Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Setki ciał płoną nieprzerwanie dzień i noc". Praca najniższej indyjskiej kasty w obiektywie Grzegorza Wełnickiego

0

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Grudzień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Ramię w ramię przy paleniu ciał pracują: synowie z ojcami, kuzyni z wujkami, młodzi i starzy. Projekt "Eternal" Grzegorza Wełnickiego, ukazujący portrety Nietykalnych z Waranasi 12 grudnia zawiśnie w łódzkiej galerii Pop-up Ogrodowa 8.

"Eternal" to pierwsza część długoterminowego projektu poświęconego tematyce mortem i post-mortem. Prezentowane fotografie powstały w trakcie wielomiesięcznych pobytów artysty w północnych Indiach. Wystawa rozszerza konwencję obrazu stosowaną dotychczas przez artystę, do fotografii dodając obiekty przywiezione z miejsca realizacji zdjęć.

Mimo zniesienia systemu kastowego, Nietykalni nadal obarczeni są jego stygmatem

fot. Grzegorz Wełnicki, z projektu "Eternal"

Przedstawione na ekspozycji portrety ukazują Nietykalnych zwanych w Waranasi Chaudhary’s. To ludzie z najniższej społecznej kasty w Indiach od wieków odpowiedzialni za palenie ciał w tym świętym mieście. Niesłychanie ciężkie zajęcie zostało im przypisane jako jedna z rozlicznych nieuprzywilejowanych prac, które wypełniają w hinduskim społeczeństwie.

W teorii konstytucja Republiki Indii z 1950 roku znosiła zależności kastowe, zgodnie z ideą Mahatmy Ghandiego, który walczył z wszelkimi przejawami dyskryminacji społecznej. W jej myśl Nietykalni, zwani przez Ghandiego „Dziećmi Boga” zyskali rozliczne prawa (w tym dostęp do edukacji i stanowisk publicznych) i zostali oficjalnie włączeni w system społeczny. Pomimo tego w Waranasi do tej pory obarczeni są stygmatem kastowości.

fot. Grzegorz Wełnicki, z projektu "Eternal"

fot. Grzegorz Wełnicki, z projektu "Eternal"

Chaudhary’s strzegą symbolicznego Wiecznego Ognia na palenisku Manikarnika Ghat, w efekcie czego setki ciał płoną nieprzerwanie dzień i noc. Ramię w ramię przy paleniu ciał pracują: synowie z ojcami, kuzyni z wujkami, młodzi i starzy. Kremacje, dokonane w tym miejscu przez Nietykalnych, zapewniają zamknięcie procesu reinkarnacji zwanego sansarą i osiągnięcie stanu nirwany. Z tym rytuałem nierozerwalnie związana jest woda rzeki Ganges płynącej u stóp Ghatu, która pełni istotną rolę w życiu i śmierci całego hinduskiego społeczeństwa, a w życiu bohaterów zdjęć ma osobliwe znaczenie.

Wystawa miała swoją premierę na festiwalu fotografii “W ramach Sopotu” w 2018 roku.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy "Eternal" odbędzie się w czwartek, 12 grudnia 2019 roku, o godzinie 18:00 w galerii Pop-up Ogrodowa 8 w Łodzi. Zdjęcia będzie można oglądać do 12 stycznia.

Grzegorz Wełnicki

Rocznik 1986. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia fotograficzne na Wydziale Operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. Jego prace zostały nagrodzone na wielu konkursach fotograficznych m.in. „Newsweeka”, BZ WBK Press Photo, a w 2018 roku zdobył prestiżową nagrodę International Photographer of the Year i wyróżnienie Photographic Museum of Humanity za projekt „ETERNAL”, prezentowany na festiwalu.

Jego zdjęcia ukazały się między innymi na łamach prestiżowego „GUP Magazine” oraz w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Zwierciadło”, Kwartalnik „FOTOGRAFIA”, „Duży Format”, „Przekrój”, „Kontynenty”, „Snap Me”. Wystawiał między innymi w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Galerii Pauza w Krakowie, Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, Lookout Gallery w Warszawie, Galerii Koło ZPAF w Warszawie oraz wielu innych. W październiku 2013 odbyła się premiera głośnej książki „Eli, Eli” autorstwa Wojciecha Tochmana (wydawnictwo Czarne), do której Grzegorz Wełnicki realizował projekt fotograficzny. W swoich pracach Wełnicki łączy wiele nurtów fotograficznych - od fotoreportażu i dokumentu, aż po fotografię kreacyjną, co umożliwia mu przenikliwe ujęcie interesującego go tematu, jakim jest wielowymiarowość istoty człowieka i jego historii.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem grzegorzwelnicki.com oraz na stronie ratsagency.com. Szczegóły na temat wystawy dostępne na facebookowej stronie wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3 grudnia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3...
W tym roku wydarzenie odbywa się w formie transmisji internetowych. W programie 12 warsztatów i seminariów, które będzie można za darmo oglądać online.
1
0
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Do stawki firm oferujących ciekawe promocje na Black Friday dołącza Quadralite. W ramach akcji poszczególne produkty można kupić nawet 900 zł taniej.
0
0
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina rusza z tegorocznymi promocjami Black Friday. W ramach „Czarnego Tygodnia” 8 obiektywów z oferty Tokiny z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Sony A kupicie do 745...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)