Irix zaprasza na sierpniowe warsztaty astrofotografii w Bieszczadach

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Bieszczady to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do fotografowania i obserwowania nocnego nieba. Już 16 sierpnia zainteresowani będą mieli okazję poznać tam tajniki astrofotografii.

Partner warsztatów, marka Irix - będąca producentem najwyższej jakości obiektywów fotograficznych, kinematograficznych, filtrów i akcesoriów - ma przyjemność zaprosić na warsztaty astrofotografii, które odbędą się 16-18 sierpnia 2020 roku.

Astrofotografia, będąca niewątpliwie piękną i tajemniczą dziedziną fotografii, charakteryzuje się pewnymi specyficznymi elementami, które trzeba najpierw opanować. Podczas warsztatów poznacie nie tylko odpowiednie techniki fotografowania, ale także sprzęt dedykowany do fotografowania nocnego nieba, który umożliwi Wam osiągnięcie profesjonalnych efektów.

Warsztaty pod okiem doświadczonych twórców w Parku Gwiezdnego Nieba

"Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych górskich rezerwatów w Polsce, a od 2013 roku także Park Gwiezdnego Nieba. Drugi pod względem wielkości park narodowy w Europie obejmuje olbrzymi obszar o powierzchni prawie 114 tysięcy hektarów. W sierpniu noce stają się chłodniejsze w dolinach często pojawiają się mgły, a z nieba pada deszcz Perseidów. Zapraszamy was do tej cudnej krainy by fotografować rozgwieżdżone niebo podczas lipcowego nowiu i deszczu meteorów z roju Perseidów" - zachęcają organizatorzy. "Podczas warsztatów zabierzemy Was w miejsca pozwalające rozkoszować się niebem pełnym gwiazd, będziemy łowić magiczne zachody i wschody słońca, spadające gwiazdy i zakamarki Mlecznej Drogi. Pokażemy wam jak fotografować krajobraz w dzień, ale też jak kreatywnie i skutecznie fotografować nocą otchłań rozgwieżdżonego kosmosu."

Dzięki warsztatom posiądziecie wiedzę niezbędną do wykonania wspaniałych zdjęć nocnego nieba, a także poznacie sprzęt fotograficzny marki Irix, który będzie udostępniony na czas trwania wydarzenia. Zobaczycie najpiękniejsze zakątki Bieszczad, a prowadzący podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem.

"W tym roku księżyc, będzie w nowiu co poza Perseidami pozwoli nam wykonać spektakularne zdjęcia Mlecznej Drogi. Niebo sprawi, że będziemy nieco niewyspani ale by zmaksymalizować połowy meteorów tak zaplanujemy godziny i miejsca obserwacji i fotografowania, byście mogli podziwiać ten spektakl z pierwszych rzędów. Nauczymy was zarówno podstaw fotografii nocnej jak i bardziej kreatywnego wykorzystania światła w plenerze z wykorzystaniem lamp błyskowych włącznie. Nauczycie się budowy kadru, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych i kreowania własnego światła tak, aby Wasze fotografie opowiadały historię. Podczas wyjazdu na plener fotograficzny w Bieszczadach pokażemy Wam zaawansowane techniki pozwalające na wykorzystanie maksimum możliwości Waszego sprzętu (łączenie ekspozycji, stackowanie śledzenie gwiazd przy pomocy astrotrackerów a także inne autorskie patenty)".

Prowadzący warsztaty

Piotr Lisowski – fotograf krajobrazu i nocnego nieba, laureat miedzy innymi Astro Camera. Każdy kadr precyzyjnie planuje aby stworzyć spójną kompozycję opartą o warstwy. Często na swoich zdjęciach umiejscawia ludzi, aby dać punkt odniesienia i  stworzyć więź miedzy warstwami kompozycji. (https://www.instagram.com/fotonmatic/)

Oktawian Kycia – fotograf od urodzenia. To właśnie za aparatem poznał piękno otaczającego świata. Od 2016 roku nierozerwalnie związany z  astrofotografią, która stała się jego kierunkiem przewodnim w fotografii. Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą i zarażać innych pasją do nocnego nieba. (https://www.instagram.com/oktawian_kycia_fotografika/)

Dlaczego warto wziąć udział?

