Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Cato Lein „Arktyczny pył” - wernisaż już dziś w Starej Galerii ZPAF

0

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Listopad 2018
Artykuł na: 6-9 minut

„Każde zdjęcie staje się ekskluzywnym i intymnym spojrzeniem w głąb ludzkiej natury“ - powiedział o projekcie „Arktyczny pył” jego autor, Cato Lein. Wernisaż tego wyjątkowego cyklu odbędzie się już dziś o 19:30 w Warszawie.

„Arktyczny pył“ to monochromatyczne fotografie Cato Leina, uznanego norweskiego fotografa. Wszystkie prezentowane na wystawie prace powstały w Szwecji, Finlandii, Rosji i Norwegii. Są one rozwinięciem tematu wcześniejszej wystawy „Cisza północy”, która została zaprezentowana w Polsce przed dwoma laty.

fot. Cato Lein „Arktyczny pył“

Spojrzenie w głąb ludzkiej natury

Monochromatyczne i kontrastowe fotografie Cato Lein, to niejako wizualna podróż w czasie i w przestrzeni, która zabiera nas w arktyczne i najbardziej wysunięte na Północ rejony Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji.

- To tam z zaciekawieniem szukałem ludzi i tego co skrywają wnętrza cichych domów i ludzkich dusz, kiedy zbliżamy się do odległej i surowej Arktyki. Ten projekt jest również moim spotkaniem z samym sobą, jest spojrzeniem wstecz i podróżą w przeszłość do czasów własnego dzieciństwa i z powrotem aż do teraz - zaznacza fotograf.

fot. Cato Lein „Arktyczny pył“

- Siłą napędową tych podróży była chęć uchwycenia chwili, w której każde spotkanie staje się niepowtarzalne i zbliżenia się do niej. To ludzie byli ważni. Rozmowa była na pierwszym planie, dopiero potem pojawiały się zdjęcia. Ważne było zostać zaakceptowanym, obdarowanym zaufaniem, historią i duszą. Za cel serii postawiłem sobie nie udokumentować, tylko poprzez fotografie uchwycić spotkanie oraz nagość w jego obliczu. To dlatego każda zdjęcie staje się ekskluzywnym i intymnym spojrzeniem w głąb ludzkiej natury - dodaje.

fot. Cato Lein „Arktyczny pył“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Arktyczny pył” odbędzie się już dziś, 7 listopada o godzinie 19:30 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada w dniach: poniedziałek piątek (12:00-18:00), sobota-niedziela (14:00-18:00). Po więcej informacji odsyłamy na stronę zpaf.pl.

Cato Lein - urodził się w 1957 roku w Båtsfjord w Norwegii, dorastał w regionie Finnmark. Wyprowadził się stamtąd w latach 70-tych, a w 1980 roku zamieszkał w Sztokholmie. Tam Cato odkrył fotografię artystyczną, która z czasem stała się jego życiową ścieżką. Najbardziej zainteresowała go jednak fotografia portretowa. Od 1996 roku fotografował pisarzy dla największych wydawnictw i czasopism w Skandynawii i Europy. Jest jednym z najbardziej znanych skandynawskich portrecistów. Jego specjalnością stały się zdjęcia pisarzy - w swoich zbiorach ma portrety największych twórców światowej literatury (m.in. Zadie Smith, Umberto Eco, Susan Sontag). Prace Cato Leina przywołują niekiedy na myśl zdjęcia takich sław fotografii, jak Robert Frank, Richard Avedon czy Anton Corbijn. Jego fotografia to oryginalne, prowokujące bardzo intensywne, najczęściej czarno-białe obrazy, które są jego znakiem rozpoznawczym.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0