„Antyportrety” Michała „Massy” Mąsiora to poszukiwanie innego wymiaru fotografii mody

„Antyportrety” Michała „Massy” Mąsiora to poszukiwanie innego wymiaru fotografii mody

„Antyportrety” - wystawa fotografii artystycznej Michała Massy Mąsiora, będzie jednym z głównych punktów programu Cracow Fashion Week (9-17 marca) w dziedzinie fotografii. W ramach ekspozycji zobaczymy serię zdjęć, które pokazują, jak pojemnym pojęciem jest pokazywanie ludzkiego ciała i jego ekspresji.

Cracow Fashion Week to kilkadziesiąt wydarzeń związanych z modą, które odbędą się od 9 do 17 marca. W programie znajdują się między innymi pokazy mody, warsztaty i wykłady osobowości świata fashion oraz wystawy fotograficzne. Jedną z nich będzie prezentacja zdjęć Michała „Massy” Mąsiora. 

Wystawę „Antyportrety” tworzy kilkanaście prac wyjętych z edytoriali dla magazynów Leica S Magazin, Lounge i Unique. Te osobiste zdjęcia są dla Massy nie tyle pracą, co poszukiwaniem innego wymiaru fotografii mody. Podchodzi do niej w sposób buntowniczy, czego dowodem jest tytuł „Antyportrety”. W kadrach zamiast sztampowego piękna odnajdziemy wiele cieni, nieostrości i zasłaniania twarzy. 

Zapisać się w pamięci

Helmut Newton powiedział kiedyś, że perfekcyjne zdjęcie mody, to takie, które nie wygląda na zdjęcie mody. To może być kadr z filmu, przypadkowe zdjęcie reporterskie, ale nie zdjęcie mody. Bardzo spodobało mi się to stwierdzenie. Zaczęło nabierać dla mnie znaczenia wraz z nabywaniem coraz większego doświadczenia. W fotografii uwielbiam ciemność i nieoczywistość. Idealne zdjęcie to takie, które zapada w pamięć na dłużej. Wiele razy oglądałem zdjęcia, które zapadały mi w pamięć bez konkretnego powodu. Nie rozumiałem co sprawiło, że wbiły się w moją pamięć na długo. Chciałbym, żeby choć jedna fotografia z Antyportretów mogła zostać w ten sposób zapamiętana - mówi Michał Massa Mąsior, który jest również wykładowcą Szkoły Kreatywnej Fotografii. 

Bohaterowie Massy nie mówią po prostu „jestem piękna/y”, nie starają się nas uwieść jak tanie linie lotnicze, lecz otwierają drzwi do równoległego świata. Pojedyncze kadry można długo studiować, wymyślać do nich długie opowieści, poruszając synapsami imaginacji. Wywrotowe kadrowanie, nieoczywiste smugi światła, drapieżna mimika bohaterów – wszystko jest tu anty, buntuje się przeciwko masowej (ale nie Massowej) unifikacji stylu i życia, która stała się znakiem rozpoznawczym ostatniej dekady - czytamy w opisie kuratorskim autorstwa Rafała Stanowskiego.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Antyportretów” Michała „Massy” Mąsiora odbędzie się 15 marca o godzinie 19:00 w MAG Gallery (Kraków, ul. Szeroka 32). Wystawa będzie częścią Cracow Fashion Week, którego organizatorem są Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkoła Kreatywnej Fotografii we współpracy z miastem Kraków. Więcej informacji, w tym szczegółowy program znajdziecie na www.cracowfashionweek.com.

wykorzystane zdjęcia: „Antyportrety”, fot. Michał „Massa” Mąsior

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
6
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5