Janusz Rosikoń “Rozstaje”

Janusz Rosikoń “Rozstaje”
ZPAF zaprasza do Warszawy na wernisaż wystawy zdjęć Janusza Rosikonia, podsumowującej 50-lecie pracy twórczej artysty, który w swojej karierze dokumentował odgrywające się na przestrzeni lat zmiany polityczne, technologiczne i cywilizacyjne. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 22 grudnia.
Tytuł “Rozstaje” nawiązuje do konieczności dokonywania nieustannych wyborów. Między różnymi drogami musi wybierać także fotograf w ciągu swej pracy zawodowej. W ramach swojej wystawy, autor proponuje różne sposoby dojścia do celu, ale zawsze przyświeca mu przekonanie, żeby iść drogą prawdy. I tę prawdę stara się uchwycić swoim aparatem. Przedstawia szarzyznę PRL-u wychwyconą na pierwszych czarno-białych zdjęciach, jest świadkiem historycznych momentów, utrwala entuzjazm pierwszych wizyt papieskich.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
”Za którymś z kolei zakrętów w miejsce pasji reporterskiej, w której pozostawał bezstronnym obserwatorem, wkradła się do biografii Janusza Rosikonia refleksja pielgrzyma – człowieka w drodze, który przez rozstaje ścieżek wędruje do miejsc świętych, by ujawnić na swych zdjęciach nie tylko nastrój sacrum i emocje, lecz także swoje własne subtelnie zaznaczone stanowisko.
Retrospektywna ekspozycja prac Janusza Rosikonia jest z pewnością ważnym wydarzeniem nie tylko w środowisku polskiej fotografii, lecz także w świecie polskiej kultury, do której wniósł on niebagatelny wkład – swoimi książkami, wystawami, zdjęciami.”
- mówią organizatorzy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy wtorek, 22 grudnia 2015 roku, o godzinie 18:00, w Starej Galerii ZPAF, przy Placu Zamkowym 8, w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 10 stycznia 2016 roku.

Janusz Rosikoń studiował na Politechnice Warszawskiej. Karierę zawodową jako fotoreporter rozpoczął w tygodniku ITD, potem pracował dla miesięcznika The Polish Review / La Revue Polonaise. W okresie solidarności i stanu wojennego jego zdjęcia ukazywały się w Newsweeku, Time Magazine czy Schweizer Illustrierte. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w pielgrzymkach do kraju. Jest współzałożycielem wydawnictwa Rosikon Press, które od 1990 roku wydało wiele książek o tematyce sakralnej. Dokumentując rzeczywistość odwiedzał różne zakątki świata. Ostatnio wraz z Normanem Daviesem podróżował szlakiem armii Andersa poprzez Rosję, Iran, Meksyk, Włochy, co zaowocowało wydaniem bogato ilustrowanej książki “Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty.” W tym roku mija 50 lat jego pracy twórczej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i ZPAF. Jego zdjęcia znajdują się w prywatnych kolekcjach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanadzie i w Polsce.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13