Wystawa Jana Dziaczkowskiego w Galerii ZPAF i S-ka

0
Marcin Grabowiecki
8 Styczeń 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Rok 2010 w Galerii ZPAF i S-ka zaczyna się od prezentacji pierwszej z cyklu trzech wystaw poświęconych technice kolażu we współczesnej sztuce. Na pierwszej znajdą się nowe kolaże Janka Dziaczkowskiego z cyklu "Japanese Monster Movies", na kolejnych zobaczymy prace słowackiego artysty Svätopluka Mykity, a w maju, w ramach Miesiąca Fotografii, nowy cykl artystycznego duetu z Wielkiej Brytanii Adama Broomberga i Olivera Chanarina. Otwarcie już dziś, w piątek, 8 stycznia o godz. 19:00.
Jan Dziaczkowski "Japanese Monster Movies"
"Japanese Monster Movies" to wystawa adresowana nie tylko do fanów gatunku filmowego zapoczątkowanego przez słynną "Godzillę", jak piszą autorki tekstu do wystawy, Agnieszka Kamrowska i Anna Taszycka: umieszczając złowrogie elementy w idyllicznych widokach z Kraju Kwitnącej Wiśni Dziaczkowski wpisuje w swoje kolaże klimat niepokoju i zagrożenia obecny w japońskich filmach o potworach, jednak znaczenie jego prac wykracza poza filmowy przekaz. Dzieje się tak dzięki umieszczeniu współczesnych elementów wizualnych w nieistniejących już krajobrazach. Poprzez połączenie różnych płaszczyzn czasowych Dziaczkowski rozszerza pole znaczeniowe swoich prac o rozważania nad obiegiem obrazów we współczesnej kulturze popularnej.

Prace Janka Dziaczkowskiego gościły już w Galerii ZPAF i S-ka we wrześniu 2008 roku.

Jan Dziaczkowskiurodził się w Warszawie w 1983 roku. W 2007 roku ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest laureatem stypendium Młoda Polska 2009. Wystawa "Japanese Monster Movies" to kolejna już po "Keine Grenze" (jesień 2008) wystawa prac tego artysty w krakowskiej Galerii ZPAF i S-ka. W roku 2007 wydawnictwo Korporacja Ha!art wydało album z jego kolażami z lat 2003-2007 "Jan Dziaczkowski - Kolaże". Kolaż to tylko jedna z form jego twórczości, w roku 2005 wykonał m. in. autorski mural pt. "Polskie hafty" w foyer TR Warszawa. Ponadto tworzy ilustracje dla magazynów, obrazy i fotografie.

Wystawa w Galerii ZPAF i S-ka zostanie otwarta w piątek 8 stycznia 2010 roku o godzinie 19:00. Jej wernisaż rozpoczyna kolejne już wydarzenie kulturalne zainicjowane przez Fundację Sztuk Wizualnych i Miesiąc Fotografii w Krakowie - spacer "Z MIEJSCA DO MIEJSCA".

W programie, oprócz wernisażu Jana Dziaczkowskiego, znajdzie się koncert zespołu "Anna Dymna" (Spółdzielnia Goldex Poldex, ul. Józefińska 21/12, godz. 20:00, gdzie będzie można również zobaczyć wystawę Jacka Paździora), zwiedzanie wystawy "Briesen" razem z autorem - Krzysztofem Zielińskim (Galeria Starmach, ul. Węgierska 5, godz. 21:30) oraz oficjalne otwarcie (Miejsce Bar Podgórze, ul. Węgierska 1, godz. 22:00).


Jan DziaczkowskiJapanese Monster Movies
Wernisaż: 8.01.2010, godz. 19:00
Termin: 9.01-13.02.2010

Galeria ZPAF i S-ka
ul. Tomasza 24
Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wyjątkową wystawę „Fotoblok", która pozwoli spojrzeć na bliski nam kawałek świata przez pryzmat photobooków...
5
0
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
W ramach najnowszej promocji, kupując poszczególne modele aparatów i obiektywów możemy uzyskać zwrot części wydanych na nie pieniędzy. W ofercie m.in. flagowce GH5 i...
3
0
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Borys Makary otwiera indywidualną wystawę w galerii NUE w Walencji. Projekt „They were” to man-rayowskie spojrzenie na postać kobiety. Wernisaż już 8...
31
4
Powiązane artykuły