Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Nieobojętny Świat" - wystawa w Galerii Yours

0

Autor: Magda Skrzeczkowska

2 Luty 2009
Artykuł na: 17-22 minuty
Od 6 lutego w Yours Gallery w Warszawie prezentowana będzie nowa wystawa "Nieobojętny Świat". Na trzech piętrach galerii zagoszczą prace fotografów Agencji Magnum. Osiem niezależnych projektów, których autorami są Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann i Allessandra Sanguinetti to opowieści o programach terapeutycznych i edukacyjnych, realizowanych przy wsparciu finansowym Fundacji Orange. Projekt powstał z okazji 20 lecia istnienia organizacji. Wernisaż wystawy w czwartek, 5 lutego o godzinie 19.

Wystawę w Galerii Yours przygotowano we współpracy z Fundacją Orange i polską Grupą TP. Francuska organizacja od 20 lat wspiera projekty, które starają się przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu wybranych grup. Wspomaga też rozwój kulturalny w różnych rejonach świata. Realizowane programy koncentrują się na pomocy osobom dotkniętym autyzmem, dysfunkcją wzroku i słuchu, walce z analfabetyzmem oraz wspieraniu szkolnictwa dla dziewcząt w krajach rozwijających się.

Z okazji okrągłej rocznicy istnienia, Fundacja poprosiła siedmiu fotografów z agencji Magnum Photos o zrealizowanie reportaży o konkretnych projektach. W przedsięwzięciu udział wzięli: Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann i Allessandra Sanguinetti.

Alex Majoli zrealizował projekt poświęcony wadom słuchu. Współpracował z członkami paryskiego Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju Mowy ze Wskazówkami. Poznawał codzienne doświadczenia rodzin dotkniętych dysfunkcją. Towarzyszył aktorom z International Visual Theatre w Paryżu w trakcie występów teatralnych oraz pracy nad adaptacją Bajek La Fontaine'a dla publiczności z wadami słuchu.

fot. Alex Majoli (c) Alex Majoli/Magnum Photos

Maya Goded obserwowała program pomocy dla osób dotkniętych autyzmem. Towarzyszyła wolontariuszom podczas regularnych wyjść z podopiecznymi oraz podczas pracy z rodzinami. Brała udział w zajęciach teatralnych i muzycznych dla młodych osób dotkniętych chorobą.

fot. Maya Goded (c) Maya Goded/Magnym Photos

Abbas opowiada o programie walki z analfabetyzmem na francuskiej prowincji. W warsztatach zatytułowanych "Nauka podstawowych umiejętności" udział biorą Francuzi i imigranci z innych krajów. Abbas opowiada o wysiłku, emocjach, mieszaniu się kultur i o towarzyszącej temu wszystkiemu atmosferze sympatii.

fot. Abbas (c)Abbas/Magnum Photos

Martine Franck spotkała się z dziećmi z wadami wzroku. Razem z nimi odwiedziła dotykową Galerię Louvre'u. Obserwowała wrażliwość i sposób, w jaki młodzi ludzie obcują z rzeźbami. Towarzyszyła rodzinom w codziennym życiu. Przyglądała się chwilom spędzonym na czytaniu w języku Braille'a.

fot. Martine Franck (c) Martine Franck/Magnum Photos

Susan Meiselas wyjechała do Mali. Towarzyszyła tamtejszym dziewczętom podczas codziennych obowiązków oraz w szkole. Jeszcze całkiem niedawno większość z nich nie miała szans na zdobywanie wykształcenia. Cały swój czas poświęcały m.in. na zdobywanie wody, którą należało donosić z odległych ujęć. Fundacja finansuje kopanie studni. Dzięki nim dziewczęta mają czas, który mogą przeznaczyć na naukę.

fot. Susan Meiselas (c) Susan Meiselas/Magnum Photos

Gueorgui Pinkhassov fotografował imprezy dla młodych muzyków, zespołów, chórzystów i dyrygentów. Przyglądał się programom pedagogicznym i społecznym, które starają się uwrażliwić nową publiczność na twórczość muzyczną.

