Historie Naturalne - pierwsza duża wystawa Łukasza Wierzbowskiego w Polsce

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Od 24 czerwca, w warszawskim Instytucie Fotografii Fort, będzie można obejrzeć wystawę Łukasza Wierzbowskiego pt. „Historie Naturalne”. Skład się na nią przeszło 100 fotografii z kilkunastu lat twórczości Wierzbowskiego.

Czy gatunek ludzki pasuje do świata? Czy świat pasuje do ludzkiego ciała? Czy ziemia jest dla nas odpowiednim miejscem?

Młode kobiety i mężczyźni w fotografiach Łukasza Wierzbowskiego przypominają koty, które sprawdzają, czy uda im się zmieścić do wazonu. Swoimi ciałami badają przydatność i funkcję przypadkowo napotkanych rzeczy - szklanego talerza, szafy na ubrania, przydrożnej barierki, żurawia samobieżnego, spalonego wraku samochodu.

fot. Łukasz Wierzbowski

fot. Łukasz Wierzbowski

Daleko jednak tym zdjęciom do chłodnego, analitycznego konceptualizmu. To obrazy niemal barokowe w swoim przepychu, zmysłowe i pachnące. Obiektyw artysty łapczywie rejestruje blask zakwitających dziewcząt, kwiatów, światła zachodzącego letniego słońca.

Świat wizualny Wierzbowskiego jest zmysłowy, gorący i jasny, lecz zarazem podszyty trwogą. Trwoga zamienia się jednak w pozornie niewinną zabawę i żart. „Historie naturalne” Łukasza Wierzbowskiego stanowią wielopoziomową grę bez jasno określonych zasad. To ikonograficzny labirynt motywów, cytatów, postaci i powtórzeń, których interpretacja pozostaje wyłącznie w gestii oglądającego.

fot. Łukasz Wierzbowski

fot. Łukasz Wierzbowski

Łukasz Wierzbowski - sylwetka autora

Urodzony w 1983 w Lublińcu. Ukończył szkołę dentystyczną oraz psychologię społeczną na SWPS we Wrocławiu. Fotografią zaczął się zajmować amatorsko na początku studiów. Od początku fotografuje swoje siostrzenice - Anię i Magdę oraz ich otoczenie.  Współpracuje z markami odzieżowymi (głównie z Korei Południowej), z magazynami „The Sunday Times”, „Die Zeit”, australijskim „Frankie”. Opublikował cztery albumy fotograficzne. Ostatnia - „Intruder” ukazała się w 2022 roku nakładem szwajcarskiej oficyny Analog. Wierzbowski ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Najnowsza z nich, to „Romantic Days” w Daelim Museum w Korei Południowej.

fot. Łukasz Wierzbowski

fot. Łukasz Wierzbowski

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Historie Naturalne” odbędzie się w piątek, 24 czerwca 2022 roku, o godz. 19.00 w Instytucie Fotografii Fort, w Forcie Mokotów, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie.

Zdjęcia będzie można oglądać do 4 września. Bilety w cenach: 9 zł (normalny), 7 zł (ulgowy). Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fiff.org.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
IKEA i Annie Leibovitz uruchamiają program mentorski dla młodych fotografów. Nie, nie chodzi o meble
IKEA i Annie Leibovitz uruchamiają program mentorski dla młodych fotografów. Nie, nie chodzi o meble
Chciałbyś uczyć się fotografii od Annie Leibovitz? Tę okazję możesz mieć dzięki… Ikea. Firma ogłosiła program mentorski, w ramach którego 5 aspirujących fotografów będzie współtworzyć...
4
Kup obiektyw Viltrox i odbierz kartę Angelbird SD
Kup obiektyw Viltrox i odbierz kartę Angelbird SD
Foto-Technika, wyłączny dystrybutor produktów marki Viltrox, uruchamia nową promocję. Po zakupie obiektywu Viltrox można odebrać kartę Angelbird AV PRO SD MK2 64GB V60 za złotówkę.
26
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment”, 6 czerwca 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze znanym fotografem Tomaszem Lazarem. Wstęp wolny.
1
Powiązane artykuły