Mug Shots w Yours Gallery

Od 31 stycznia będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę "Miasto Cieni" w Yours Gallery. Na ekspozycji zostanie zaprezentowana fotografia policyjna z początków XX wieku. Zdjęcia archiwalne przedstawiające złodziei, oszustów, prostytutki, morderców, handlarzy narkotyków, stręczycieli, paserów, oszustów karcianych, zostały odnalezione 20 lat temu w Lindcobe w Australii.
Prace pochodzą z lat 1912- 1948 i przedstawiają między innymi Henrego Crawforda czyli przebranej za mężczyznę Eugenie Falleni, Hazel McGuiness zatrzymanej za posiadanie kokainy czy złodziei Edwarda Daltona i De Greciego. Po raz pierwszy widzowie mogli je ujrzeć w 2005 roku, na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney. Niedługo zagoszczą w Warszawie, abyśmy na własne oczy mogli docenić ich walory artystyczne.

z wystawy "Miasto cienia - fotografia policyjna z początków XX wieku"

W materiałach Yours Gallery czytamy:

Uporządkowaniem zdjęć zajął się Peter Doyle, autor powieści kryminalnych, muzyk i kurator Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney. Trwało to trzy lata. W tym czasie Doyl wertował setki tysięcy fotografii by potem układać je w porządku chronologicznym, rekonstruować historie ludzi których przedstawiały oraz nazwiska fotografów, których były dziełem. On też w późniejszych latach wspólnie z Calebem Wiliamsem, zorganizował wspominaną wystawę w Sydney zatytułowaną "Miasto cieni: chaos i zbrodnie w dzielnicach biedoty, 1912-1948". Został wydany również album z fotografiami, który nosi tytuł "The City of Shadows".

z wystawy "Miasto cienia - fotografia policyjna z początków XX wieku"

Jedna z bardziej interesujących, choć strasznych historii, wiąże się z osobą przedstawioną na tej fotografii:

Eugenie Falleni, Komenda Główna Policji, Sydney, 1920 rok.
Harry Leon Crawford, pokojowy w hotelu w Stanmore został aresztowany pod zarzutem zamordowania żony. Okazało się wtedy, że w przeszłości był kobietą i matką, jako mężczyzna funkcjonuje od 21 lat. Po raz pierwszy ożenił się w 1914r, z Annie Birkett, wdową. Trzy lata później jego żona zniknęła w tajemniczych okolicznościach, po tym jak wyznała jednemu z krewnych, że odkryła "coś niesamowitego w związku z Harry'm". Crawford twierdził, że Annie uciekła z hydraulikiem. W 1919 syn Birkett, który pozostawał pod opieką Crawforda, oskarżył ojczyma, że pijany próbował go zabić. Ciotka chłopca zawiadomiła policję. Zwęglone zwłoki znalezione w Lane Cove w 1917 zidentyfikowano jako zwłoki Annie Birkett. Druga żona Crawforda, zaskoczona prawdziwą płcią swego małżonka skomentowała to tak: "Zawsze zastanawiałam się czemu jest tak chorobliwie nieśmiały...".

Fotografia przedstawia Eugenie w męskiej odzieży, prawdopodobnie w dniu aresztowania. Negatyw znaleziono w papierowej okładce podpisanej "Falleni kobieta/mężczyzna". Możliwe, że Falleni poproszono o założenie męskiego garnituru specjalnie na potrzeby tego zdjęcia.
(cytat z materiałów organizatora).

z wystawy "Miasto cienia - fotografia policyjna z początków XX wieku"

Zebrana kolekcja licząca około 300 zdjęć sprawia, że z zupełnie nowej perspektywy możemy spojrzeć na osiągnięcia fotografii międzywojennej i historię ówczesnego Sydney. Archiwalne fotografie są oficjalnymi dokumentami państwowymi, jednak o niezwykłych wartościach artystycznych, nacechowane indywidualizmem. Każda z przedstawionych postaci kryje pewną tajemnicę, co czyni całą kolekcję niezwykle atrakcyjną dla widza. Historie bohaterów rekonstruowano korzystając z notatek prasowych, oraz archiwów osobistych. Dodatkowo do dziś pozostaje zagadką tożsamość autorów poszczególnych zdjęć. Nie wiemy kto był twórcą "mug shotów" , czy była to jedna osoba, czy może było ich kilku.

Organizator wystawy pisze: Fotografie wykonane po 1940 roku odnaleziono częściowo w oryginalnych opakowaniach, opatrzonych datami i nazwiskami. Zarówno starsze i młodsze zdjęcia policyjne wykonane są na płytach szklanych wielkości 4 x 5 i 5 x 7 cala, każde opatrzone jest inskrypcją wydrapaną nad głową portretowanego. Zawiera ona zazwyczaj pierwsza literę jego imienia, nazwisko, numer fotografii ewentualnie informacje dodatkowe - jak w wypadku Thomasa Bede, "tego mężczyzny, który nie chciał otworzyć oczu". Swoją drogą - pogratulować przezorności i uporu - jako jedyny przestępca fotografowany w Sydney, zachował wyraz swych oczu w tej przykrej chwili tylko dla siebie.


Mug Shots Miasto cienia - fotografia policyjna z początków XX wieku
31 stycznia - 16 marca 2008

Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmisćie 33, Warszawa
galeria czynna codziennie w godzinach 11.00 - 20.00

gallery@yours.pl

opracowała: Agata Nowak
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak zestaw ten radzi sobie w wymagającej fotografii sportu?
21 Sty 2019
Topowy korpus z linii A pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy profesjonalny zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
0
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!