Zdjęcia Andreia Pandele z komunistycznej Rumunii

"Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu" to tytuł wystawy rumuńskiego fotografa Andreia Pandele, którą będziemy mogli oglądać od czwartku, 10 grudnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
fot. Andrei Pandele
Wystawa "Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu" zostanie otwarta 10 grudnia, o godz. 18:00. Gośćmi spotkania będą autor zdjęć Andrei Pandele, kurator - fotograf Witold Krassowski oraz pisarz i publicysta Krzysztof Varga.

Na wystawie prezentujemy ponad 30 zdjęć wykonanych w latach 70. i 80. przez Andreia Pandele, architekta i fotografa z Bukaresztu. Poruszające sceny obyczajowe i krajobrazy z wielkich miast obrazują życie w Rumunii w czasach dyktatury Nicolae Ceauşescu. Za fotografowanie w komunistycznej Rumunii groziło wieloletnie więzienie. Mimo tego Pandele udało się zrobić blisko 7000 zdjęć; mógł je pokazać dopiero po 1993 roku.

Wystawa współorganizowana z Rumuńskim Instytutem Kultury jest częścią programu przygotowanego przez DSH w 20. rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dodatkowo 15 grudnia, we wtorek, o godz. 18:00 odbędzie się dyskusja "Plagi komunizmu. 20 lat po..." z udziałem Bronisława Wildsteina i gości z Rumunii.


Andrei PandeleZdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu
Wernisaż: 10.12, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18