Wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków" Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów

Karnasiewiczowie to bardzo pracowite foto-małżeństwo. W lipcu rusza ich kolejny duży projekt, tym razem poza granicami kraju, na Ukrainie. Wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków", na którą składają się zdjęcia powstałe w latach 1979-2007, jest opowieścią o Polsce z perspektywy mieszkańców miast i miasteczek z końca XX i początku XXI wieku.
Ideą wystawy Karnasiewiczów jest ukazanie Polski i oblicza Polaków z końca XX w. i początku XXI w. Jak napisali sami autorzy prezentacja wystawy ma na celu odrodzenie świadomości narodowej. Dlatego autorzy szczególnie kierują wystawę do polonii zamieszkującej Charkowski Okręg Konsularny RP. Okręg ten to najbardziej oddalony od Polski Okręg Konsularny na Ukrainie. Poza tym zajmuje największy obszar, obejmując niemal 1/3 obszaru Ukrainy, na którym mieszka ok. 15 tysięcy osób przyznających się do polskiego pochodzenia, z czego prawie 800 uznaje język polski jako język ojczysty. Obszar ten jest szczególny dla Polski ze względu na miejsca martyrologii - Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie i obóz w Starobielsku.

Witold Strehlau w 1957 r. ukończył szkołę zegarmistrzowską w Gdańsku i od tego czasu pracuje w zawodzie. Od 36 lat nieprzerwanie prowadzi zakład przy ulicy Klasztornej. Jest jedynym mistrzem zegarmistrzowskim w Świeciu. Jeszcze kilka lat temu takich zegarmistrzów było siedmiu. Dawniej do naprawy klienci przynosili zegary mechaniczne, których naprawa pochłaniała wiele godzin, dziś w dobie zegarków elektronicznych, usługa polega najczęściej na wymianie baterii. Warsztat pana Witolda wypełniają rozmaite zegarki oraz zegary wiszące i stojące. Wybijają godziny i półgodziny, niektóre nawet kwadranse. Wśród nich są naprawione zegary, które od kilku lat czekają na swoich właścicieli. Świecie, 2005

Wystawa, którą zaprezentują Karnasiewiczowie składa się ze zdjęć powstałych w latach 1979-2007 w ramach cykli: "Polskie Małe Ojczyzny"- ukazanie oblicza Polaków z perspektywy mieszkańców miast i miasteczek oraz "Tryptyk Polski" - artystyczna wizja polskiego krajobrazu.

Wystawa obejmuje zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia społeczne, religijne, polityczne Krakowa - Nowej Huty oraz zdjęcia, na których została zarejestrowana teraźniejszość miast: Świecia, Gniewu i Gorlic. Obok zdjęć o charakterze dokumentalnym, na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia pejzażu polskiego, Polski romantycznej i nostalgicznej oraz zdjęcia marynistyczne dotyczące polskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest to artystyczna wizja fotografików. Bardzo ważnym elementem wystawy będą obszerne podpisy do zdjęć, które zbudują wizerunek współczesnych Polaków, zatrzymają oglądającego i dadzą możliwość zagłębienia się w problematykę.

Wystawa "Polska i Polacy na przełomie wieków" to bardzo osobista wystawa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów, zestawiona ze zdjęć dotyczących wydarzeń już historycznych, w których uczestniczyli fotograficy, a także sfotografowanych przez nich Polaków, przedstawicieli świata nauki, kultury i różnych zawodów, z którymi zetknęli się w bezpośrednich rozmowach, poznając ich życiorysy i wydarzenia z historii ich rodzinnych miast. Wreszcie to bardzo osobisty pejzaż Polski ukazany z perspektywy miejsc urodzenia i życiowych wędrówek małżeństwa romantycznych fotografików.
- tekst towarzyszący wystawie.


Dominik Kozioł swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1958 r., kiedy znalazł się w pierwszej grupie członków nowo powstałego Amatorskiego Klubu Filmowego "Nowa Huta". Z czasem AKF "Nowa Huta" stał się drugim po Gdyni najbardziej znanym klubem w Polsce. Swoje filmy realizowali tu wybitni twórcy: Wincenty Ronisz, Andrzej Trzos-Rastawiecki i Krzysztof Zanussi, a także Andrzej Jeziorek, Ewa Strzałka i Martyna Kłos, którzy później stanowili kadrę ośrodka Telewizji Kraków. Dominik Kozioł w 1970 r. zdał egzaminy do Łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydział Operatorski. W swoim dorobku ma zarówno realizacje filmów dokumentalnych, reportaży i filmów popularnonaukowych. Od 1992 r. wspólnie z żoną Kingą Sendor-Kozioł prowadzi studio "TAURUS-FILM". Dominik i Kinga Kozioł w swoim mieszkaniu, Kraków-Nowa Huta, 2006

Terminarz wystawy
  • 4.07 - 23.09 2008 - Kramatorskie Muzeum Artystyczne
  • 09. - 10.2008 - Donieckie Muzeum Krajoznawcze
  • II poł. 12. 2008 r. - 01.2009 r. - Ługańskie Muzeum Krajoznawcze
  • 02. - 03.2009 r. - Charkowskie Muzeum Artystyczne
Cykl spotkań autorskich Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów z Polonią:
  • Kramatorsk:- Stowarzyszenie Kultury Polskiej
  • Donieck: - Towarzystwo Kultury Polskiej Donbasu - Towarzystwo Polaków Doniecka - Donieckie Towarzystwo Kultury Polskiej Donbasu
  • Ługańsk:- Stowarzyszenie Miłośników Języka i Kultury Polskiej "Warszawa" im. M. Ręka - Obwodowy Związek Polaków "Polonez"
  • Charków:- Stowarzyszenie Kultury Polskiej- Stowarzyszenie Dom Polski
Spotkania autorskie Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów (znajomość j. rosyjskie-go) z członkami ukraińskich klubów fotograficznych:
  • Kramatorsk:- Kramatorski Fotoklub "Yuris"
  • Donieck:- Klub Fotograficzny "Obiektyw"
Sponsor Generalny Wystawy: KEMIRA Świecie Sp. z o.o.

Patronat medialny: Telewizja Polska TVP Polonia, Polskie Radio dla Zagranicy, Internetowy magazyn o fotografii www.fotopolis.pl, Czasopismo "Wspólnota Polska" oraz strona internetowa "Świat Polonii".


Wystawa Polska i Polacy na przełomie wieków autorstwa Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów - fotografie z lat 1979-2007
Otwarcie wystawy: 3 lipca 2008 godzina 16.00
Wystawa będzie czynna do 23 września 2008

Kramatorskie Muzeum Artystyczne
ul. Szkadinowa 60, Ukraina


 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0