Fotoreportaż Jana Grarupa w Yours Gallery

W najbliższy czwartek, 6 grudnia 2007 roku w Yours Gallery duński fotoreporter - Jan Grarup otworzy wystawę swoich zdjęć z Darfuru. Jan Grarup, ośmiokrotny zwycięzca World Press Photo na warszawskiej wystawie zaprezentuje pięćdziesiąt czarno - białych fotografii. Polecamy.
fot. Jan Grarup

Jan Grarup urodził się w 1968 roku w Danii. W ciągu swojej osiemnastoletniej kariery fotograficznej udokumentował największe konflikty zbrojne i niezliczone przypadki łamania praw człowieka. Według niego praca fotoreportera powinna służyć zapisywaniu przemian otaczającej nas rzeczywistości oraz relacjonowaniu dramatów, których bohaterowie są zbyt słabi by samodzielnie walczyć o uwagę. Jan Grarup współpracuje z duńską gazetą "Politiken", jego prace regularnie ukazują się w takich magazynach jak: "Newsweek", "Guardian", "Sunday Times", "Stern", "GEO", "Paris Match", "L'Express", "La Repubblica" i innych magazynach na całym świecie.

Fotografie Grarupa wielokrotnie zdobywały nagrody w prestiżowych konkursach fotograficznych, zdobywały również nagrody organizacji walczących o prawa człowieka. Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień są m.in. dwie nominacje do nagrody im. W. Eugene Smitha, osiem nagród w konkursie World Press Photo, specjalne wyróżnienie w konkursie imienia Oskara Barnacka organizowanym przez Leicę, dwie nagrody UNICEF oraz wiele innych począwszy od Picture of the Year, a skończywszy na nagrodach Narodowego Stowarzyszenia Fotografii Prasowej w USA. Jan Grarup swoje fotografie prezentował na licznych indywidualnych wystawach w 15 krajach na całym świecie. Jest także współautorem wielu książek.

W 2006 roku Grarup wydał album zatytułowany "Shadowland". Książka jest testamentem osób, które w czasach konfliktów i wojen pozwoliły artyście "wejść w swoje życie". Publikacja ta to efekt dwunastu lat pracy fotografa w Kaszmirze, Sierra Leone, Czeczenii, Ruandzie, Kosowie, Słowacji, Ramallah, Hebronie, Iraku, Iranie i Darfurze. Wstęp do "Shadowland" napisał sam Dalaj Lama. Obecnie Jan Grarup pracuje nad kolejną publikacją, która ukaże się wiosną 2008 roku. Jan Grarup mieszka na obrzeżach Kopenhagi z żoną i trójką dzieci.

Więcej informacji o Janie Grarupie można znaleźć na stronach: www.noorimages.com oraz www.jangrarup.com.

fot. Jan Grarup

Od roku 2003 w sudańskiej prowincji Darfur oraz w Czadzie zginęło ponad 200 tysięcy osób. Dwa i pół miliona ludzi opuściło swoje domy szukając schronienia przed oddziałami arabskich bojowników dżandżawidów.
"Ludzie z zewnątrz postrzegają konflikt w Darfurze jako wojny plemienne. Tymczasem, jest to walka o kontrolę nad środowiskiem, które nie potrafi już wyżywić wszystkich ludzi, którym przyszło w nim żyć" - mówi Wangari Maathai, kenijska działaczka na rzecz ochrony środowiska, laureatka pokojowej Nagrody Nobla.

Wstrząsające relacje reporterów i fotoreporterów oraz działaczy organizacji humanitarnych donoszą o brutalnych zbrodniach wobec ludności cywilnej, bezsilności żołnierzy, nędzy i cierpieniach na które skazani są uchodźcy. Dzięki tym relacjom świat nie może zapomnieć i odciąć się od Darfuru, od rozgrywającego się tam dramatu i od ludzi wyczekujących pomocy. O nich właśnie opowiada także Jan Grarup, duński fotoreporter, którego zdjęcia pokażemy w grudniu w Yours Gallery.

Zdjęcia opowiadające o Darfurze są świadectwem niewyobrażalnej ludzkiej brutalności oraz wyrazem nadziei, że nic podobnego nie wydarzy się nigdy więcej. Odsłaniają dla nas granice ludzkiego cierpienia, desperacji, godności. Są kroniką czasów, w których żyjemy, ale ukazują tę stronę rzeczywistości, której sami nie mamy śmiałości, odwagi lub możliwości poznawać.
- materiał organizatorów wystawy

Honorowymi patronami wystawy są: Polska Akcja Humanitarna, Polska dla Darfuru, Amnesty International.


Jan Grarup Darfur - Ciche Ludobójstwo
07.12.07 - 15.01.08
wernisaż wystawy: 6 grudnia 2007 godzina 19

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33, I piętro galerii
Warszawa


Przy okazji wystawy i w związku z Międzynarodowym Dniem Dar Furu w Yours Gallery 9 grudnia odbędzie się spotkanie z Magdaleną Nagórską, szefową akcji Polska dla Darfuru podczas którego zostanie pokazany film o Darfurze pt. "The devil came on the horseback".

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0