Zdjęcia Andreia Pandele z komunistycznej Rumunii

"Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu" to tytuł wystawy rumuńskiego fotografa Andreia Pandele, którą będziemy mogli oglądać od czwartku, 10 grudnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
fot. Andrei Pandele
Wystawa "Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu" zostanie otwarta 10 grudnia, o godz. 18:00. Gośćmi spotkania będą autor zdjęć Andrei Pandele, kurator - fotograf Witold Krassowski oraz pisarz i publicysta Krzysztof Varga.

Na wystawie prezentujemy ponad 30 zdjęć wykonanych w latach 70. i 80. przez Andreia Pandele, architekta i fotografa z Bukaresztu. Poruszające sceny obyczajowe i krajobrazy z wielkich miast obrazują życie w Rumunii w czasach dyktatury Nicolae Ceauşescu. Za fotografowanie w komunistycznej Rumunii groziło wieloletnie więzienie. Mimo tego Pandele udało się zrobić blisko 7000 zdjęć; mógł je pokazać dopiero po 1993 roku.

Wystawa współorganizowana z Rumuńskim Instytutem Kultury jest częścią programu przygotowanego przez DSH w 20. rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dodatkowo 15 grudnia, we wtorek, o godz. 18:00 odbędzie się dyskusja "Plagi komunizmu. 20 lat po..." z udziałem Bronisława Wildsteina i gości z Rumunii.


Andrei PandeleZdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu
Wernisaż: 10.12, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13