Europa początku XX wieku na zdjęciach Henryka Czeczotta

14 Cze 2017
Europa początku XX wieku na zdjęciach Henryka Czeczotta

W warszawskim PAN Muzeum Ziemi można oglądać nową wystawę blisko 200 zdjęć wykonanych podczas podróży po Europie w 1900 roku przez doktora nauk technicznych, Henryka Czeczotta.

Utalentowany wszechstronnie człowiek, inżynier górniczy, doktor nauk technicznych, profesor. Henryk Czeczott urodził się w Petersburgu 18 czerwca 1875 roku w szlacheckiej rodzinie pochodzącej z Litwy.

fot. Henryk Czeczott, Droga osetyńska, Kaukaz

Jedną z jego pasji była turystyka i alpinizm. Być może ze względu na zamiłowania geograficzne, wstąpił do Instytutu Górniczego w Petersburgu, który ukończył w roku 1900, zdobywając stopień inżyniera górniczego. Po zakończeniu nauki Henryk Czeczott postanowił zwiedzić Europę. Wyruszył z rodzinnego Petersburga, płynąc statkiem do Rygi. Na trasie jego podróży znalazły się m.in.: Piatigorsk, Odessa, Warszawa, Wiedeń, Salzburg, Monachium, Paryż, Kolonia, Berlin.

fot. Henryk Czeczott, Insytut Górniczy, Petersburg

Henryk Czeczott wykonał w czasie podróży około 200 zdjęć. Negatywy na podłożu nitroceluloidowym w formacie 9x13 cm były przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanym albumie. Być może był to jeden z kilku albumów, a podróż nie kończyła się w Berlinie. Pozostanie to tajemnicą. Do naszych czasów niestety nie wszystkie negatywy się zachowały.

Henryk Czeczott (z tyłu po lewej) z rodzicami i znajomymi, Piatigorsk

Zachowane zdjęcia, znajdujące się w kolekcji PAN Muzeum Ziemi można oglądać do 27 sierpnia na wystawie “Rok 1900. Europa w fotografii Henryka Czeczotta”. Bilety w cenach 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.mz.pan.pl oraz na stronie facebookowej muzeum.

(źródło: materiały prasowe)

 

 

 
Komentarze
Polecane artykuły
Instax Share SP-3 - test drukarki
13 Gru 2017
Instax Share SP-3 to trzecia odsłona kompaktowej drukarki, która pozwoli nam cieszyć się natychmiastowym urokiem Instaksów niezależnie od aparatu, jakim fotografujemy. Tym razem jednak w kwadratowym formacie.
1
Fujifilm X-E3 - test aparatu
7 Gru 2017
X-E3 wiele łączy z flagowymi modelami firmy, ale jednocześnie aparat prezentuje zupełnie nowe podejście do obsługi i ergonomii. Czy konstruktorom faktycznie udało się stworzyć uniwersalny i zaawansowany bezlusterkowiec dla każdego?
4
Canon PowerShot G1 X Mark III - zdjęcia przykładowe
4 Gru 2017
Canon PowerShot G1 X Mark III ma w optymalny sposób łączyć w sobie wysoką jakość obrazu, rozbudowaną ergonomię oraz wyjątkowo zwarty korpus. Zobaczcie, jak najnowszy kompakt Canona poradził sobie w praktyce.
1
Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH - oficjalne zdjęcia przykładowe
30 Lis 2017
Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH. to czwarta konstrukcja z rodziny Noctilux, a dopiero druga wyprodukowana w tym stuleciu. Jak zapewniają konstruktorzy, nowy obiektyw cechuje się "nienaganną pracą i wyjątkową jakością obrazowania", a także "papierową głębi ostrości, która odseparuje obiekty z niezwykłą precyzją“.
0