Szkoła, jakiej nie znacie - „Abzgram” Karoliny Wojtas w Instytucie Fotografii Fort

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Co dziś powinno być zadaniem szkoły? Tego na wystawie Karoliny Wojtas się nie dowiecie. „Abzgram” to fantastyczna i żywa dekonstrukcja systemu edukacji.

„Ekierka, taśma, jaskrawe mazaki, tektura i kolor, dużo koloru. To zestaw narzędzi z którymi Karolina Wojtas wybiera się na wojnę z systemem edukacji. W obszar konfliktu wpisane są: architektura, obiekty, metodologie i regulaminy. To one tworzą system formatowania i miękkiej opresji, którym poddawani są uczniowie. Systemowe wpisywanie się w edukacyjną ramę wyklucza elastyczność, spontaniczne działanie, kreatywność, improwizację, przesuwanie i kwestionowanie znaczeń. To właśnie te obszary artystka stara się odzyskać w swoim projekcie” - pisze o projekcie „Abzgram” kurator wystawy, Rafał Milach.

Hackowanie systemu edukacji

fot. Karolina Wojtas, z projektu "Abzgram"

„Metody są proste: sabotaż, zawłaszczenie, destrukcja ale przede wszystkim uważna obserwacja i przykładanie zwierciadła do mechanizmów formatujących. Wojtas przebudowuje system edukacji na własną modłę, deformuje, poddaje torturom człowieka i materię. Przedmioty tracą swoje znaczenia, opresyjne struktury załamują się pod presją koloru i formalnego eksperymentu, parafrazowane szkolne rytuały i ćwiczenia staja się upiornym performensem testującym wytrzymałość zastanego układu.”

Wystawa "Abzgram", fot. Julia Pietrzak / Instytut Fotografii Fort

„Hackowanie systemu edukacji odbywa się przez multiplikację i niszczenie obrazu, zakłócanie precyzji widzenia. Optyczny miraż nawet w przypadku realistycznych, dokumentalnych obrazów zmusza widza do rozwiązywania wizualnych zagadek i przesuwa relację z obrazem w sferę niepewności. Arsenał Karoliny Wojtas sprawia wrażenie niewyczerpanego. Ilość przeprowadzanych testów mnoży się, nakłada generując coraz to nowe treści. Wojtas nie proponuje nowego porządku, anarchistycznie dekonstruuje stary."

Szkoła u Karoliny Wojtas jest zjawiskiem pełnym niewytłumaczalnych kolektywnych rytuałów

fot. Karolina Wojtas, z projektu "Abzgram"

„Chaos i niczym nie ograniczona ekspresja wydają się być jej naturalnym środowiskiem. Ale uwaga! to kolejna pułapka, którą Wojtas zastawia na widza. Jest jak egzotyczny owad, który swoim jaskrawym ubarwieniem zachęca do interakcji lub wręcz przeciwnie - wysyła sygnał ostrzegawczy. Pod kolorową maską kryje się jednak konkretny plan. Wojtas umiejętnie nawiguje pomiędzy szkolnymi obiektoidami, zmienia kształty, cytuje, miksuje tworząc nowy dialekt. Słowa, chociaż znajome, a ich znaczenie nie do końca ustalone, zaczynają układać się w wyraźny krytyczny komentarz przemocowej systemowej ramy.”

Wystawa "Abzgram", fot. Julia Pietrzak / Instytut Fotografii Fort

Wystawa "Abzgram", fot. Julia Pietrzak / Instytut Fotografii Fort

Karolina Wojtas bada współczesny system edukacyjny jak szalony antropolog. Rzeczywistość szkół i nauczania nosi w sobie wiele dziwactw, surrealnych zachowań i śladów absurdalnych eksperymentów, którym była poddawana na przestrzeni stuleci. Szkoła u Karoliny Wojtas jest zjawiskiem pełnym niewytłumaczalnych kolektywnych rytuałów, pozornie nam znajomych ponieważ wszyscy byliśmy poddawani podobnym w dzieciństwie. W pracach Wojtas ujawnia się ich absurdalność, opresywność i traumatyczność.

fot. Karolina Wojtas, z projektu "Abzgram"

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Abzgram” można oglądać do 28 lutego 2021 roku w Instytucie Fotografii Fort, przy ul. Racławickiej 99 (Fort Mokotów) w Warszawie.

Godziny otwarcia galerii:

  • środa-piątek 14:00-18:00;
  • sobota-niedziela 12:00-18:00

Karolina Wojtas - sylwetka autora

Karolina Wojtas (ur. 1996) - jest fotografką, studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi oraz w czeskim Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się w niej dzieckiem - pobawić się, porzucać i pobazgrać. Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokazywała swoje prace między innymi na wystawach w Wiedniu, Bratysławie, Pekinie, Kopenhadze, czy Amsterdamie gdzie wygrała konkurs ING Unseen Talent Award 2019. W te wakacje otworzyła swoje własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.

Więcej infromacji o wystawie znajdziecie pod adresem http://instytutfotografiifort.org.pl/pl/wystawy/abzgram-karolina-wojtas oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły