"Fotowizja" Zygmunta Rytki w galerii FF

Od 16 marca 2007 roku w łódzkiej galerii FF prezentowana będzie fotograficzna dokumentacja historii Polski i ostatnich trzech dekad autorstwa Zygmunta Rytki. Wielkoformatowe wydruki komputerowe mają ukazać jak dużą rolę w kształtowaniu poglądów i wyobrażeń o świecie pełnią media.
fot. Zygmunt Rytka "Retransmisja 1979 - 1983"
Zamiast typowego tekstu do katalogu o wspaniałości autora - kilka refleksji dotyczących tej wystawy...

Ten katalog nie jest pewnikiem historycznym, ale Moim subiektywnym odczuciem z tamtych czasów i celowymi brakami w podpisach aby nakłonić odbiorcę do ewentualnych poszukiwań w internecie, encyklopediach, itd...

W zbiorze "Kultura" celowo dobrane są postaci, których już nie ma miedzy nami. Nie ma osób obecnie działających - unikam w ten sposób wybierania, dobierania, wartościowania, a jednocześnie Tamtych przypominam i upamiętniam...

Przekaz informacji - to główna podstawowa funkcja, dzięki której ukształtowało się życie i wyłoniło się nasze (ludzi) zaistnienie na Matce Ziemi. Kultura, polityka, informacja i wszystkie inne dziedziny przenikają się nawzajem kontynuując nasze dalsze istnienie...

Wybitne osoby z różnych dziedzin życia powodują nowe, niezwykłe sytuacje, które przenikając się zmieniają mentalność ludzi i świat przez nich kreowany...

A co teraz? Wzrosła gigantycznie ilość informacji, środki i możliwości przekazu oraz dostęp do nich...

Rozwój cywilizacji polega na ciągłym...
- Zygmunt Rytka, 2007

fot. Zygmunt Rytka, Holografy, 1982

Zygmunt Rytka urodził się w 1947 roku w Warszawie. Realizuje prace w technice fotograficznej i wideo. Od lat 70-tych brał udział w życiu artystycznym kręgów neoawangardy jako artysta i dokumentator wydarzeń artystycznych. W latach 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie. W stanie wojennym uczestniczył w działaniach łódzkiego Strychu. W okresie od 1972-2000 realizował Kolekcję prywatną - zapis autorski życia kręgu artystów, z którymi był związany. Od 1979-99 (20 lat) dokumentował fotograficznie spektakle teatralne w teatrach m.in. Ochota, Studio, Ateneum, Dramatyczny, Prezentacje. Od 1979 roku jest członkiem ZPAF-u. Otrzymał dyplom i medal ZPAF za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie i Podkowie Leśnej.

Prace Zygmunta Rytki znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galeria Wymiany w Łodzi, BWA w Lublinie, BWA w Zielonej Górze, Artoteka w Zielonej Górze, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w kolekcjach prywatnych.


Wernisaż wystawy prac Zygmunta Rytki Fotowizja odbędzie się w piątek, 16 marca 2007 roku o godzinie 18. Wystawa czynna będzie od wtorku do soboty w godzinach 14-18 do 13 kwietnia 2007.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
11
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0