Noc Muzeów 2007

0
Marta Sinior
16 Maj 2007
Artykuł na: 6-9 minut
18 i 19 maja 2007 roku w największych miastach polski po raz kolejny odbędzie się akcja "Noc Muzeów". W ubiegłym roku, oprócz Polski, uczestniczyły w niej 42 europejskie państwa i około 2 tysięcy muzeów i galerii. "Noc Muzeów" to wyjątkowa okazja do zwiedzenia instytucji muzealnych i miejsc wystawienniczych o nietypowej porze. Poza wystawami, przygotowanych zostało wiele imprez towarzyszących, m. in. koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe i spotkania z artystami. W artykule prezentujemy sobotni program kilku polskich galerii.
Akcja Noc Muzeów to forma promocji i popularyzacji zbiorów muzealnych danego miasta poprzez przygotowanie nietypowego programu ekspozycji. Danego dnia instytucje muzealne i galerie są otwarte dla zwiedzających, często umożliwiając zwiedzanie za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu.


WARSZAWA

W sobotę 19 maja odbędzie się czwarta edycja Noc Muzeów w Warszawie. W ubiegłym roku w stolicy do akcji przyłączyło się blisko 60 placówek kulturalnych. W tym roku liczba uczestniczących muzeów i galerii to ponad 80.

Akcja Noc muzeów odbędzie się pomiędzy 19.00 a 1.00 w nocy, w sobotę 19 maja 2007. Uroczystego otwarcia w Warszawie dokona Prezydent m. st. Warszawy na dziedzińcu Muzeum Narodowego. Otwarciu towarzyszyć będzie koncert - Kwartet Tytusa Wojnowicza.

Pomiędzy muzeami zostanie zorganizowany bezpłatny transport. Wśród kursujących autobusów będą zabytkowe, tzw. "ogórki" oraz po raz pierwszy zostanie uruchomiona zabytkowa linia tramwajowa.

Szczegółowy program imprez w Warszawie z opisem wszystkich wydarzeń jest dostępny na stronie www.kulturalna.warszawa.pl oraz tutaj.
  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6
- wystawa "Day Return" (fotografia, wideo, wideoinstalacja) autorstwa Darren Almond (Wielka Brytania)
- wystawa "Życie po życiu" Wojciecha Wilczyka
- wystawa malarstwa i fotografii "Zawsze chciałem" Karola Radziszewskiego
22:00 - 24:00 Hity Otwartego Ekranu - Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego - cykl projekcji non-stop najciekawszych realizacji filmowych Alternatywy 2006
  • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3
Zwiedzanie Zachęty z przewodnikiem: zbiórka w holu głównym, godz.: 19, 20, 21, 22, 23.
19:30
- od 19:00 quiz dla publiczności związany z wystawami galerii Zachęta - losowanie nagród odbędzie się o godzinie 24:00
  • Yours Gallery, Krakowskie Przedmieście 33
20.00 - 21.30 Pokaz filmu "Magnum Photos - mit ulega zmianie" w reżyserii Reinera Holzemera, Niemcy, 1999
22.00 - 23.00 Pokaz fotografii Rafała Milacha
23.30 - 1.00 Przegląd Portfolio, prezentacji i oceny zdjęć dokonują kuratorzy galerii oraz gościnnie Rafał Milach. Zgłoszenia udziału przyjmowane są drogą mailową.
  • Galeria 65, ul. Bema 65
W godzinach 20.00-24.00 będą wyświetlane krótkie formy filmowe znanych fotografów:
Tomka Sikory "Fotografia ruchoma", Wojtka Wieteski "Odjazd słoni ze stacji Katowice, Jacka Poremby "Król Roger", Tomka Niewiadomskiego "1 film" oraz Artura Wesołowskiego. Poza tym, tego dnia zaplanowano finisaż wystawy Karoliny Breguły "Lovebook".
  • Galeria Luksfera, ul. l. Ząbkowska 27/31
Wystawa "Trzy spojrzenia - fotografie" Marian Schmidt.

KRAKÓW

Czwarta edycja Nocy Muzeów w Krakowie odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja br. Uroczystego otwarcia imprezy w piątek (19 maja) o godz. 18:30 w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dokona Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W przedsięwzięciu weźmie udział większość muzeów krakowskich, w sumie 22 (m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Narodowe). Podczas kolejnej edycji instytucje zaprezentują zwiedzającym ciekawe wystawy, ekspozycje oraz pokazy.

Biletem wstępu do obiektów uczestniczących w akcji będzie specjalnie wybita na tą okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złoty. Monety będzie można nabyć we wszystkich muzeach biorących udział w imprezie.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.
  • Muzeum Historii Fotografii ul. Józefitów 16
Muzeum czynne będzie w godz. 19.00 - 2.00
W programie MHF znalazły się pokazy sprzętu i technik fotograficznych:
- fotografie kolorowane typu crystoleum
- stereoskopy: prezentacja aparatów, przeglądarek oraz fotografii stereoskopowych
- atelier fotograficzne - w scenografii atelier z przełomu wieków XIX/XX
- tła fotografów ulicznych - możliwość wykonania zdjęć
oraz wystawy fotografii:
- Jeden dzień z życia miasta: wystawa pokonkursowa (aleja przy Parku Krakowskim)
- Wystawa stała: "Z dziejów fotografii"
- Wystawy czasowe: J. M. Cameron "Idylls of the King / Sielanki Króla" oraz "Historia fotografii"
- wystawa Man Ray. Mag i odkrywca.

