Wystawa

Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie

1

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów wydawanego w krajach bloku wschodniego czasopisma „Polsza”.

Harry Weinberg edukację fotograficzną zaczynał w Technikum Fototechnicznym przy ul. Spokojnej w Warszawie, gdzie uczył się m.in. z Markiem Karewiczem i Zofią Nasierowską. Pod koniec lat 50. pracował krótko jako instruktor fotografii w warszawskim Pałacu Młodzieży. Ważnym i formującym doświadczeniem na początku lat 60. była dla niego praca z Edwardem Hartwigiem (jako asystent), podczas której uczył się fotografować teatr i zdobywał cenne umiejętności techniczne. W 1962 roku w konkursie tygodnika „Stolica” Weinberg otrzymał pierwszą ważną w swojej karierze nagrodę za fotografię "Skojarzenia jezdni".

Od edycji do fotoreportaży

fot. Harry Weinberg, Statki w szczecińskim porcie, 1967

Na początku 1963 roku został zatrudniony jako zastępca kierownika laboratorium fotograficznego w wydawnictwie Polonia. Tam uczestniczył w procesie selekcji i postprodukcji zdjęć do miesięcznika „Polska”, dzięki czemu nawiązał relacje z fotografami pracującymi dla czasopisma. W 1965 roku objął stanowisko fotoreportera w „Polsce” - edycji Wschód („Polsza”); z redakcją był związany do 1976 roku. Fotografował m.in. liczne wydarzenia kulturalne (np. Piwnicę pod Baranami, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Klub Hybrydy), przemysł oraz tematy związane z nauką i edukacją.

fot. Harry Weinberg, Przeprawa promem ze Świnoujścia do Szczecina, 1967

„Polsza” była czasopismem przeznaczonym do dystrybucji w Związku Radzieckim i państwach bloku wschodniego. W bogato ilustrowanych fotografiami artykułach prezentowano osiągnięcia PRL w dziedzinie przemysłu, nauki i kultury, a także życie społeczne. W ciągu 11 lat pracy w miesięczniku Weinberg zrealizował fotoreportaże do ok. 200 artykułów o różnorodnej problematyce. Do jego ulubionych tematów należało zwłaszcza dokumentowanie imprez studenckich i muzycznych. W archiwum autora znajdują się setki zdjęć z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, z Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów i Piwnicy pod Baranami, czy wydarzeń w studenckim Klubie Stodoła. Już wtedy Weinberg fotografował gwiazdy polskiej sceny muzycznej, co po odejściu z redakcji w 1976 roku rozwinął w działaniach spółki Czudowski & Weinberg (portrety, zdjęcia do okładek płyt).

"Fotografie pełne ruchu i humoru"

fot. Harry Weinberg, Publiczność w Piwnicy pod Baranami. Zdjęcie z fotoreportażu, 1967

Fotografie Weinberga są pełne ruchu, o dużej dawce sytuacyjnego humoru, zarówno gdy fotografuje on gwiazdy sceny muzycznej, przechodniów na ulicach Warszawy, jak i oficjalne parady wojskowe.

"Mamy raczej do czynienia z obserwacją człowieka w chwili dekoncentracji, nieuwagi, przypadkowego gestu, poruszenia, wpisanego w otoczenie. Kompozycyjny rygor jest przełamywany na rzecz spontaniczności napotkanej sytuacji. Efekt surowości, niekiedy nawet pewnej nonszalancji, wydaje się podkreślać ceniona przez fotografa ziarnistość odbitek, a także praca na wysokoczułych filmach, umożliwiających operowanie światłocieniem, uchwycenie zarysu sylwetek w półcieniu. Strategia fotografa - nieobca klasykom fotoreportażu, jednak nie zawsze stosowana w takim zakresie - przypomina nieustanne odwracanie się od obiektu głównego, czyli artysty na scenie, oficjalnej delegacji, ku publiczności, odruchowym reakcjom widzów" - pisze Kamila Dworniczak w tekście do książki towarzyszącej wystawie

fot. Harry Weinberg, Wiec na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, 1970

Na wystawie Karuzela zaprezentowanych zostanie 45 zdjęć Harry’ego Weinberga z lat 1966-1973, wykonanych do wschodniej edycji miesięcznika „Polska” („Polsza”). Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się cyfrowym archiwum autora od 2020 roku. Warszawie, większość zdjęć będzie wystawiana po raz pierwszy poza kontekstem prasy.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Karuzela” odbędzie się w piątek, 11 czerwca 2021 roku w galerii Społecznego Centrum Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.

Zdjęcia będzie można oglądać do 25 lipca. Od 22 czerwca dostępna będzie do kupienia także publikacja książkowa towarzysząca wystawie (pod tym samym tytułem).

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia oraz pod adresem faf.org.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przetestuj i wygraj obiektyw Samyang AF do Sony E - ruszamy z nowym konkursem
Przetestuj i wygraj obiektyw Samyang AF do Sony E - ruszamy z nowym konkursem
Wraz z Focus Nordic i marką Samyang startujemy z kolejnym konkursem, w którym możecie wygrać ciekawy sprzęt fotograficzny. Tym razem zadanie polega na zrecenzowaniu 2...
0
0
W czwartek zaćmienie Słońca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować?
W czwartek zaćmienie Słońca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować?
Po 6 latach znowu zobaczymy zaćmienie Słońca z Polski. W czwartek, 10 czerwca dojdzie do zjawiska zaćmienia obrączkowego, ale z terytorium naszego kraju będziemy mogli obserwować tylko płytkie...
0
0
 Wystawa „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 3” do obejrzenia w Warszawie
Wystawa „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 3” do obejrzenia w Warszawie
Wystawę portretów autorstwa Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lach, Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło od 16 czerwca 2021 będzie można zobaczyć w warszawskiej Galerii...
0
0