Weronika Perłowska laureatkę Przeglądu Portfolio Miesiąca Fotografii w Krakowie

0
Michał Chrzanowski
19 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Weronika Perłowska ze swoim cyklem „Złość piękności szkodzi” zwyciężyła w tegorocznej odsłonie Przeglądu Portfolio organizowanego w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. „W swoim projekcie nawiązuję do społecznego postrzegania kobiecej złości i jej kulturowych przedstawień“ - tłumaczy laureatka.

Przegląd Portfolio to od lat jeden z najważniejszych punktów Miesiąca Fotografii w Krakowie. To wydarzenie idealne dla tych, którzy chcieliby zaprezentować swoje prace cenionym recenzentom i porozmawiać na ich temat w cztery oczy. Tak więc udział jest dla artystów szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą.

Co roku do Przegląd zgłasza się około setki kandydatów, spośród których najlepsza trzydziestka szóstka zostaje zaproszona do udziału w wydarzeniu. W tym roku portfolio Weroniki Perłowskiej szczególnie zachwyciło jury XIV edycji Przeglądu Portfolio Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019. Otrzymała ona główną nagrodę w postaci organizacji wystawy  w ramach kolejnej edycji festiwalu.

„Złość piękności szkodzi”

Projekt Perłowskiej, „Złość piękności szkodzi”, to próba dekonstrukcji społecznego odbioru kobiecych emocji, zwłaszcza złości, i wynikających z tego reperkusji. Jak tłumaczy autorka, to również zapis jej osobistej drogi, prowadzącej ją do świadomości, że mający uzasadnienie gniew wynikający z niesprawiedliwości i dyskryminacji, może być wyzwoleniem i narzędziem zmiany.

- Kobieca złość często odbierana jest jako irracjonalna, histeryczna i po prostu brzydka - opisuje swój projekt Perłowska. - W swoim projekcie nawiązuję do społecznego postrzegania kobiecej złości i jej kulturowych przedstawień. Jednak przede wszystkim skupiam się na swojej osobistej relacji z tym uczuciem. Ta emocja długo była dla mnie wewnętrznym tabu, powodem do wstydu. Istnieje teoria, że po przodkach dziedziczymy traumy i emocje. Być może złość, którą czuję, jest moja, ale to też złość mojej matki i babci. Ich złość nigdy nie znalazła ujścia, gromadząc pod nienaganną powierzchnią, zamykając się w przestrzeni domowej.

- Portfolio Weroniki Perłowskiej wyróżnia bardzo spójna koncepcja artystyczna, świadomość oddziaływania obrazu oraz wrażliwość na ważne kwestie otaczającego nas świata, wyrażająca głos młodego pokolenia - czytamy w werdykcie jury. 

- Udział w Przeglądzie był dla mnie ważnym doświadczeniem. Prezentowany projekt jest bardzo osobisty, więc w czasie jego powstawania towarzyszyła mi spora niepewność - komentuje Perłowska. - Rozmowy ze wszystkimi recenzentkami były inspirujące i motywujące. Wygrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, szczególnie, że podczas Portfolio Evening widziałam, jak świetne są prace pozostałych uczestniczek i uczestników - dodaje.

Weronika Perłowska - sylwetka

Jest absolwentką fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2017 roku brała udział w Programie Mentorskim Sputnik Photos. Fotografia stanowi dla niej jedynie punkt wyjścia, jest jednym z kilku mediów, których używa. Bardziej niż dokumentacja rzeczywistości czy uchwycenie decydującego momentu, interesuje ją wykorzystywanie i przetwarzanie obrazów, które już istnieją - zdjęć rodzinnych, archiwów internetowych i przedstawień kulturowych. W swojej praktyce zastanawia się, w jaki  sposób przekazy wizualne mogą oddziaływać na kształtowanie opinii i postaw społecznych.

wykorzystane zdjęcia: Weronika Perłowska  „Złość piękności szkodzi” / mat. pras.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
4
0
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Samyang Lens Station za 1 zł przy zakupie obiektywów AF do Sony E
Obiektywy Samyanga to najbardziej kompaktowe i przystępne cenowo obiektywy z autofokusem do Sony E. Teraz, przy ich zakupie stację dokująca do personalizacji systemu...
0
0
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Daleka północ w obiektywie Anny Musiałówny. “Próba przeczekania wiatru” od dzisiaj w FAF
Podczas trzymiesięcznej wyprawy w lecie 1981 roku, Musiałówna fotografowała polską stację badawczą w Hornsund, ale przede wszystkim życie w domku traperskim gdzie...
25
0