fot. Gueorgui Pinkhassov (c) Gueorgui Pinkhassov/Magnum Photos

Patrick Zachmann zrealizował reportaż podczas warsztatów pedagogicznych dla uczniów departamentu Seine Saint-Denis. Zajęcia odbywały się w ramach festiwalu jazzowego Banlieues Bleues. Obserwował prace podczas prób opery, wystawianej przez orkiestrę i solistów Paladins.

fot. Patrick Zachmann (c) Patrick Zachmann/Magnum Photos

Pokazanych zostanie około 60 fotografii. Wystawę prezentowano do tej pory we Francji i Hiszpanii. Polską edycję wzbogacił dodatkowy, ósmy projekt, zrealizowany przez Allessandrę Sanguinetti. Zdjęcia wykonano w Polsce w październiku 2008. Autorka odwiedziła warsztaty dla rehabilitantów małych dzieci z wadą słuchu oraz sesje terapii domowej dla najmłodszych.

Wystawa w Galerii Yours prezentowana będzie na trzech piętrach. Towarzyszy jej katalog ze wstępem Adama Zagajewskiego, krótkim opisem pokazywanych prac i informacją o autorach. Przygotowano również specjalny program spotkań dla dzieci, które w zorganizowanych grupach będą mogły oglądać wystawę.

Na początku marca odbędą się ponadto warsztaty z Aleksem Majoli. Więcej szczegółowych informacji o terminie i zasadach uczestnictwa opublikujemy niebawem na stronie Fotopolis.pl. Informacje o terminie i programie spotkań dla dzieci, będzie można znaleźć na stronie Galerii.

fot.Alessandra Sanguinetti (c)Alessandra Sanguinetti/Magnum Photos

Alessandra Sanguinetti (ur. 1968, Nowy Jork). W latach 1970-2003 przebywała w Argentynie. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Stypendystka m.in. Fundacji Guggenheim i Hasselblad. W styczniu 2006 nakładem wydawnictwa Nazraeli Press ukazała się jej książka "On the Sixth Day". W tym samym roku otrzymała nagrodę Discovery Award, przyznawaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Arles. Jej prace trafiły m.in. do kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco, Muzeum Sztuk Pięknych w Houston, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, a także do wielu kolekcji prywatnych. Publikowała na łamach The New York Times Magazine, LIFE, Newsweek i New York Magazine. Do Agencji Magnum dołączyła jako nominowana w roku 2007.

Abbas (ur.1944, Iran). Mieszka w Paryżu. Zajmuje się przede wszystkim dokumentowaniem ważnych wydarzeń politycznych i społecznych w skonfliktowanych rejonach świata. Od 1970 roku fotografował m.in. wojny i rewolucje w Biafrze, Bangladeszu, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Irlandii Północnej, na Kubie i na Bliskim Wschodzie. W latach 1978-1980 dokumentował rewolucję w Iranie. Wygnany z kraju, wrócił do Teheranu dopiero po 17 latach. Opublikował książkę "Iran Diary", w której w krytyczny sposób zinterpretował historię swojego państwa. Odbył 3 letnią podróż po Meksyku. W kolejnych latach zajął się zagadnieniami religijnymi. Zrealizował projekt dotyczący ożywienia islamu na świecie. Książka "Allah O Akbar, voyages dans l'islam militant" (Allah O Akbar, podróże w walczącym islamie), ukazuje sprzeczności ideologii, która czerpiąc inspirację z mitycznej przeszłości, chce być zarazem nowoczesna i demokratyczna. Pięć lat zajmował się chrześcijaństwem i jego obrazem u progu 2000 roku ("Podróż po chrześcijaństwie"). Fotografował też politeistów. Projekt porzucił po wydarzeniach z 11 września 2001 roku. Zajął się wówczas tematem religii, która zastępuje polityczne ideologie w wielkich, strategicznych konfliktach. Od 2007 rozpoczął pracę nad projektem dotyczącym buddyzmu. Do Agencji Magnum dołączył w 1981 roku. Pełnoprawnym członkiem został w 1985.

