Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne 1947 - 2007

27 kwietnia 2007 roku w Domu Uphagena w Gdańsku zostanie otwarta "Wystawa Archiwalna" zorganizowana we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska z okazji 60 lecia powstania Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jednymi z pierwszych członków Stowarzyszenia byli artyści zasłużeni nie tylko dla gdańskiej, ale i polskiej fotografii tacy jak: Tadeusz Wański, Gustaw Martusewicz, Edmund Zdanowski, Bolesława Zdanowska czy Kazimierz Lelewicz.
fot. Tadeusz Wański

Poniżej zamieszczamy historię Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego:

W 1948 r. w pawilonach Międzynarodowych Targów Gdańskich w Sopocie (obecnie należących do wyścigów konnych) zorganizowano wystawę fotografii ogólnopolskiej. Komisarzem wystawy był Maksymilian Jankowski. Rozmach pierwszych inicjatyw ograniczyła centralizacja wprowadzona w 1951 r., kiedy to na wzór sowiecki utworzono w Warszawie Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Siłą rzeczy wszelkie inicjatywy zaczęły ograniczać się do Warszawy, gdzie rezydowali decydenci. Zainteresowania GTF ograniczyły się wtedy do własnego ośrodka. Pierwsze dziesięciolecie działalności GTF upłynęło pod wpływem następujących artystów fotografików: Tadeusza Wańskiego, Kazimierza Lelewicza, Bolesława i Edmunda Zdanowskich, Mieczysława Wątorskiego, Henryka Nowaka, Tadeusza Staszczyńskiego, Maksymiliana Jankowskiego, Floriana Staszewskiego i wielu innych. Ich zdjęcia można zobaczyć na naszej wystawie.

Od początku lat 60 GTF rozpoczął najbardziej owocny okres swojej działalności. W okresie od stycznia 1962 do stycznia 1965 roku 23 członków stowarzyszenia wzięło udział w 102 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach fotograficznych pokazując na nich 514 prac. Dwunastokrotnie zdobyli oni 1 nagrody, sześciokrotnie 2 nagrody, dwukrotnie 3 nagrody, medale, dyplomy i wyróżnienia. Tercjan Multaniak otrzymał tytuł Artiste FIAP, a także dyplom honorowy Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. We wrześniu 1962 otwarto XI Ogólnopolską Wystawę Amatorskiej Fotografii Artystycznej GTF, gdzie do ekspozycji przyjęto 126 prac 65 autorów. Największą imprezą fotograficzną organizowaną przez GTF była Międzynarodowa Wystawa Fotografii Artystycznej, otwarta 10 lipca 1963 r. w Dworze Artusa. Trwała ona do 18.08.1963, zaś do tego czasu zwiedziło ją 20 000 osób. Do ekspozycji zakwalifikowano 296 prac 221 autorów. Przyznano 3 medale FIAP, nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki, 11 medali - "X Wieków Gdańska" oraz 5 dyplomów honorowych Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. Kolejna wielka wystawa organizowana przez GTF to I Salon Portretu Artystycznego 1964, otwarta w Dworze Artusa 13.09.1964 r.W roku 1973 w Sao Paulo w Brazylii za całość nadesłanych prac Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne zdobyło główną nagrodę i zostało uznane za najlepsze towarzystwo fotograficzne świata. Dwa lata potem w 1975 r. GTF zdobyło II nagrodę zespołową na międzynarodowym konkursie w Nuessen (RFN). Z nowszej historii - złoty medal Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych na Konfrontacjach i Promocjach Fotograficznych w Uniejowie w latach 1981, 1983 i 1987 oraz Grand Prix podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Towarzystw i Klubów Fotograficznych w Świdnicy w 1986 r. Były to najważniejsze osiągnięcia.

Lata 90 to okres kryzysu i utrata dotychczasowej siedziby.
Okres 2001 - 2004 to czas odnowy GTF i próby różnych działań fotograficznych, mniej lub bardziej udane. 20 grudnia 2004 r. GTF został wreszcie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, nabierając na nowo osobowości prawnej. Trzeba mieć nadzieję, że rejestracja GTF przełamie okres załamania z drugiej połowy poprzedniej dekady i pozwoli odbudować utraconą renomę. Nadzieję na to dają fotografie zarówno starych jak i nowych członków naszego stowarzyszenia. Być może dowodem przełomu było przygarnięcie GTF przez Promocyjny Klub Kultury Suchanino. Po jego zamknięciu w związku z rozbiórką starego budynku, GTF przyjęte zostało przez MDK "Dworek Artura" na Oruni.
- tekst Adam Fleks, Prezes GTF

Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Krystyna Andruszkiewicz, Wojciech Milewski, Juliusz Baczyński, Zenon Mirota, Zdzisław Błażejczyk, Tercjan Multaniak, Sławomir Fiebig, Bogusław Nieznalski, Juliusz Garztecki, Henryk Nowak, Jerzy Gawron, Jaromir Nowak, Zbigniew Gąsior, Waldemar Nowy, Kazimierz Gosz, Eugeniusz Nurzyński,Ewa Grabowska, Marcin Pazio, Marek Gracz, Leszek Pękalski, Włodzimierz Habel, Andrzej Jan Prokofjew, Jerzy Hoga, Krzysztof Romanowski, Krzysztof Jakubowski, Stanisław Składanowski, Piotr Januszewski, Tadeusz Sobol, Roman Joachimowski, Florian Staszewski, Krzysztof Kamiński, Tadeusz Szpak, Michał M. Kamiński, Eugeniusz Trojanowski, Maciej Kostun, Mieczysław W. Wątorski, Kazimierz Lelewicz, Tadeusz Wański, Grzegorz Lewandowski, Witold Węgrzyn, Gustaw Martusewicz, Piotr Zabłocki, Adam Matuszewski, Bolesława Zdanowska, Michał Mazurkiewicz, Edmund Zdanowski.


Wystawa Archiwalna z okazji 60 lecia GTF
28.04 - 20.05.2007
Wernisaż wystawy: 27 kwietnia 2007 godzina 18
Wystawa czynna: wtorek: 10 - 14.3o; środa - sobota: 10-16; niedziela 11-16

Dom Uphagena
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
ul. Długa 12, Gdańsk


słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0