"Nieśmiertelni" Krystiana Bielatowicza w Lublinie

Do 3 lipca w lubelskiej Galerii Prospero możemy oglądać cykl fotografii Krystiana Bielatowicza zatytułowany "Nieśmiertelni". Autor zrealizował cykl "Nieśmiertelni" na przełomie 2009 i 2010 roku. Przez dwa miesiące portretował Azteków (Mexicas) i Majów, eksplorował tereny Meksyku, a w szczególności stany Chiapas i Jukatan.
fot. Krystian Bielatowicz, z cyklu "Nieśmiertelni"
Jak mówi autor: Zadałem sobie pytania: Czy uda mi się dziś sportretować ludy Majów i Azteków? Czy usilne starania białego człowieka - konkwistadora, zniweczyły szanse na odkrycie potomków potężnych cywilizacji? U wielu płynie wciąż ta sama krew przodków. Ich rysy twarzy, to coś, czego nie wymazał czas. Ich języki nie zapomniały pradawnych dialektów. Mimo wszystko stali się Nieśmiertelni.

Ich świat został odkryty w 1492 roku. Konkwiskadorzy wtargnęli na terytorium Azteków, Majów i innych cywilizacji, aby zagrabić całe złoto Nowego Świata. Przez setki lat mordowali w imię Boga i niszczyli wielowiekowe kultury. Na miejscu piramid i świątyń powstawały kościoły, a Indianie zostali zmuszeni do wiary chrześcijańskiej. Pół tysiąca lat później nie ma już tych wielkich cywilizacji. Mimo tego nadal u wielu z potomków Azteków i Majów płynie krew przodków. Wielu wierzy i modli się do swoich bogów. Na twarzach widać rysy, których nie wymaże czas. Stali się Nieśmiertelni.

Zdjęcia z cyklu "Nieśmiertelni" zdobyły w 2010 roku nagrody w konkursie BZWBK Press Foto (I Nagroda w Kategorii Portrety - fotoreportaż) oraz Grand Press Photo (II Nagroda w Kategorii Ludzie).
fot. Krystian Bielatowicz, z cyklu "Nieśmiertelni"
Krystian Bielatowicz (1978) - fotograf, archeolog, podróżnik. Specjalizuje się w fotoreportażu społecznym, portrecie i fotografii podróżniczej. W latach 2004-2006 współpracował z Agencją Fotograficzną Forum. Od 2006 roku jest członkiem Kolektywu Fotografów Visavis. Od 2007 roku jest związany z nowojorską organizacją Vision Project. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Nikon Polska oraz portalem Szeroki Kadr, dla którego realizuje projekty multimedialne. Krystian Bielatowicz należy do grona nIKON FOTOGRAFII. Jest wykładowcą Akademii Nikona, w ramach której prowadzi warsztaty fotoreportażu oraz kieruje fotoekspedycjami, m.in. do Meksyku, Peru i na Kubę. Jego fotografie publikowane były w prasie polskiej i zagranicznej m.in. w: Newsweek Polska, National Geographic Polska, National Geographic Traveler, Polityce, Dużym Formacie Gazety Wyborczej, Przekroju, The Virginia Quarterly Review (USA), Private Magazine (Włochy), El Comercio i Caretas (Peru). Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Limie, Cuzco, Arequipie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Zakopanem.

Strona internetowa autora: www.bielatowicz.com.

Patronami wystawy są Nikon Polska i Epson Polska.

Krystian BielatowiczNieśmiertelni
Termin: do 3 lipca

Galeria Prospero
ul. Krakowskie Przedmieście 52
Lublin
fot. Krystian Bielatowicz, z cyklu "Nieśmiertelni"
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7