Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz w Muzeum Śląskim

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Muzeum Śląskie zaprasza na obszerną wystawę prezentującą dorobek fotograficzny himalaistki i fotografki Wandy Rutkiewicz. Na wystawie zobaczymy niepublikowane wcześniej prace, dokumentu audiowizualny a także pamiątki i rzeczy związane z autorką. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca 2024 roku.

Wanda Rutkiewicz zaginęła 31 lat temu na trzeciej co do wysokości górze świata, położonej w dalekim wschodnim Nepalu, Kanczendzondze. Przez 30 lat archiwum domowe Wandy pozostawało w ukryciu. Na początku zbiorem zdjęć, negatywów, slajdów opiekował się i dbał o nie brat Wandy, Michał Błaszkiewicz. Po jego śmierci, dzięki pomocy siostry Wandy, Janiny Fies, archiwum było przechowywane przez filmowców (pod wodzą reżyserki Justyny Tafel), którzy pracują nad filmem fabularnym o Rutkiewicz. Jednak dopiero praca nad filmem dokumentalnym o wybitnej himalaistce, w reżyserii Elizy Kubarskiej, spowodowała, że materiał trafił do digitalizacji.

Nieznane zdjęcia pionierki kobiecego himalaizmu

fot. Wanda Rutkiewicz

Na wystawie zaprezentowane zostaną niepublikowane zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz, która nie tylko była pionierką himalaizmu kobiecego w Polsce, ale również wspaniałym fotografem i filmowcem. Materiał fotograficzny był realizowany przez Wandę od początku jej wypraw, m.in ze zdobycia Everestu w 1978 roku. Są to fotografie prywatne, wykonane na własny użytek, pejzażowe, często ukazujące zmienność warunków panujących w górach wysokich - zamiecie, lawiny, burze śnieżne. Fotografie jej autorstwa prezentowane w Muzeum Śląskim doskonale odzwierciedlają wrażliwość, kolory i piękno miejsc, w których się wspinała.

Oprócz zdjęć, które po raz pierwszy zaprezentowała dr Katarzyna Gębarowska podczas Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w 2022 roku w Bydgoszczy, na wystawie będzie można zobaczyć także pamiątki i rzeczy związane z Wandą oraz krótki dokument audiowizualny, który specjalnie dla Muzeum realizuje Eliza Kubarska. W trakcie spotkania z reżyserką dowiemy się, jak wygląda jej praca nad dokumentalnymi filmami górskimi. Wiele obrazów autorstwa Elizy Kubarskiej zostało docenionych w międzynarodowych konkursach filmowych, a sama autorka jest laureatką prestiżowej nagrody Alliance for Mountain Film Grand Prize 2023 - międzynarodowego wyróżnienie przyznawanego twórcom filmów górskich za wyjątkowy wkład w historię kina górskiego.

fot. Wanda Rutkiewicz

Dzięki zaproszonym gościom oraz partnerom wystawy ekspozycja została dopełniona ciekawymi spotkaniami, wykładami, a także pokazami teatralnymi i filmowymi. Planowane jest m.in. spotkanie z Bartkiem Bargielem, który jako fotograf, filmowiec, operator drona towarzyszył swojemu bratu Andrzejowi Bargielowi podczas pierwszego w historii zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika.

Tatrzański Park Narodowy w ramach działań partnerskich przygotuje ofertę dla dzieci na czas ferii zimowych. Edukatorzy poprowadzą zajęcia, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak przygotować się do wycieczki górskiej, jak chronić Tatry i dbać o niezwykłą przyrodę tatrzańską.

fot. Wanda Rutkiewicz

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz” odbędzie się 15 listopada 2023 roku, o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca.

Więcej informacji i pełny program wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie muzeumslaskie.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
18
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)