 • Siedząc w domu nie staniesz się lepszym fotografem
 • Dostaniesz możliwość poznania technik fotografowania krajobrazu od podstaw (kompozycja, prawidłowa ekspozycja kadru) po zaawansowane techniki takie jak łączenie ekspozycji, praca na długich czasach naświetlania
 • Nauczysz się jak planować plenerowe wypady (logistyka, planowanie, wykorzystanie warunków pogodowych)
 • Poznasz nasze patenty kreatywne techniki fotografowania (np. wykorzystanie lamp błyskowych w plenerze)
 • Piękne krajobrazy są gwarantowane i wliczone w cenę

Plan warsztatów

Co będziecie mieli okazję zobaczyć? Bieszczady to przede wszystkim przepiękne połoniny które odwiedzimy podczas pleneru, jednak najmocniej skupimy się na fotografowaniu Perseidów i Drogi Mlecznej. Program będzie  dostosowywany na bieżąco do warunków pogodowych tak, abyśmy optymalnie wykorzystali czas spędzony razem. W przypadku kiedy obserwacja Perseidów nie będzie możliwa, skupimy się na fotografii krajobrazowej. Harmonogram warsztatów jest tak dostosowany, aby każdy, bez względu na kondycję fizyczną, poradził sobie z trekkingiem. Maksymalne podejście ok. 1:45h (przyjmujemy dodatkowo zapas 15- 30 min).

Harmonogram

Dzień 1.: 16.08.2020

 • 12:00-16:00 - przyjazd do miejsca zakwaterowania, zakwaterowanie
 • 16:30-18:00 - wprowadzenie/teoria. Sprawdzenie wyposażenia przed zajęciami praktycznymi.
 • 18:30 - dojazd lub spacer na punkt widokowy na zachód słońca
 • 19:30 - fotografowanie zachodu słońca
 • 20:30 - przerwa czas na relaks i konsultacje indywidualne.
 • 21:30 - fotografia Perseidów i Drogi Mlecznej, która potrwa do późnych godzin nocnych zakończy się najpóźniej z końcem nocy astronomicznej o 3 w nocy.

Dzień 2.: 17.08.2020

 • 9:00 - pobudka
 • 10:30 - zajęcia teoretyczne, omówienie zdjęć z poprzedniej sesji, wnioski na kolejną. Prelekcja na temat kompozycji.
 • 14:00 - wyjazd na obiad i trekking na Połoninę Caryńską
 • 19:43-20:40 - fotografia Zachodu słońca na Połoninie Caryńskiej
 • 20:40 - zejście do parkingu, przejazd na plener całonocny połączony ze wschodem słońca

Dzień 3.: 18.08.2020

 • 6:00 - powrót na kwatery czas na sen i odpoczynek
 • 11:30-15:00 - omówienie zdjęć wykonanych na warsztatach, zajęcia praktyczne z obróbki zdjęć w Adobe Photoshop, Sequator 
 • 14:00-15:00 - pożegnanie

Poznaj zestaw do astrofotografii Irix

Podczas warsztatów będziecie mieli okazję poznać obiektyw Irix 15mm f/2.4, oraz filtr Irix Edge Light Pollution dedykowany astrofotografii.

Cechy kluczowe obiektywu Irix 15mm f/2.4:

 • Pełnoklatkowy obiektyw o szerokim polu widzenia, pozwalający wykorzystać długie czasy naświetlania bez pozornego ruchu nieboskłonu na zdjęciu
 • Jasne światło f/2.4 umożliwiający zarejestrowanie dużej ilości obiektów na niebie
 • W pełni uszczelniona konstrukcja pozwala na fotografowanie w każdych warunkach
 • Funkcja „Infinity Click” pozwoli Ci łatwo i precyzyjnie ustawić ostrość

Cechy kluczowe filtra Irix Edge Light Pollution:

 • Filtr odcina światło miast (zażółcenie nieba)
 • Wydobycie większej ilości obiektów astronomicznych
 • Poprawa kontrastu na nocnym niebie
 • Osiągnięcie głębokiej czerni nocnego nieba

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w dniach 16-18 sierpnia 2020 roku. Bazą warsztatów będzie VolfCamp Kwaszenina. Koszt udziału w imprezie wynosi 700 zł i obejmuje: zakwaterowanie, opłaty wstępu i parkingi, plenery fotograficzne pod okiem doświadczonych fotografów, możliwość poznania zaawansowanych technik fotografowania oraz zniżki na wypożyczenie aparatów i akcesoriów z N-Rent.pl. Wyżywienie ani przejazd w Bieszczady nie są wliczone w cenę.

Zapisów na warsztaty możecie dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie light-guides.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)