Fotoreportaż Jana Grarupa w Yours Gallery

W najbliższy czwartek, 6 grudnia 2007 roku w Yours Gallery duński fotoreporter - Jan Grarup otworzy wystawę swoich zdjęć z Darfuru. Jan Grarup, ośmiokrotny zwycięzca World Press Photo na warszawskiej wystawie zaprezentuje pięćdziesiąt czarno - białych fotografii. Polecamy.
fot. Jan Grarup

Jan Grarup urodził się w 1968 roku w Danii. W ciągu swojej osiemnastoletniej kariery fotograficznej udokumentował największe konflikty zbrojne i niezliczone przypadki łamania praw człowieka. Według niego praca fotoreportera powinna służyć zapisywaniu przemian otaczającej nas rzeczywistości oraz relacjonowaniu dramatów, których bohaterowie są zbyt słabi by samodzielnie walczyć o uwagę. Jan Grarup współpracuje z duńską gazetą "Politiken", jego prace regularnie ukazują się w takich magazynach jak: "Newsweek", "Guardian", "Sunday Times", "Stern", "GEO", "Paris Match", "L'Express", "La Repubblica" i innych magazynach na całym świecie.

Fotografie Grarupa wielokrotnie zdobywały nagrody w prestiżowych konkursach fotograficznych, zdobywały również nagrody organizacji walczących o prawa człowieka. Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień są m.in. dwie nominacje do nagrody im. W. Eugene Smitha, osiem nagród w konkursie World Press Photo, specjalne wyróżnienie w konkursie imienia Oskara Barnacka organizowanym przez Leicę, dwie nagrody UNICEF oraz wiele innych począwszy od Picture of the Year, a skończywszy na nagrodach Narodowego Stowarzyszenia Fotografii Prasowej w USA. Jan Grarup swoje fotografie prezentował na licznych indywidualnych wystawach w 15 krajach na całym świecie. Jest także współautorem wielu książek.

W 2006 roku Grarup wydał album zatytułowany "Shadowland". Książka jest testamentem osób, które w czasach konfliktów i wojen pozwoliły artyście "wejść w swoje życie". Publikacja ta to efekt dwunastu lat pracy fotografa w Kaszmirze, Sierra Leone, Czeczenii, Ruandzie, Kosowie, Słowacji, Ramallah, Hebronie, Iraku, Iranie i Darfurze. Wstęp do "Shadowland" napisał sam Dalaj Lama. Obecnie Jan Grarup pracuje nad kolejną publikacją, która ukaże się wiosną 2008 roku. Jan Grarup mieszka na obrzeżach Kopenhagi z żoną i trójką dzieci.

Więcej informacji o Janie Grarupie można znaleźć na stronach: www.noorimages.com oraz www.jangrarup.com.

fot. Jan Grarup

Od roku 2003 w sudańskiej prowincji Darfur oraz w Czadzie zginęło ponad 200 tysięcy osób. Dwa i pół miliona ludzi opuściło swoje domy szukając schronienia przed oddziałami arabskich bojowników dżandżawidów.
"Ludzie z zewnątrz postrzegają konflikt w Darfurze jako wojny plemienne. Tymczasem, jest to walka o kontrolę nad środowiskiem, które nie potrafi już wyżywić wszystkich ludzi, którym przyszło w nim żyć" - mówi Wangari Maathai, kenijska działaczka na rzecz ochrony środowiska, laureatka pokojowej Nagrody Nobla.

Wstrząsające relacje reporterów i fotoreporterów oraz działaczy organizacji humanitarnych donoszą o brutalnych zbrodniach wobec ludności cywilnej, bezsilności żołnierzy, nędzy i cierpieniach na które skazani są uchodźcy. Dzięki tym relacjom świat nie może zapomnieć i odciąć się od Darfuru, od rozgrywającego się tam dramatu i od ludzi wyczekujących pomocy. O nich właśnie opowiada także Jan Grarup, duński fotoreporter, którego zdjęcia pokażemy w grudniu w Yours Gallery.

Zdjęcia opowiadające o Darfurze są świadectwem niewyobrażalnej ludzkiej brutalności oraz wyrazem nadziei, że nic podobnego nie wydarzy się nigdy więcej. Odsłaniają dla nas granice ludzkiego cierpienia, desperacji, godności. Są kroniką czasów, w których żyjemy, ale ukazują tę stronę rzeczywistości, której sami nie mamy śmiałości, odwagi lub możliwości poznawać.
- materiał organizatorów wystawy

Honorowymi patronami wystawy są: Polska Akcja Humanitarna, Polska dla Darfuru, Amnesty International.


Jan Grarup Darfur - Ciche Ludobójstwo
07.12.07 - 15.01.08
wernisaż wystawy: 6 grudnia 2007 godzina 19

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33, I piętro galerii
Warszawa


Przy okazji wystawy i w związku z Międzynarodowym Dniem Dar Furu w Yours Gallery 9 grudnia odbędzie się spotkanie z Magdaleną Nagórską, szefową akcji Polska dla Darfuru podczas którego zostanie pokazany film o Darfurze pt. "The devil came on the horseback".

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8