo wzmocniła się w wyniku pandemii oraz wprowadzanych obostrzeń w handlu.

W 2020 roku rynek fotograficzny skurczył się więc o blisko 30%. Ze względu na wyjątkowo niski poziom sprzedaży w ubiegłym roku, a co za tym idzie niską wartość bazową, w pierwszej połowie 2021 roku obserwowaliśmy wyraźne odbicie (+17% w relacji rok do roku). Mimo to wciąż możemy mówić o spadku wyników sprzedaży całej kategorii. Na podstawie obecnych danych i obserwacji rynkowych GfK prognozuje, że dynamika sprzedaży utrzyma się na podobnym poziomie do końca roku.

Analizując sprzedaż na rynku fotograficznym, warto też oddzielnie śledzić kategorie aparatów i obiektywów, ponieważ to te kategorie stanowiły o wartości rynku foto w 2020 roku – odpowiednio było to 64% i 27%.

Głębszy spadek wartości rynku aparatów jako całości powstrzymuje wyraźny trend wzrostowy aktualnie głównego segmentu, czyli aparatów bezlusterkowych. Kategoria CSC (Compact System Cameras) stanowi już bowiem 65% wartości całego rynku i w pierwszym półroczu 2021 roku urosła aż o 80%. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to wzrost wartościowy, wynikający nie tylko z rosnącego zainteresowanie konsumentów aparatami bez lustra (wzrost ilościowy to 45%) ale także ze wzrostu średniej ceny w segmencie (25%).

Co jeszcze mówią liczby?

  • W pierwszym półroczu 2021 sprzedaż lustrzanek spadła o 15%. O tyle samo wzrósł za to popyt na aparaty kompaktowe z niewymienną optyką (co nie zmienia jednak ogólnego spadkowego trendu w tej kategorii).

  • Średnie ceny lustrzanek rosną o 9% rok do roku, z kolei aparatów kompaktowych spadają o 6%. Należy tu jednak uwzględnić dodatkowy element spadku wartości złotówki w stosunku do euro i dolara, aby zobaczyć zmiany cen w szerszej perspektywie.

  • W dłuższym okresie średnie ceny lustrzanek i bezlusterkowców były w trendzie spadkowym. W półroczu covidowym (2020 r.) spadek ten został powstrzymany. W pierwszej połowie 2021 roku średnie ceny w tych segmentach rosną, odpowiednio z 3200 zł do 3500 zł i 4200 zł do 5250 zł.

  • W pierwszej połowie bieżącego roku ok. 63% ogólnej sprzedaży aparatów należało do dużych elektromarketów, przy czym w przeważającej części były to aparaty kompaktowe (49%). Specjalistyczne sklepy foto koncentrowały się na sprzedaży bezlusterkowców (58%). Lustrzanki w obu kanałach sprzedaży cieszyły się podobną popularnością (18% i 22%).

  • Hity sprzedaży pierwszego półrocza 2021 to Sony A7 III (w kategorii bezlusterkowców), Canon EOS 6D Mark II (lustrzanki) oraz Sony ZV-1 (aparaty z niewymienną optyką). Świetny wynik tego ostatniego potwierdza tylko wzrost znaczenia wideo i zmianę przeznaczenia aparatów.
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Jak powstawał Panasonic Lumix GH5 II - historia prawdziwa
Jak powstawał Panasonic Lumix GH5 II - historia prawdziwa
Troje pracowników firmy Panasonic zaangażowanych w projekt GH5 II opowiada o założeniach jakie przyświecały tworzeniu aparatu i wyzwaniach technicznych z jakimi trzeba było się zmierzyć, aby...
7
Asus Vivobook Pro 14X OLED – mobilna stacja dla współczesnych twórców
Asus Vivobook Pro 14X OLED – mobilna stacja dla współczesnych twórców
Seria Vivobook powraca i ma być odpowiedzią na potrzeby tak zwanych „content creators”, z nieco mniejszym budżetem. Specyfikacja modelu Pro 14X wygląda obiecująco, zobaczmy jak spisuje się w...
33
Quadralite VideoLED 600 - najlepsza niedroga głowica na początek?
Quadralite VideoLED 600 - najlepsza niedroga głowica na początek?
Szukasz przystępnej cenowo głowicy do domowego studia fotograficznego? Być może warto zdecydować się na światło ciągłe i mieć przy okazji praktyczne narzędzie do...
8