Noc Muzeów 2008

W najbliższą sobotę, 17 maja 2008 roku po raz kolejny muzea i galerie będą otwarte do późna w nocy w ramach akcji "Noc Muzeów". Jakie wystawy i akcje artystyczne przygotowano w polskich miastach można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.
WARSZAWA

W Warszawie akcja Noc Muzeów odbędzie się po raz piąty. Zeszłoroczna edycja imprezy zakończyła się wielkim sukcesem. Ponad 80 placówek kulturalnych odwiedziło blisko 150 tys. osób.

Na wystawy i wydarzenia Nocy Muzeów zwiedzających dowiozą specjalnie uruchomione linie autobusowe oraz zabytkowa linia tramwajowa. Wśród autobusów znajdą się zabytkowe Jelcze zwane "ogórkami".

Więcej informacji znajduje się na stronie www.um.warszawa.pl/wydarzenia/nocmuzeow


 • Zachęta, Pl. Małachowskiego 3
Oprowadzania po wystawach:
"DADA EAST- Rumuńskie konteksty dadaizmu"
Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku
"Barbara Zbrożyna. Figury nasłonecznione"
godziny: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 (hol główny)

Pokazy filmów towarzyszące wystawie Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku oraz projekcja filmów dokumentalnych Joanny Helander i Marii Zbąskiej, autorek biorących udział w wystawie.
21.00 (sala kinowa) - Joanna Helander & Bo Persson, Powroty (31-34), 58';
22.00 (sala kinowa) - Maria Zbąska, z cyklu Spełniona w Biznesie, 3 filmy, razem 30'
22.30 (sala kinowa) - Joanna Helander & Bo Persson, Teatr 8 Dnia, 78'
 • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Od godziny 19.00 do 1.00 wstęp na wszystkie wystawy prezentowane w muzeów będzie wolny. Poza tym, odbędzie się kiermasz wydawnict CSW, na którym będzie można publikacje zakupić z dużym rabatem.
 • Galeria Luksfera, Ząbkowska 27/31

fot. Craig Potton

W Galerii Luksfera prezentowane będą od 16 maja 2008 roku fotografie znanego, nowozelandzkiego artysty
Craiga Pottona. Na zdjęciach możemy zobaczyć piękne krajobrazy nieskażone ludzką ręką. Polecamy.

22.22 - Pokaz tańców i masażu MA-URI. W Miodowej Sali na terenie Wytwórni Wódek Koneser odbędzie się pokaz tańców do muzyki polinezyjskiej oraz demonstracja masażu Ma-uri. Jeśli kogoś zaintryguje Ma-uri i będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej o rozwoju osobistym poprzez pracę z ciałem, będzie mógł uczestniczyć w otwartym dla wszystkich warsztacie "Ma-uri - wolność od ograniczeń" w niedzielę, 18 maja o godz. 12:00 (warsztat będzie trwał trzy godziny). Chętni proszeni są o przesyłanie zgłoszeń na adres: m.przezdziak@luksfera.pl
 • Yours Gallery
do 1.00 - odbywać się będzie nocne zwiedzanie cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawy Mug-Shots. Miasto Cieni. W programie przewidziana jest również prezentacja multimedialna wcześniejszych wystaw oraz przegląd Portfolio. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w przeglądzie Portfolio proszeni są o potwierdzenie przybycia do 16 maja 2008 roku. Polecamy.
 • Galeria 65, Bema 65
19.00 - 1.00 - Ostatnia noc wystawy fotografii Alfonsa Skowronka "EKS - HIBICJONISTA"
 • Galeria Melon, Inżynierska 3 (podwórze)
19 - Otwarcie wystawy Jacka Gąsiorowskiego pod tytułem "Portrety".

KRAKÓW

Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie jest wpisana wpisuje w kalendarz unikatowego projektu "6 zmysłów". Ponad 20 krakowskich instytucji kultury włączy się w 5. już edycję imprezy, której motywem przewodnim będzie 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Za symboliczną złotówkę do 1.00 w nocy będzie można wziąć udział w ciekawych imprezach i pokazach walk rycerskich, spotkać się z artystami, zwiedzić krakowskie fortyfikacje, a także podziwiać muzealne zbiory.