Martine Franck (ur. 1938, Antwerpia) Dzieciństwo spędziła w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Studiowała historię sztuki na uniwersytecie w Madrycie oraz w Ecole du Louvre w Paryżu. Pracowała jako asystentka fotografów w Time-Life: Eliota Elisofona i Gjon Mili. W roku 1970 dołączyła do agencji fotograficznej Vu. Dwa lata później uczestniczyła w tworzeniu agencji Viva. Wykonywała przede wszystkim portrety artystów i pisarzy, fotografowała dla Vogue. Później rozpoczęła pracę nad rozległymi fotoreportażami m.in. dla Ministerstwa Francji, które zajmowało się problematyką praw kobiet. Od 1964 roku dokumentowała przedstawienia w Teatrze du Soleil. Wydała kilka książek, m.in. o tradycyjnych społecznościach celtyckich z Ile de Tory (1993), tybetańskich dzieciach buddyjskich (2000) oraz o Bajkach La Fontaine'a w Comédie-Française (2004). Wraz z Henri Cartier-Bressonem i ich córką Melanie, utworzyła Fundację Henri Cartier-Bressona w Paryżu. Obecnie mieszka w Paryżu, nadal fotografuje artystów w ich pracowniach. Dołączyła do Agencji Magnum w roku 1980, pełnoprawną członkinią została w 1983.

Maya Goded (ur. 1970) Studia fotograficzne i socjologiczne rozpoczęła w Meksyku w roku 1985. Później przeniosła się do Nowego Jorku, studiowała w Institute Center Photography (1989-1992). Pracowała jako asystentka fotografki Gracieli Iturbide. Jest stypendystką m.in. Mother Jones Foundation i Guggenheim. W roku 2001 otrzymała prestiżową nagrodę W. Eugene Smith Fund Award za pracę "The Neighborhood of Solitude: Prostitutes of Mexico City". Dokumentalny projekt powstawał przez 5 lat w środowisku meksykańskich prostytutek. Swoje prace prezentowała podczas wystaw indywidualnych m.in. w Meksyku, Nowym Jorku i Madrycie. Mieszka w Meksyku. Nominowa do Agencji Magnum w 2002 roku.

Alex Majoli (ur. 1971, Rawenna) W wieku 15 lat został praktykantem w studiu F45 u boku fotografa Daniele'a Casadio. Później studiował na Wydziale Sztuk Pięknych w Rawennie. W roku 1990 dołączył do agencji Grazia Neri, fotografował przebieg konfliktu w Jugosławii. W roku 1994 zrealizował materiał o szpitalu psychiatrycznym w Leros (Grecja). Fotoreportaż opublikowano w postaci albumu (pierwsza książka autora) w chwili zamknięcia zakładu (2002). Wiele miesięcy spędził w Ameryce Południowej (1995). Powstał projekt zatytułowany "Requiem in Samba". Podczas podróży po miastach portowych całego świata, zrealizował materiał "Hotel Marinum". Po wydarzeniach z 11 września fotografował sytuację w Afganistanie. Współpracuje m.in. z magazynami Newsweek, The New York Times, Granta. Obecnie pracuje nad projektem dotyczącym zmian społecznych w Marsylii. Mieszka w Nowym Jorku i Mediolanie. Pełnoprawnym członkiem Agencji Magnum został w roku 2001.

