Dekonstrukcja książki „Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego

0

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś podczas spotkania online będziemy mogli poznać kulisy powstawania ostatniej publikacji Michała Adamskiego. Start o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu dEkoNstRuKcja książki. Przedstawimy kulisy powstawania książki – od pomysłu poprzez zdjęcia, edycje i projekt. W nawiązaniu do pierwszego albumu Michała zastanowimy się wspólnie nad procesem twórczym, rozwojem i drogą jaką przechodzi fotograf - zachęcają organizatorzy. Porozmawiamy także o sposobie prezentacji fotografii i kontekście w jakim się pojawia. Poruszymy także temat potrzeby dokumentowania rzeczywistości i reagowania na bieżące wydarzenia. Rozwiniemy hasło “Polak, Węgier, dwa bratanki”.

Pies o dwóch ogonach

Węgry leżące między wschodem a zachodem zawsze szukały swojej tożsamości i miejsca na mapie Europy. Powstanie w 1848 roku, Pakt w Trianon w 1920, czy Rewolucja w 1956 roku to daty, które zna każdy Węgier i powoła się na nie w każdej rozmowie o tym, co się w kraju nie udało, a mogło.

Przemiany, które nastąpiły w ostatnich trzydziestu latach doprowadziły do tego, że wolność Węgrów stała się przyczyną ich zagubienia, a kraj wydaje się być wewnętrznie podzielony. Niezadowolenie i rozczarowanie spowodowało, że część społeczeństwa stała się łatwym celem dla populistycznych haseł, które głoszą rządzący. 

Rząd skutecznie manipuluje i wykorzystuje emocje Węgrów. Kreuje wizję świata pełnego wrogów narodu. Odwołuje się przy tym do idei patriotyzmu, który jest mieszanką dumy narodowej, poczucia krzywdy oraz sentymentu do historycznych Wielkich Węgier. Uwaga rządzących tylko pozornie skierowana jest w kierunku społeczeństwa, skupia się na zdobywaniu i utrzymaniu władzy.

fot. Michał Adamski, z książki "Pies o dwóch ogonach"

 

fot. Michał Adamski, z książki "Pies o dwóch ogonach"

Fotografując współczesne Węgry skupiłem się na relacjach między rządem a społeczeństwem, stojącym pomiędzy rzeczywistością a propagandową wizją silnego państwa - opowiada o swoim projekcie Adamski. Fotografie przedstawiają symbole, miejsca, wydarzenia, ale przede wszystkim pokazują człowieka uwikłanego w polityczne procesy zdobywania władzy. Człowieka, którego łatwo kupić prostymi sloganami wyborczymi. 

W swojej opowieści nie chcę analizować, ani stawiać wniosków. Intuicyjnie podążam od miejsca do miejsca, by dać się zwieść nastrojowi zagubienia w rzeczywistości stworzonej przez Viktora Orbana.

fot. Michał Adamski, z książki "Pies o dwóch ogonach"

 

Tytułowy Pies o dwóch ogonach to partia polityczna założona przez grupę artystów, którzy w swoich działaniach performatywnych i happeningach wyśmiewają rządzących i ich sposoby zdobywania władzy. Życie wieczne, darmowe piwo, dwa zachody słońca dziennie czy zakaz chorób jako rozwiązanie problemów służby zdrowia to tylko niektóre hasła z ich programu wyborczego. Ich ironiczne spojrzenie na rzeczywistość stało się dla mnie kluczem do opowiedzenia o umacniającym się autorytaryzmie Viktora Orbana.

Kiedy i gdzie?

Spotkanie wokół książki Michała Adamskiego odbędzie się we wtorek, 18 sierpnia 2020 roku, w formie relacji online na kanale Pix.House w serwisie Youtube. Start o godz. 18.00.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie...
0
0
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
Rusza 8. edycja konkursu „Pokaż się”, którego laureat będzie miał szansę zaprezentowania swojej wystawy podczas tegorocznego Opolskiego Festiwalu...
0
0
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów...
0
1