„Antyportrety” Michała „Massy” Mąsiora to poszukiwanie innego wymiaru fotografii mody

0
Redakcja Fotopolis
6 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

„Antyportrety” - wystawa fotografii artystycznej Michała Massy Mąsiora, będzie jednym z głównych punktów programu Cracow Fashion Week (9-17 marca) w dziedzinie fotografii. W ramach ekspozycji zobaczymy serię zdjęć, które pokazują, jak pojemnym pojęciem jest pokazywanie ludzkiego ciała i jego ekspresji.

Cracow Fashion Week to kilkadziesiąt wydarzeń związanych z modą, które odbędą się od 9 do 17 marca. W programie znajdują się między innymi pokazy mody, warsztaty i wykłady osobowości świata fashion oraz wystawy fotograficzne. Jedną z nich będzie prezentacja zdjęć Michała „Massy” Mąsiora. 

Wystawę „Antyportrety” tworzy kilkanaście prac wyjętych z edytoriali dla magazynów Leica S Magazin, Lounge i Unique. Te osobiste zdjęcia są dla Massy nie tyle pracą, co poszukiwaniem innego wymiaru fotografii mody. Podchodzi do niej w sposób buntowniczy, czego dowodem jest tytuł „Antyportrety”. W kadrach zamiast sztampowego piękna odnajdziemy wiele cieni, nieostrości i zasłaniania twarzy. 

Zapisać się w pamięci

Helmut Newton powiedział kiedyś, że perfekcyjne zdjęcie mody, to takie, które nie wygląda na zdjęcie mody. To może być kadr z filmu, przypadkowe zdjęcie reporterskie, ale nie zdjęcie mody. Bardzo spodobało mi się to stwierdzenie. Zaczęło nabierać dla mnie znaczenia wraz z nabywaniem coraz większego doświadczenia. W fotografii uwielbiam ciemność i nieoczywistość. Idealne zdjęcie to takie, które zapada w pamięć na dłużej. Wiele razy oglądałem zdjęcia, które zapadały mi w pamięć bez konkretnego powodu. Nie rozumiałem co sprawiło, że wbiły się w moją pamięć na długo. Chciałbym, żeby choć jedna fotografia z Antyportretów mogła zostać w ten sposób zapamiętana - mówi Michał Massa Mąsior, który jest również wykładowcą Szkoły Kreatywnej Fotografii. 

Bohaterowie Massy nie mówią po prostu „jestem piękna/y”, nie starają się nas uwieść jak tanie linie lotnicze, lecz otwierają drzwi do równoległego świata. Pojedyncze kadry można długo studiować, wymyślać do nich długie opowieści, poruszając synapsami imaginacji. Wywrotowe kadrowanie, nieoczywiste smugi światła, drapieżna mimika bohaterów – wszystko jest tu anty, buntuje się przeciwko masowej (ale nie Massowej) unifikacji stylu i życia, która stała się znakiem rozpoznawczym ostatniej dekady - czytamy w opisie kuratorskim autorstwa Rafała Stanowskiego.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Antyportretów” Michała „Massy” Mąsiora odbędzie się 15 marca o godzinie 19:00 w MAG Gallery (Kraków, ul. Szeroka 32). Wystawa będzie częścią Cracow Fashion Week, którego organizatorem są Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkoła Kreatywnej Fotografii we współpracy z miastem Kraków. Więcej informacji, w tym szczegółowy program znajdziecie na www.cracowfashionweek.com.

wykorzystane zdjęcia: „Antyportrety”, fot. Michał „Massa” Mąsior

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Sklep e-oko.pl startuje z kolejnym kreatywnym konkursem fotograficznym. Tym razem chodzi o to, by ze zgiełku dnia codziennego wyłapać kadry, które pozwolą odetchnąć,...
9
1
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0