Gueorgui Pinkhassov (ur. 1952, Moskwa) Fotografią zainteresował się w szkole średniej. Uczęszczał na zajęcia w Instytucie Kina VGIK w Moskwie (1969-1971). Później pracował w zespole operatora kamery w studio Mosfilm oraz jako fotograf planu filmowego. W roku 1978 wstąpił do Moskiewskiej Unii Sztuk Graficznych. W tym samym czasie, reżyser Andriej Tarkowski zaangażował go jako fotografa planu filmu "Stalker". Zdjęcia zauważono podczas zbiorowej wystawy fotografii sowieckiej. W 1985 roku przeniósł się do Paryża. Przyjął obywatelstwo francuskie. Jako fotograf współpracował m.in. z Geo, Grand Reportage i The New York Times Magazine. Działa nie tylko na polu fotografii reportażowej. W swojej pierwszej książce "Sightwalk" eksploruje niepowtarzalne detale, wykorzystuje refleksy i światło w sposób bliższy sztuce abstrakcyjnej. Mieszka w Paryżu. Do Agencji Magnum dołączył w roku 1988, pełnoprawnym członkiem został w 1994.

Patrick Zachmann (ur. 1955, Francja) Pracę w zawodzie fotografa rozpoczął jako wolny strzelec w roku 1976. Jest autorem głośnego reportażu o świecie mafii Neapolu. Materiał wydano w postaci albumu "Madonna!". W latach 1982-1984, równolegle do zdjęć krajobrazu autostrad, które wykonywał na zlecenie Ministerstwa Kultury, realizował projekt o integracji młodych imigrantów. Przez siedem lat tworzył osobisty esej dotyczący tożsamości żydowskiej we Francji ("Śledztwo w sprawie tożsamości"). Znane są jego fotografie, wykonane podczas manifestacji studentów w Pekinie w 1989 roku. Wśród długoterminowych projektów, którymi się głównie zajmuje, wymienić można jeszcze cykl poświęcony chińskiej diasporze na świecie oraz materiał o Chile po upadku Pinocheta. Ponadto od lat fotografuje wielkie miasta nocą. Mieszka w Paryżu. Dołączył do Agencji Magnum w roku 1985, pełnoprawnym członkiem został w 1990.

Susan Meiselas (ur. 1948, USA) Po otrzymaniu dyplomu uczelni Sarah Lawrence College w 1970 roku została asystentką Fredericka Wisemana, przy filmie dokumentalnym Basic Training. W tym samym roku otrzymała tytuł Master's Degree na wydziale Visual Education na Harvardzie i rozpoczęłą pracę jako doradca do spraw fotografii dla Community Resources Institute w New York City Public Schools (do 1973). Na początku lat 70. pracowała nad projektem o striptizowych spektaklach w małych miasteczkach na Wschodnim Wybrzeżu. Dokument zatytułowany Carnaval Strippers opublikowano w postaci albumu w roku 1976. Fotografowała podczas wojny domowej w Nikaragui (1978-79). Laureatka Złotego Medalu Roberta Capy za zdjęcie rejestrujące tamtejsze wydarzenia. Wiele lat spędziła na zbieraniu materiałów dotyczących praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. We współpracy z innymi autorami nakręciła film dokumentalny o życiu kobiet i mężczyzn, poznanych podczas pierwszego pobytu w Nikaragui. Ma na swoim koncie pierwszą ilustrowaną opowieść o historii narodu kurdyjskiego. Zrealizowała fotoreportaż o modnym klubie na Manhattanie, a także o tubylcach zamieszkujących Papuę Zachodnią. Laureatka wielu stypendiów i prestiżowych nagród. Mieszka w Nowym Jorku. Dołączyła do Agencji Magnum w 1976 roku. Pełnoprawna członkinią została w 1980.

Wybrane fotografie autorów zrzeszonych w Agencji Magnum Photos można obejrzeć na stronie www.magnumphotos.com

NIEOBOJĘTNY ŚWIAT - Osiem spojrzeń Magnum Photos na działalność społeczną
Alessandra Sanguinetti, Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann
Wernisaż: 5.02.2009 godz. 19.00
Termin: 5.02.2009 - 15.03.2009

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmiescie 33
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
1
0
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Powiązane artykuły