Noc Muzeów 2008

W najbliższą sobotę, 17 maja 2008 roku po raz kolejny muzea i galerie będą otwarte do późna w nocy w ramach akcji "Noc Muzeów". Jakie wystawy i akcje artystyczne przygotowano w polskich miastach można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.
WARSZAWA

W Warszawie akcja Noc Muzeów odbędzie się po raz piąty. Zeszłoroczna edycja imprezy zakończyła się wielkim sukcesem. Ponad 80 placówek kulturalnych odwiedziło blisko 150 tys. osób.

Na wystawy i wydarzenia Nocy Muzeów zwiedzających dowiozą specjalnie uruchomione linie autobusowe oraz zabytkowa linia tramwajowa. Wśród autobusów znajdą się zabytkowe Jelcze zwane "ogórkami".

Więcej informacji znajduje się na stronie www.um.warszawa.pl/wydarzenia/nocmuzeow


 • Zachęta, Pl. Małachowskiego 3
Oprowadzania po wystawach:
"DADA EAST- Rumuńskie konteksty dadaizmu"
Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku
"Barbara Zbrożyna. Figury nasłonecznione"
godziny: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 (hol główny)

Pokazy filmów towarzyszące wystawie Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku oraz projekcja filmów dokumentalnych Joanny Helander i Marii Zbąskiej, autorek biorących udział w wystawie.
21.00 (sala kinowa) - Joanna Helander & Bo Persson, Powroty (31-34), 58';
22.00 (sala kinowa) - Maria Zbąska, z cyklu Spełniona w Biznesie, 3 filmy, razem 30'
22.30 (sala kinowa) - Joanna Helander & Bo Persson, Teatr 8 Dnia, 78'
 • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Od godziny 19.00 do 1.00 wstęp na wszystkie wystawy prezentowane w muzeów będzie wolny. Poza tym, odbędzie się kiermasz wydawnict CSW, na którym będzie można publikacje zakupić z dużym rabatem.
 • Galeria Luksfera, Ząbkowska 27/31

fot. Craig Potton

W Galerii Luksfera prezentowane będą od 16 maja 2008 roku fotografie znanego, nowozelandzkiego artysty
Craiga Pottona. Na zdjęciach możemy zobaczyć piękne krajobrazy nieskażone ludzką ręką. Polecamy.

22.22 - Pokaz tańców i masażu MA-URI. W Miodowej Sali na terenie Wytwórni Wódek Koneser odbędzie się pokaz tańców do muzyki polinezyjskiej oraz demonstracja masażu Ma-uri. Jeśli kogoś zaintryguje Ma-uri i będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej o rozwoju osobistym poprzez pracę z ciałem, będzie mógł uczestniczyć w otwartym dla wszystkich warsztacie "Ma-uri - wolność od ograniczeń" w niedzielę, 18 maja o godz. 12:00 (warsztat będzie trwał trzy godziny). Chętni proszeni są o przesyłanie zgłoszeń na adres: m.przezdziak@luksfera.pl
 • Yours Gallery
do 1.00 - odbywać się będzie nocne zwiedzanie cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawy Mug-Shots. Miasto Cieni. W programie przewidziana jest również prezentacja multimedialna wcześniejszych wystaw oraz przegląd Portfolio. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w przeglądzie Portfolio proszeni są o potwierdzenie przybycia do 16 maja 2008 roku. Polecamy.
 • Galeria 65, Bema 65
19.00 - 1.00 - Ostatnia noc wystawy fotografii Alfonsa Skowronka "EKS - HIBICJONISTA"
 • Galeria Melon, Inżynierska 3 (podwórze)
19 - Otwarcie wystawy Jacka Gąsiorowskiego pod tytułem "Portrety".

KRAKÓW

Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie jest wpisana wpisuje w kalendarz unikatowego projektu "6 zmysłów". Ponad 20 krakowskich instytucji kultury włączy się w 5. już edycję imprezy, której motywem przewodnim będzie 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Za symboliczną złotówkę do 1.00 w nocy będzie można wziąć udział w ciekawych imprezach i pokazach walk rycerskich, spotkać się z artystami, zwiedzić krakowskie fortyfikacje, a także podziwiać muzealne zbiory.

Moneta (bilet wstępu) z napisem "1918 - Polska wolna" będzie uprawniać także do bezpłatnego przejazdu autobusami i tramwajami MPK od godz. 18.00 oraz dwoma specjalnymi liniami tramwajowymi uruchomionymi z tej okazji.
 • Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
W ramach odbywającego się przez cały maj Miesiąca Fotografii w Krakowie, w sobotę wieczorem odbędą się dwie imprezy związane z fotografią:
21.00 - Prezentacja nagrody Photo.sittcomm.sk - prowadzi Roman Babjak
19.00 - pokaz filmu dokumentalnego o fotoreporterce Inge Morath "Copyright by Inge Morath", Niemcy 1991, 89 min.
, reżyseria: Sabine Eckhard, zdjęcia: Martin Kukula

ŁÓDŹ

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi oraz Nocy Muzeów zaplanowano dwa ciekawe wydarzenia. Oto one:
 • byłe zabytkowe więzienie w Łęczycy
Wystawa "Przestrzenie wolności" - fotografie, obiekty oraz realizacje multimedialne wykonane przez pedagogów, studentów Wydziału Artystycznego WSHE Łódź oraz zaproszonych gości.
 • Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3
21.00-01.00 0 wystawy, pokazy slajdów, happeningi.

POZNAŃ
 • Centrum Kultury Zamek, Sala 117
W ramach Nocy Muzeów odbędą się otwarte warsztaty fotograficzne.
Podczas pokazu zademonstrowanych zostanie działanie kilku samodzielnie skonstruowanych aparatów. Prowadzący warsztat artysta-fotograf wykona fotografię przy użyciu autorskiej metody - efektem końcowym będzie fotografia ze zniekształconymi nieco kolorami. Wspólnie z uczestnikami wykonane zostaną fotogramy na kartkach światłoczułego papieru i graficzne odciski na papierze światłoczułym. Całość zwieńczy prezentacja "Aparatu do znikania obrazu" - autorskiej akcji podczas, której powstaną chwilowe, świecące w ciemności obrazy na luminoforze.

30 minutowy pokaz połączony z warsztatem odbywać się będzie o pełnych godzinach: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00.
 • Galeria "pf" (CKZ)
W ramach Nocy Muzeów odbędą się wykłady towarzyszące wystawom fotografii prezentowanych w galerii:
20.00 - Marian Schmidt Fotografia humanistyczna
22.00 - Ireneusz Zjeżdżałka Współczesny document
 • Galeria Miejska "Arsenał", Stary Rynek 3, g. 11.00 - 1.00
14.00 - 21.00 - Kiermasz wydawnictw, na którym można będzie zakupić atrakcyjne książki, katalogi i albumy po bardzo okazyjnych cenach.
19.00 - Aukcja dzieł sztuki współczesnej (ze zbiorów własnych Galerii i od kolekcjonerów).

RZESZÓW
 • Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
19.00 - 01.00 - prezentacja kolejnej partii zakonserwowanych w 2007 r. negatywów szklanych Zakładu E. Janusza "Dawny Rzeszów w obiektywie Edwarda Janusza".

Co więcej można zobaczyć podczas Nocy Muzeów w innych miejscowościach można dowiedzieć się na stronach internetowych urzędów miast oraz muzeów, bądź galerii.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
2
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0