Wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków" Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów

Karnasiewiczowie to bardzo pracowite foto-małżeństwo. W lipcu rusza ich kolejny duży projekt, tym razem poza granicami kraju, na Ukrainie. Wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków", na którą składają się zdjęcia powstałe w latach 1979-2007, jest opowieścią o Polsce z perspektywy mieszkańców miast i miasteczek z końca XX i początku XXI wieku.
Ideą wystawy Karnasiewiczów jest ukazanie Polski i oblicza Polaków z końca XX w. i początku XXI w. Jak napisali sami autorzy prezentacja wystawy ma na celu odrodzenie świadomości narodowej. Dlatego autorzy szczególnie kierują wystawę do polonii zamieszkującej Charkowski Okręg Konsularny RP. Okręg ten to najbardziej oddalony od Polski Okręg Konsularny na Ukrainie. Poza tym zajmuje największy obszar, obejmując niemal 1/3 obszaru Ukrainy, na którym mieszka ok. 15 tysięcy osób przyznających się do polskiego pochodzenia, z czego prawie 800 uznaje język polski jako język ojczysty. Obszar ten jest szczególny dla Polski ze względu na miejsca martyrologii - Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie i obóz w Starobielsku.

Witold Strehlau w 1957 r. ukończył szkołę zegarmistrzowską w Gdańsku i od tego czasu pracuje w zawodzie. Od 36 lat nieprzerwanie prowadzi zakład przy ulicy Klasztornej. Jest jedynym mistrzem zegarmistrzowskim w Świeciu. Jeszcze kilka lat temu takich zegarmistrzów było siedmiu. Dawniej do naprawy klienci przynosili zegary mechaniczne, których naprawa pochłaniała wiele godzin, dziś w dobie zegarków elektronicznych, usługa polega najczęściej na wymianie baterii. Warsztat pana Witolda wypełniają rozmaite zegarki oraz zegary wiszące i stojące. Wybijają godziny i półgodziny, niektóre nawet kwadranse. Wśród nich są naprawione zegary, które od kilku lat czekają na swoich właścicieli. Świecie, 2005

Wystawa, którą zaprezentują Karnasiewiczowie składa się ze zdjęć powstałych w latach 1979-2007 w ramach cykli: "Polskie Małe Ojczyzny"- ukazanie oblicza Polaków z perspektywy mieszkańców miast i miasteczek oraz "Tryptyk Polski" - artystyczna wizja polskiego krajobrazu.

Wystawa obejmuje zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia społeczne, religijne, polityczne Krakowa - Nowej Huty oraz zdjęcia, na których została zarejestrowana teraźniejszość miast: Świecia, Gniewu i Gorlic. Obok zdjęć o charakterze dokumentalnym, na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia pejzażu polskiego, Polski romantycznej i nostalgicznej oraz zdjęcia marynistyczne dotyczące polskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest to artystyczna wizja fotografików. Bardzo ważnym elementem wystawy będą obszerne podpisy do zdjęć, które zbudują wizerunek współczesnych Polaków, zatrzymają oglądającego i dadzą możliwość zagłębienia się w problematykę.

Wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków" to bardzo osobista wystawa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów, zestawiona ze zdjęć dotyczących wydarzeń już historycznych, w których uczestniczyli fotograficy, a także sfotografowanych przez nich Polaków, przedstawicieli świata nauki, kultury i różnych zawodów, z którymi zetknęli się w bezpośrednich rozmowach, poznając ich życiorysy i wydarzenia z historii ich rodzinnych miast. Wreszcie to bardzo osobisty pejzaż Polski ukazany z perspektywy miejsc urodzenia i życiowych wędrówek małżeństwa romantycznych fotografików.
- tekst towarzyszący wystawie.


Dominik Kozioł swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1958 r., kiedy znalazł się w pierwszej grupie członków nowo powstałego Amatorskiego Klubu Filmowego "Nowa Huta". Z czasem AKF "Nowa Huta" stał się drugim po Gdyni najbardziej znanym klubem w Polsce. Swoje filmy realizowali tu wybitni twórcy: Wincenty Ronisz, Andrzej Trzos-Rastawiecki i Krzysztof Zanussi, a także Andrzej Jeziorek, Ewa Strzałka i Martyna Kłos, którzy później stanowili kadrę ośrodka Telewizji Kraków. Dominik Kozioł w 1970 r. zdał egzaminy do Łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydział Operatorski. W swoim dorobku ma zarówno realizacje filmów dokumentalnych, reportaży i filmów popularnonaukowych. Od 1992 r. wspólnie z żoną Kingą Sendor-Kozioł prowadzi studio "TAURUS-FILM". Dominik i Kinga Kozioł w swoim mieszkaniu, Kraków-Nowa Huta, 2006

Terminarz wystawy
  • 4.07 - 23.09 2008 - Kramatorskie Muzeum Artystyczne
  • 09. - 10.2008 - Donieckie Muzeum Krajoznawcze
  • II poł. 12. 2008 r. - 01.2009 r. - Ługańskie Muzeum Krajoznawcze
  • 02. - 03.2009 r. - Charkowskie Muzeum Artystyczne
Cykl spotkań autorskich Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów z Polonią:
  • Kramatorsk:- Stowarzyszenie Kultury Polskiej
  • Donieck: - Towarzystwo Kultury Polskiej Donbasu - Towarzystwo Polaków Doniecka - Donieckie Towarzystwo Kultury Polskiej Donbasu
  • Ługańsk:- Stowarzyszenie Miłośników Języka i Kultury Polskiej "Warszawa" im. M. Ręka - Obwodowy Związek Polaków "Polonez"
  • Charków:- Stowarzyszenie Kultury Polskiej- Stowarzyszenie Dom Polski
Spotkania autorskie Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów (znajomość j. rosyjskie-go) z członkami ukraińskich klubów fotograficznych:
  • Kramatorsk:- Kramatorski Fotoklub "Yuris"
  • Donieck:- Klub Fotograficzny "Obiektyw"
Sponsor Generalny Wystawy: KEMIRA Świecie Sp. z o.o.

Patronat medialny: Telewizja Polska TVP Polonia, Polskie Radio dla Zagranicy, Internetowy magazyn o fotografii www.fotopolis.pl, Czasopismo "Wspólnota Polska" oraz strona internetowa "Świat Polonii".


Wystawa Polska i Polacy na przełomie wieków autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów - fotografie z lat 1979-2007
Otwarcie wystawy: 3 lipca 2008 godzina 16.00
Wystawa będzie czynna do 23 września 2008

Kramatorskie Muzeum Artystyczne
ul. Szkadinowa 60, Ukraina


Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!