Zdjęcia Andreia Pandele z komunistycznej Rumunii

"Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu" to tytuł wystawy rumuńskiego fotografa Andreia Pandele, którą będziemy mogli oglądać od czwartku, 10 grudnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
fot. Andrei Pandele
Wystawa "Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu" zostanie otwarta 10 grudnia, o godz. 18:00. Gośćmi spotkania będą autor zdjęć Andrei Pandele, kurator - fotograf Witold Krassowski oraz pisarz i publicysta Krzysztof Varga.

Na wystawie prezentujemy ponad 30 zdjęć wykonanych w latach 70. i 80. przez Andreia Pandele, architekta i fotografa z Bukaresztu. Poruszające sceny obyczajowe i krajobrazy z wielkich miast obrazują życie w Rumunii w czasach dyktatury Nicolae Ceauşescu. Za fotografowanie w komunistycznej Rumunii groziło wieloletnie więzienie. Mimo tego Pandele udało się zrobić blisko 7000 zdjęć; mógł je pokazać dopiero po 1993 roku.

Wystawa współorganizowana z Rumuńskim Instytutem Kultury jest częścią programu przygotowanego przez DSH w 20. rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dodatkowo 15 grudnia, we wtorek, o godz. 18:00 odbędzie się dyskusja "Plagi komunizmu. 20 lat po..." z udziałem Bronisława Wildsteina i gości z Rumunii.


Andrei PandeleZdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu
Wernisaż: 10.12, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4