Dron na Marsie - Ingenuity przesyła pierwsze zdjęcie z powietrza

Autor: Krzysztof Mularczyk

19 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Pierwszy lot Ingenuity zakończył się sukcesem. Dron na Marsie przesłał zdjęcia z powietrza. To pierwszy kontrolowany lot na innej planecie.

Ingenuity to część misji sondy Perseverance, która w lutym 2021 roku wylądowała w kraterze Jezero na Marsie. Marsjański dron został przywieziony na jej “brzuchu” i osadzony na powierzchni Czerwonej Planety. Następnie łazik przesunął się, pozostawiając helikopter w bezpiecznej odległości.

Historyczny lot Ingenuity odbył się 19 kwietnia około godziny 09:30 CEST (na Ziemię dane dotarły o 12:45). Pierwsze zdjęcie z powietrza na Marsie wykonane z autonomicznego drona zostało zrobione czarno-białą kamerą nawigacyjną o rozdzielczości zaledwie 0.5 Mp. Widać na nim powierzchnię planety oraz cień helikoptera.

Historyczny pierwszy lot Ingenuity trwał niespełna 30 s. Dron wzbił się do góry z szybkością 1 m/s i uniósł się na wysokość ok. 3 metrów. Zdarzenie to było rejestrowane także z sondy Perseverance (poniżej).

Czym Ingenuity fotografuje Marsa z góry?

Misją Ingenuity jest sprawdzenie w praktyce, czy w bardzo rzadkiej atmosferze Marsa da się latać. Naukowcy musieli więc zaprojektować takiego drona, który byłby lekki, zdolny do wytworzenia wystarczającej siły nośnej w cienkiej atmosferze Marsa i zdolny do przetrwania w środowisku podobnym do marsjańskiego. Stworzono więc konstrukcję podobną do helikoptera.

Ingenuity ma cztery specjalnie wykonane łopatki z włókna węglowego, ułożone w dwa wirniki, które obracają się w przeciwnych kierunkach z prędkością około 2400 obrotów na minutę - wielokrotnie szybciej niż u helikoptera pasażerskiego na Ziemi. Posiada również innowacyjne ogniwa słoneczne, baterie do zasilania i moduł łączności z sondą Perseverance.

Ingenuity nie przenosi instrumentów naukowych, ale jest wyposażony w kolorową kamerę do fotografowania, skierowaną w kierunku horyzontu i 0.5-megapikselową czarno-białą kamerę skierowaną w dół, służącą do nawigacji.

Pierwszy lot, a co dalej?

Po dzisiejszym sukcesie zespół Ingenuity ma w planach wykonać do czterech innych lotów testowych w ciągu 30 dni marsjańskich (31 dni ziemskich). Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia z kamery o większej rozdzielczości.

Szerzej o misji przeczytacie na stronie NASA.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nie przegap ostatniego superksiężyca w tym roku. Sfotografuj go w towarzystwie planet
Nie przegap ostatniego superksiężyca w tym roku. Sfotografuj go w towarzystwie planet
Już za chwilę “superpełnia” Księżyca - ostatnia w tym roku, dlatego warto wykorzystać ją oczywiście fotograficznie, tym bardziej, że najbliższe dni to także ciekawe spotkania na niebie naszego...
25
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Zobacz, jak skutecznie korzystać z tetheringu - darmowe webinary ThetherTools
Marka TetherTools i prowadzący Yaneck Wasio zapraszają na cykl webinarów poświęconych tetheringowi. To niezwykła okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności oraz dowiedzieć się,...
1
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Edward Steichen - MuFo pokaże pierwszą w Polsce retrospektywę ojca współczesnej fotografii
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na pierwszą tak obszerną polską ekspozycję zdjęć Edwarda Steichena - nestora współczesnej fotografii i autora jednej z najważniejszych wystaw...
16