Wystawa Haliny Morcinek „Fotografia otworkowa 1:1” - wernisaż już dziś w Galerii Katowice

0
Redakcja Fotopolis
4 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na dzisiejszy wernisaż wyjątkowej wystawy prac Haliny Morcinek. „Obraz, nawet jeśli nie idealny to może być prawdziwszy, niosący całą gamę wspomnień. Może być świadectwem uczuć i emocji tylko wtedy, gdy jest efektem doświadczania“ - zaznacza Beata Mendrek, kuratorka wystawy „Fotografia otworkowa 1:1”.

„Fotografia otworkowa 1:1” to projekt Haliny Morcinek wykonany w technice tradycyjnej, za pomocą wielkoformatowej kamery otworkowej i skopiowany stykowo. Cechą wspólną wszystkich zdjęć są długie czasy naświetlania oraz „miękkość” obrazu. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnich latach w rożnych miejscach: Polska, Niemcy, Czechy, Meksyk i Kuba. Wystawę tę autorka poświęca pamięci dwójki wspaniałych fotografów środowiska jeleniogórskiego: Ewie Andrzejewskiej i Wojtkowi Zawadzkiemu - jej wykładowcy z WSF w Jeleniej Górze.

- Wkładam te wspomnienia do ciemnej puszki i pozwalam, by czasem, na chwilę zagościł w niej promyczek słońca. Wspomnienia, które są, ale żyją „własnym życiem”. PINHOLE… otwieram, gdy doświadczam… zamykam, by zapamiętać… - komentuje autorka zdjęć.

Fotografie, które pomagają przypomnieć

- Pamięć jest ulotna, dlatego zapisujemy. Zapisujemy hasła, skojarzenia. Czasem notujemy emocje, wrażenia, domysły. Wszystko, co pomoże nam odgadnąć, przypomnieć sobie. Popatrzeć, przeczytać i znowu, choć na chwilę przenieść się w tamtą rzeczywistość. Nie opisujemy jak wyglądała, ale ważne by pamiętać wszystko, co wokół. Dla „pełnego obrazu”, wszystko, co było. Ale czy da się zapamiętać zapach trawy albo podmuch wiatru? Jak utrwalić temperaturę górskiego strumienia czy szum fontanny? Zapamiętać wszystko a jeszcze lepiej „przeżyć”. Skupić się na doświadczaniu, na tym co dla nas jest najważniejsze „tu i teraz”. Obraz, nawet jeśli nie idealny to może być prawdziwszy, niosący całą gamę wspomnień, nie tylko wizualnych. Może przypominać głosy, zapachy i nastroje. Może być świadectwem uczuć i emocji tylko wtedy, gdy jest efektem doświadczania - zaznacza Beata Mendrek, kuratorka wystawy.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy Haliny Morcinek „Fotografia otworkowa 1:1” odbędzie się już dziś, 4 września o godz 18:30 w Galerii Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Św. Jana 10 (II piętro). Ekspozycję, której kuratorem jest Beata Mendrek, będzie można oglądać do 28 września od środy do piątku w godz. 17:00 - 20:00. Wstęp wolny.

Halina Morcinek - absolwentka Wyższego Studium Fotografii, członek ZPAF w Okręgu Śląskim. Współzałożycielka i animatorka „Grupy 999”, związana także ze środowiskiem dolnośląskim, gdzie się urodziła.

wykorzystane zdjęcia: Halina Morcinek „Fotografia otworkowa 1:1” (materiały prasowe)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek fotograficznych ostatniego roku
Spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Dowiedz się jak powstawała jedna z najważniejszych książek...
Życie Ukrainy Justyna Mielnikiewicz dokumentuje nieprzerwanie od 2008 roku. Wieloletnia praca zaowocowała wyjątkowym projektem, który pod koniec zeszłego roku został...
3
0
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
101
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0