ŁÓDŹ

W nocy z 19 na 20 maja w Łodzi będzie mieć miejsce III edycja Nocy muzeów. Łódzkie muzea zaprezentują specjalnie przygotowane wystawy oraz inne atrakcje. W tegorocznej odsłonie wydarzenia weźmie udział 13 instytucji muzealnych.

Na tę noc zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa MPK kursująca miedzy placówkami. Wstęp do wszystkich miejsc oraz przejazdy specjalną linią autobusową będą bezpłatne.

Fotofestiwal po raz pierwszy włączy się w Międzynarodową Noc Muzeów, dzięki czemu wystawy zaprezentowane w zabytkowych halach fabrycznych będzie można oglądać do godziny 1 w nocy. Fotofestiwal i Fabryka Sztuki przygotowały specjalne atrakcje na sobotnią noc: ponad 20 wystaw fotograficznych zaprezentowanych w zabytkowych halach fabrycznych oraz specjalne pokazy slajdów z muzyką na dziedzińcu Łódź Art Center (ul. Tymienieckiego 3).

Jakie muzea biorą udział w tegorocznej {ITLL|Nocy Muzeów] można przeczytać na stronie uml.lodz.pl/index.php?menu2=4&zapytanie=4,17

POZNAŃ

W sobotę, 19 maja 2007 roku do późnych godzin nocnych będzie można oglądać wystawy w 12 poznańskich muzeach, Galerii Miejskiej Arsenał i w Centrum Kultury Zamek. Piąta edycja Nocy Muzeów w Poznaniu organizowana jest pod hasłem "150 lat Muzeum w Poznaniu".

W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów ekspozycje zwiedziło ponad 40 tys. osób.
  • Galeria "Aresnał", Stary Rynek 3
Program tegorocznych imprez w Galerii z okazji Nocy Muzeów ukierunkowany jest na fotografię ze względu na trwające w tym czasie 5. Biennale Fotografii.
19 maja Galeria "Arsenał" będzie czynna od godz. 11.00 przed południem do 1.00 w nocy (wstęp wolny).

W programie:
14.00 - 21.00 - tradycyjny kiermasz wydawnictw, na którym można będzie zakupić atrakcyjne książki, katalogi i albumy po bardzo okazyjnych cenach
18.00 - "Fotka przodka", czyli profesjonalny przegląd zdjęć z domowych archiwów, przeprowadzony przez artystę fotografa Ryszarda Zielewicza
19.00 - aukcja dzieł sztuki współczesnej (ze zbiorów własnych Galerii i od kolekcjonerów)
20.00 - koncert z cyklu "Scena Działań Audialnych" - Dawid Szczęsny, elektronika/Wrocław
21.00 - 24.00 - "Wszyscy jesteśmy światłoczuli" - warsztaty fotograficzne prowadzone przez Pawła Kulę
20.00 - 8.00 - "Własność prywatna" - instalacja Macieja Kuraka. Instalacja "własność prywatna" będzie prezentowana poza galerią w kamieniczce przy Ratuszu.

We współpracy z Poznańską Aleją Handlową zaaranżowana zostanie również tymczasowa kawiarnia w pasażu przed Galerią oraz zorganizowany będzie plenerowy pokaz cyklu filmów "Sen o Poznaniu".
  • CK Zamek, ul. Św. Marcin 83
W Centrum Kultury "Zamek" wstęp na wszystkie wystawy będzie bezpłatny, a wydawnictwa (plakaty, katalogi) będą do kupienia w cenach promocyjnych.

Szczegółowy program:

Galeria Fotografii "pf", sala 102, 103
19.30 Wykład Krzysztofa Jureckiego "XX wiek w fotografii polskiej"
20.30 Prezentacja fotografii z komentarzem Krzysztofa Jureckiego "XX wiek w fotografii polskiej"
21.30 Pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg, podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A.D. 1989" wraz z komentarzem reżysera Andrzeja Różyckiego
22.30 Pokaz filmu "Fotograf Polesia" (2001) o Józefie Szymańczyku wraz z komentarzem reżysera Andrzeja Różyckiego

Sala Wielka
23.30 Wykład Tadeusza Rolke "World Press Photo"

Sala Kominkowa
21.15 Wykład - Zamek jako Rezydencja w okresie XX-lecia międzywojennego
22.15 Wykład - Zamek jako Uniwersytet w okresie XX-lecia międzywojennego
23.15 Wykład - Tajemnica Enigmy

21.00 / 22.00 / 23.00 Koncert Chóru Dziewczęcego "Skowronki"

Dziedziniec Zamkowy
24.00 Koncert Kwartetu Jorgi

Poza tym, będzie można zobaczyć obecnie prezentowane wystawy w Zamku takie jak:
"World Press Photo 2007" - polska premiera wystawy (Sala Wielka), "50 lat Telewizji Poznań" (Hol Wielki), "Klasycy fotografii z kolekcji Galerii Piekary" (Galeria Fotografii "pf"), Klasycy fotografii z kolekcji Galerii Piekary, Michaił Daszewski - "Zatopiony czas, Rosja 1962-1992" (Sala Marmurowa), Andrzej P. Florkowski - "Dokument - synteza: intuicji, widzenia i światła (1969-2000)" (Sale 102, 103,104), "Białoruskie Spotkania. Z nadzieją na przyszłość" (Galeria Sztuki Współczesnej "Profil").

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
2
0
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły