Wystawa

Siniaki, otarcia, złamania, traumy - białoruskie „Blizny” Jędrzeja Nowickiego w Poznaniu

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Świetny projekt o społecznych konsekwencjach zeszłorocznego zrywu wolnościowego na Białorusi dostępny jest do obejrzenia w galerii Pix.House. „Blizny” można oglądać do 28 lutego.

"Blizny" to zapis największego w historii współczesnej Białorusi wolnościowego zrywu. Masowe protesty rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku i pozostawiły głębokie ślady w białoruskim społeczeństwie. To, co dzieje się teraz w Białorusi, zostawi po sobie głębokie ślady także w tkance społecznej - podział na dwa społeczeństwa już się zarysowuje.

Rok 2020 odcisnął fizyczne, ale i psychiczne piętno na obywatelach Białorusi

fot. Jędrzej Nowicki, z projektu "Blizny"

Bohaterami zdjęć są protestujący pobici przez służby porządkowe reżimu, rodziny zamordowanych przez organa bezpieczeństwa, obywatele sprzeciwiający się przemocy i pragnący wolności. Są nimi też nastoletni żołnierze wciągnięci w środek konfliktu.

Prezydent Aleksandr Łukaszenka, stojący na czele państwa od dwudziestu siedmiu lat, i aparat jego władzy, brutalnie tłumili białoruski opór. W nocy z 9 na 10 sierpnia 2020 roku doszło do gwałtownych protestów przeciwko reżimowi. Wtedy też ogłoszono wstępne wyniki wyborów, według których Łukaszenka miał wygrać je ogromną większością głosów.

fot. Jędrzej Nowicki, z projektu "Blizny"

fot. Jędrzej Nowicki, z projektu "Blizny"

Blizny, które pozostały po protestach i reakcji reżimu, są tematem tego projektu. To blizny fizyczne - siniaki, otarcia, złamania. Ale też blizny psychiczne - traumy.

Jędrzej Nowicki - sylwetka fotografa

Jędrzej Nowicki (ur. 1995 w Poznaniu) - fotograf mieszkający w Warszawie. W swoich pracach skupia się na problemach wykluczenia społecznego, praw człowieka, solidarności i niesprawiedliwości społecznej, a także problemach ochrony środowiska. Dobrze znany jest mu region Europy Środkowo-Wschodniej. Fotografuje także na Bliskim Wschodzie.

fot. Jędrzej Nowicki, z projektu "Blizny"

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Blizny” można oglądać w galerii Pix.House, przy ul. Głogowskiej 31 w Poznaniu. Ekspozycja czynna do 28 lutego 2022 roku.

Wystawie towarzyszy także publikacja o tym samym tytule.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pix.house

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wiosenne promocje Sony - w maju kumulacja ofert
Wiosenne promocje Sony - w maju kumulacja ofert
W maju warto kupować sprzęt Sony. W kumulacji ofert możemy liczyć na niższe ceny obiektywów, przedłużoną gwarancję lub akumulator gratis.
5
„Pewnego razu na Wschodzie" - Vladimír Birgus w Starej Galerii ZPAF
„Pewnego razu na Wschodzie" - Vladimír Birgus w Starej Galerii ZPAF
Warszawski ZPAF zaprasza na wystawę jednego z najważniejszych czeskich fotografów XX wieku. Ekspozycja „Pewnego razu na Wchodzie” to czarno-biała pocztówka z czasów...
18
Presje i traumy - wystawa 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos
Presje i traumy - wystawa 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos
Społeczne Centrum Fotografii zapraszana wystawę studentów i studentek 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej projekty 19 twórców, które...
1
Powiązane artykuły