Moneta (bilet wstępu) z napisem "1918 - Polska wolna" będzie uprawniać także do bezpłatnego przejazdu autobusami i tramwajami MPK od godz. 18.00 oraz dwoma specjalnymi liniami tramwajowymi uruchomionymi z tej okazji.
 • Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
W ramach odbywającego się przez cały maj Miesiąca Fotografii w Krakowie, w sobotę wieczorem odbędą się dwie imprezy związane z fotografią:
21.00 - Prezentacja nagrody Photo.sittcomm.sk - prowadzi Roman Babjak
19.00 - pokaz filmu dokumentalnego o fotoreporterce Inge Morath "Copyright by Inge Morath", Niemcy 1991, 89 min.
, reżyseria: Sabine Eckhard, zdjęcia: Martin Kukula

ŁÓDŹ

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi oraz Nocy Muzeów zaplanowano dwa ciekawe wydarzenia. Oto one:
 • byłe zabytkowe więzienie w Łęczycy
Wystawa "Przestrzenie wolności" - fotografie, obiekty oraz realizacje multimedialne wykonane przez pedagogów, studentów Wydziału Artystycznego WSHE Łódź oraz zaproszonych gości.
 • Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3
21.00-01.00 0 wystawy, pokazy slajdów, happeningi.

POZNAŃ
 • Centrum Kultury Zamek, Sala 117
W ramach Nocy Muzeów odbędą się otwarte warsztaty fotograficzne.
Podczas pokazu zademonstrowanych zostanie działanie kilku samodzielnie skonstruowanych aparatów. Prowadzący warsztat artysta-fotograf wykona fotografię przy użyciu autorskiej metody - efektem końcowym będzie fotografia ze zniekształconymi nieco kolorami. Wspólnie z uczestnikami wykonane zostaną fotogramy na kartkach światłoczułego papieru i graficzne odciski na papierze światłoczułym. Całość zwieńczy prezentacja "Aparatu do znikania obrazu" - autorskiej akcji podczas, której powstaną chwilowe, świecące w ciemności obrazy na luminoforze.

30 minutowy pokaz połączony z warsztatem odbywać się będzie o pełnych godzinach: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00.
 • Galeria "pf" (CKZ)
W ramach Nocy Muzeów odbędą się wykłady towarzyszące wystawom fotografii prezentowanych w galerii:
20.00 - Marian Schmidt Fotografia humanistyczna
22.00 - Ireneusz Zjeżdżałka Współczesny document
 • Galeria Miejska "Arsenał", Stary Rynek 3, g. 11.00 - 1.00
14.00 - 21.00 - Kiermasz wydawnictw, na którym można będzie zakupić atrakcyjne książki, katalogi i albumy po bardzo okazyjnych cenach.
19.00 - Aukcja dzieł sztuki współczesnej (ze zbiorów własnych Galerii i od kolekcjonerów).

RZESZÓW
 • Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
19.00 - 01.00 - prezentacja kolejnej partii zakonserwowanych w 2007 r. negatywów szklanych Zakładu E. Janusza "Dawny Rzeszów w obiektywie Edwarda Janusza".

Co więcej można zobaczyć podczas Nocy Muzeów w innych miejscowościach można dowiedzieć się na stronach internetowych urzędów miast oraz muzeów, bądź galerii.
Komentarze
Polecane artykuły
Alexander Chekmenev: “Ulica była moim uniwersytetem”
25 Mar 2019
Chekmenev urodził się w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. W 1997 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie do dziś pracuje jako fotoreporter. Jego analogowe fotografie z ostatnich trzydziestu lat to wspaniałe świadectwo życia w tamtych rejonach po transformacji ustrojowej.
0
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0
Polacy wśród zwycięzców FEP European Professional Photographer of the Year 2019. Zobacz najlepsze prace
19 Mar 2019
Organizacja FEP od 1999 roku zrzesza i wspiera zawodowych fotografów pracujących na terenie Europy. Od dekady organizuje także konkurs fotograficzny. Miło nam poinformować, że w tym roku na podium stanęli także fotografowie z Polski.
0