Wystawa

Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów wydawanego w krajach bloku wschodniego czasopisma „Polsza”.

Harry Weinberg edukację fotograficzną zaczynał w Technikum Fototechnicznym przy ul. Spokojnej w Warszawie, gdzie uczył się m.in. z Markiem Karewiczem i Zofią Nasierowską. Pod koniec lat 50. pracował krótko jako instruktor fotografii w warszawskim Pałacu Młodzieży. Ważnym i formującym doświadczeniem na początku lat 60. była dla niego praca z Edwardem Hartwigiem (jako asystent), podczas której uczył się fotografować teatr i zdobywał cenne umiejętności techniczne. W 1962 roku w konkursie tygodnika „Stolica” Weinberg otrzymał pierwszą ważną w swojej karierze nagrodę za fotografię "Skojarzenia jezdni".

Od edycji do fotoreportaży

fot. Harry Weinberg, Statki w szczecińskim porcie, 1967

Na początku 1963 roku został zatrudniony jako zastępca kierownika laboratorium fotograficznego w wydawnictwie Polonia. Tam uczestniczył w procesie selekcji i postprodukcji zdjęć do miesięcznika „Polska”, dzięki czemu nawiązał relacje z fotografami pracującymi dla czasopisma. W 1965 roku objął stanowisko fotoreportera w „Polsce” - edycji Wschód („Polsza”); z redakcją był związany do 1976 roku. Fotografował m.in. liczne wydarzenia kulturalne (np. Piwnicę pod Baranami, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Klub Hybrydy), przemysł oraz tematy związane z nauką i edukacją.

fot. Harry Weinberg, Przeprawa promem ze Świnoujścia do Szczecina, 1967

„Polsza” była czasopismem przeznaczonym do dystrybucji w Związku Radzieckim i państwach bloku wschodniego. W bogato ilustrowanych fotografiami artykułach prezentowano osiągnięcia PRL w dziedzinie przemysłu, nauki i kultury, a także życie społeczne. W ciągu 11 lat pracy w miesięczniku Weinberg zrealizował fotoreportaże do ok. 200 artykułów o różnorodnej problematyce. Do jego ulubionych tematów należało zwłaszcza dokumentowanie imprez studenckich i muzycznych. W archiwum autora znajdują się setki zdjęć z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, z Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów i Piwnicy pod Baranami, czy wydarzeń w studenckim Klubie Stodoła. Już wtedy Weinberg fotografował gwiazdy polskiej sceny muzycznej, co po odejściu z redakcji w 1976 roku rozwinął w działaniach spółki Czudowski & Weinberg (portrety, zdjęcia do okładek płyt).

"Fotografie pełne ruchu i humoru"

fot. Harry Weinberg, Publiczność w Piwnicy pod Baranami. Zdjęcie z fotoreportażu, 1967

Fotografie Weinberga są pełne ruchu, o dużej dawce sytuacyjnego humoru, zarówno gdy fotografuje on gwiazdy sceny muzycznej, przechodniów na ulicach Warszawy, jak i oficjalne parady wojskowe.

"Mamy raczej do czynienia z obserwacją człowieka w chwili dekoncentracji, nieuwagi, przypadkowego gestu, poruszenia, wpisanego w otoczenie. Kompozycyjny rygor jest przełamywany na rzecz spontaniczności napotkanej sytuacji. Efekt surowości, niekiedy nawet pewnej nonszalancji, wydaje się podkreślać ceniona przez fotografa ziarnistość odbitek, a także praca na wysokoczułych filmach, umożliwiających operowanie światłocieniem, uchwycenie zarysu sylwetek w półcieniu. Strategia fotografa - nieobca klasykom fotoreportażu, jednak nie zawsze stosowana w takim zakresie - przypomina nieustanne odwracanie się od obiektu głównego, czyli artysty na scenie, oficjalnej delegacji, ku publiczności, odruchowym reakcjom widzów" - pisze Kamila Dworniczak w tekście do książki towarzyszącej wystawie

fot. Harry Weinberg, Wiec na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, 1970

Na wystawie Karuzela zaprezentowanych zostanie 45 zdjęć Harry’ego Weinberga z lat 1966-1973, wykonanych do wschodniej edycji miesięcznika „Polska” („Polsza”). Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się cyfrowym archiwum autora od 2020 roku. Warszawie, większość zdjęć będzie wystawiana po raz pierwszy poza kontekstem prasy.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Karuzela” odbędzie się w piątek, 11 czerwca 2021 roku w galerii Społecznego Centrum Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.

Zdjęcia będzie można oglądać do 25 lipca. Od 22 czerwca dostępna będzie do kupienia także publikacja książkowa towarzysząca wystawie (pod tym samym tytułem).

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia oraz pod adresem faf.org.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wystartował zimowy Cashback Sony (2021/2022) - do 7 listopada połączysz go z dodatkowymi promocjami
Wystartował zimowy Cashback Sony (2021/2022) - do 7 listopada połączysz go z dodatkowymi promocjami
Sony startuje z kolejnymi świetnymi promocjami. W najnowszym zimowym cashbacku do 15 stycznia kupisz ponad 40 aparatów i obiektywów z dużymi upustami. 
17
Rusza 13. edycja konkursu VIVA! Photo Awards
Rusza 13. edycja konkursu VIVA! Photo Awards
Wystartował nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu organizowanego przez magazyn ViVA! Najlepsze zdjęcia w pięciu kategoriach wybiorą m.in. Ryszard Horowitz, Gosia Baczyńska, Marlena Bielińska...
13
Geologia w obiektywie - weź udział w konkursie fotograficznym
Geologia w obiektywie - weź udział w konkursie fotograficznym
Pasjonujesz się lub zajmujesz zawodowo geologią, a przy tym fotografujesz lub filmujesz? Nie przegap Konkursu Ministra Klimatu i Środowiska „Geologia w obiektywie 2021”. Na zwycięzców czekają...
19