Wystawa Haliny Morcinek „Fotografia otworkowa 1:1” - wernisaż już dziś w Galerii Katowice

0

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Wrzesień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na dzisiejszy wernisaż wyjątkowej wystawy prac Haliny Morcinek. „Obraz, nawet jeśli nie idealny to może być prawdziwszy, niosący całą gamę wspomnień. Może być świadectwem uczuć i emocji tylko wtedy, gdy jest efektem doświadczania“ - zaznacza Beata Mendrek, kuratorka wystawy „Fotografia otworkowa 1:1”.

„Fotografia otworkowa 1:1” to projekt Haliny Morcinek wykonany w technice tradycyjnej, za pomocą wielkoformatowej kamery otworkowej i skopiowany stykowo. Cechą wspólną wszystkich zdjęć są długie czasy naświetlania oraz „miękkość” obrazu. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnich latach w rożnych miejscach: Polska, Niemcy, Czechy, Meksyk i Kuba. Wystawę tę autorka poświęca pamięci dwójki wspaniałych fotografów środowiska jeleniogórskiego: Ewie Andrzejewskiej i Wojtkowi Zawadzkiemu - jej wykładowcy z WSF w Jeleniej Górze.

- Wkładam te wspomnienia do ciemnej puszki i pozwalam, by czasem, na chwilę zagościł w niej promyczek słońca. Wspomnienia, które są, ale żyją „własnym życiem”. PINHOLE… otwieram, gdy doświadczam… zamykam, by zapamiętać… - komentuje autorka zdjęć.

Fotografie, które pomagają przypomnieć

- Pamięć jest ulotna, dlatego zapisujemy. Zapisujemy hasła, skojarzenia. Czasem notujemy emocje, wrażenia, domysły. Wszystko, co pomoże nam odgadnąć, przypomnieć sobie. Popatrzeć, przeczytać i znowu, choć na chwilę przenieść się w tamtą rzeczywistość. Nie opisujemy jak wyglądała, ale ważne by pamiętać wszystko, co wokół. Dla „pełnego obrazu”, wszystko, co było. Ale czy da się zapamiętać zapach trawy albo podmuch wiatru? Jak utrwalić temperaturę górskiego strumienia czy szum fontanny? Zapamiętać wszystko a jeszcze lepiej „przeżyć”. Skupić się na doświadczaniu, na tym co dla nas jest najważniejsze „tu i teraz”. Obraz, nawet jeśli nie idealny to może być prawdziwszy, niosący całą gamę wspomnień, nie tylko wizualnych. Może przypominać głosy, zapachy i nastroje. Może być świadectwem uczuć i emocji tylko wtedy, gdy jest efektem doświadczania - zaznacza Beata Mendrek, kuratorka wystawy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy Haliny Morcinek „Fotografia otworkowa 1:1” odbędzie się już dziś, 4 września o godz 18:30 w Galerii Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Św. Jana 10 (II piętro). Ekspozycję, której kuratorem jest Beata Mendrek, będzie można oglądać do 28 września od środy do piątku w godz. 17:00 - 20:00. Wstęp wolny.

Halina Morcinek - absolwentka Wyższego Studium Fotografii, członek ZPAF w Okręgu Śląskim. Współzałożycielka i animatorka „Grupy 999”, związana także ze środowiskiem dolnośląskim, gdzie się urodziła.

wykorzystane zdjęcia: Halina Morcinek „Fotografia otworkowa 1:1” (materiały prasowe)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Fofofestiwal 2020 startuje już dziś. Zobacz, co będzie się działo w weekend otwarcia
Fofofestiwal 2020 startuje już dziś. Zobacz, co będzie się działo w weekend otwarcia
Przesunięta ze względu na pandemię tegoroczna edycja Fotofestiwalu wreszcie otwiera swoje podwoje. Od dzisiaj można oglądać wystawy główne, ale weekend otwarcia będzie...
20
0
Irix zaprasza na sierpniowe warsztaty astrofotografii w Bieszczadach
Irix zaprasza na sierpniowe warsztaty astrofotografii w Bieszczadach
Bieszczady to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do fotografowania i obserwowania nocnego nieba. Już 16 sierpnia zainteresowani będą mieli okazję poznać tam tajniki...
19
0
Jak przestałem się martwić i pokochałem wirusa - pokaż swojego zina lub książkę na TIFF Festival 2020
Jak przestałem się martwić i pokochałem wirusa - pokaż swojego zina lub książkę na TIFF Festival...
Organizatorzy TIFF Festiwal zapraszają wszystkich, którzy w czasie pandemii realizowali projekty fotograficzne w formie zinów i książek fotograficznych do pokazania...
1
0