Spotkania przy kawie z reportażystą Filipem Springerem

Autor:

4 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

W październiku i listopadzie Olympus zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnych spotkaniach autorskich z uznanym reportażystą Filiper Springerem - autorem projektu Miasto Archipelag - z którym w swobodnej atmosferze porozmawiacie o fotografii, podróżowaniu i sprzęcie.

"Miasto Archipelag" to projekt reporterskiej podróży Filipa Springera po dawnych stolicach województw. To jednocześnie pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogą śledzić niemalże w czasie rzeczywistym, od samego początku.

W najmniejszym z byłych miast wojewódzkich – Sieradzu, żyją dziś 43 tysiące ludzi, w największym – Częstochowie – prawie pięć razy więcej. Stolicami regionów były przez 24 lata. Dziś wiele z nich boryka się z wyludnieniem, problemami gospodarczymi, bezrobociem i narastającą stagnacją.

fot. Filip Springer

Poszukiwania własnej, niezależnej drogi rozwoju często przynoszą tu nieoczekiwane i fascynujące rezultaty, którym poświęca się zbyt mało uwagi w mediach skupionych na stolicy. Trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, szans, frustracji i rozczarowań. Pozytywna energia i determinacja mieszają się tu ze zwątpieniem i rezygnacją. Miasto Archipelag często zamieszkują ludzie przekonani, że miejsce, w którym żyją, jest najlepsze na świecie. Opuszczają je ci, którym tę wiarę odebrała brutalna rzeczywistość. Warto poznać jednych i drugich.

W październiku i listopadzie, dzięki firmie Olympus będziecie mogli porozmawiać z autorem projektu w luźnej atmosferze przy kawie, podczas kilkunastu spotkań autorskich, które odbędą się w miastach, o których pisze Springer. Poniżej znajdziecie harmonogram spotkań.

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

• 5.10.2016 – Inowrocław

• 7.10.2016 – Piła

• 17.10.2016 – Jelenia Góra

• 21.10.2016 – Płock

• 23.10.2016 – Kalisz

• 26.10.2016 – Krosno

• 27.10.2016 – Przemyśl

• 7.11.2016 – Elblag

• 8.11.2016 – Koszalin

• 14.11.2016 – Opole

• 15.11.2015 – Częstochowa

Wstęp na spotkania jest bezpłatny i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Filip Springer - reporter i fotograf. Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Więcej informacji o projekcie i szczegółowy kalendarz spotkań znajdziecie pod adresem miastoarchipelag.pl.

(fot. okładkowa: Filip Springer)

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)