Fotograficzna opowieść Karnasiewiczów o mieście Gniew

Autor: Marta Sinior

24 Wrzesień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
"Zamek i Miasto. Gniew" to kolejny projekt zrealizowany w ramach autorskiego cyklu polskie "małe ojczyzny" małżeństwa Karnasiewiczów. Ideą dwójki fotografów jest ukazanie oblicza Polaków z początku XXI wieku z perspektywy 7,5-tysięcznego miasta nad Wisłą. Wystawa prezentowana jest w roku jubileuszu 710-lecia lokacji miasta Gniewu.
Zdzisław Dembski z zawodu jest ślusarzem. Zaczął rzeźbić w 1993 r. Dłuta kupił na bazarze. W sumie ma ich 300, a potrzebuje drugie tyle, żeby mieć każdy wymiar. Pierwsze prace zrobił z kasztanowców. Stoją do dziś przed zamkiem. Zrobił też figurę św. Jana Nepomucena do ołtarza papieskiego w Sopocie, wyrzeźbił drogę krzyżową w drewnie lipowym dla kolekcjonera, który ma 30 jego rzeźb. Ma na swoim koncie ponad 1000 rzeźb, są to głównie krzyże, sceny biblijne i świątki. Na zdjęciu z psem Tobi. Pl. Grunwaldzki, 2006, Fot. Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz Z wystawy "Zamek i Miasto. Gniew

Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz poznali się w Krakowskim Klubie Fotograficznym, gdzie połączyła ich wspólna pasja - fotografia. Na swoim koncie mają reportażowy cykl Uchwycić życie (1999) oraz industrialny Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic (2005). W projektach Portret mojego miasta. Świecie (2006) i Zamek i Miasto. Gniew (2007) zmierzyli się z fotografią dokumentalną, podejmując próbę dokonania zapisu codzienności życia miasta.

Karnasiewiczowie są pomysłodawcami i redaktorami autorskich albumów takich jak: Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii (2003), Pejzaż osobisty (2004), Portret mojego miasta. Świecie (2006). Od kilku lat pracują nad drugim albumem z tryptyku o Polsce Spojrzenie na morze. Bałtyk. Do kolejnego albumu Industrial zamierzają wykonać zdjęcia stuletnich fabryk starą kamerą wielkoformatową.

Obydwoje są członkami rzeczywistymi Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. W 2007 roku Jerzy Aleksander Karnasiewicz otrzymał tytuł artysty fotografa Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).

Jarosław Struczyński i Krzysztof Górecki znają się od dzieciństwa. Obaj urodzili się w Gniewie. Zawodowo związali się w 1990 r. kiedy Jarosław objął funkcję dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą na zamku, a Krzysztof instruktora plastyki. Od 1992 r. wspólnie przygotowują spektakle, inscenizacje oraz turnieje rycerskie, m.in.: Podróże w przeszłość, Vivat Vasa!, Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski o Miecz Jana III Sobieskiego. To sprawia, że zamek gniewski uznawany jest za jeden z głównych ośrodków upowszechniania historii w Polsce. Kasztelan Jarosław Struczyński w replice niemieckiej zbroi gotyckiej i Pułkownik Krzysztof Górecki w 17-wiecznym stroju szlacheckim, plac turniejowy, 2006 Fot. Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz Z wystawy "Zamek i Miasto. Gniew"

W naszej fotografii odwołujemy się do krakowskiego fotografa Ignacego Kriegera z drugiej połowy XIX w., który utrwalał wizerunek współczesnych mu krakowian, przedstawicieli różnych profesji. - napisali Karnasiewiczowie - Dlatego też dużą część zdjęć na wystawie Zamek i Miasto. Gniew, stanowią portrety gniewian, które zrealizowaliśmy podczas wcześniej zaplanowanych sesji zdjęciowych. Wystawa ukazuje miasto Gniew poprzez jego mieszkańców.

Dalszym zamierzeniem projektu jest wydanie albumu fotograficzno-literacko-poetyckiego o tym samym tytule, który będzie pierwszym tego typu wydawnictwem w historii Gniewu. Album jest w fazie realizacji. Powstanie według koncepcji Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów.

Wystawa Zamek i Miasto. Gniew została zrealizowana przy współpracy: Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie Fundacji Zamek w Gniewie i Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

W latach 2008-2009 projekt prezentowany będzie na zamku gniewskim.

Więcej o samym Gniewie można dowiedzieć się ze strony: www.gniew.pl

Małgorzata i Jerzy Karnasiewicz Zamek i Miasto. Gniew

22.09 - 31.12.2007

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Plac Grunwaldzki, 16/17, Gniew

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
2
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
31
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)