Fotofestiwal 2015

Fotofestiwal 2015
28 maja w Łodzi startuje tegoroczna, czternasta już edycja Fotofestiwalu. Pojawią się nowe wystawy i wydarzenia, a stałe punkty programu zostaną jeszcze bardziej rozwinięte. W tym roku festiwal potrwa do 7 czerwca.
W centrum festiwalowym Art Inkubator zobaczymy osiemnaście wystaw. Dziesięć spośród nich prezentuje projekty finalistów Grand Prix, w tym nagradzany na całym świecie “Swell” Mateusza Sarełło, projekt Anny Grzelewskiej o dorastaniu córki “Julia wannabe” i demoniczny projekt Cyrila Costilhe o Diego Suarez na Madagaskarze. Towarzyszyć im będzie między innymi, kreacyjny projekt Patricka Willocqa o rytuałach plemiennych Demokratycznej Republiki Konga czy reportaż Sarkera Proticka z planów zdjęciowych Dhallywood.

W drugim centrum festiwalowym, OFF Piotrkowska, będzie można zobaczyć cztery projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego FABRICA oraz wystawę angielskiego reportażysty Dougiego Wallace’a. Zobaczymy też drugą edycję projektu DEBUTS, w ramach którego zaprezentowane zostaną prace debiutujących polskich fotografów.

W ramach festiwalu pojawi się nowy blok programowy DISCOVERY SHOW prezentujący fotografie młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku będzie to wystawa Mario Macilau, trzydziestolatka z Mozambiku. Zobaczymy też wystawę podsumowującą 25 lat działalności fotograficznej Twojego Stylu, wystawę grupową studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także projekty zwycięzców Leica Oskar Barnack Award: Martina Kollara i Alejandro Cegarra.

„Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii” to tytuł wystawy, która zakończy się aukcją Fotografii Kolekcjonerskiej. Tegoroczny temat aukcyjny nawiązuje do kolejnej festiwalowej nowości: dwudniowego cyklu spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych fotografii podróżniczej: HIT THE ROAD. Cykl ten został przygotowany przez dyrektor programową Fotofestiwalu: Alison Nordstrom, która zaprosiła do dyskusji zarówno wybitnych fotografowów: Simona Norfolka, Carla de Keyzera, Christophera Rauschenberga jak i krytyków i specjalistów z dziedziny fotografii: W.M. Hunt, Celina Lunsford i Christina Capetillo. Dyskusje te będą wstępem to głównej kuratorskiej wystawy Fotofestiwalu w 2016 roku.

Tradycyjnie też w ramach Fotofestiwalu odbędą się liczne wystawy i imprezy towarzyszące, organizowane przez galerie w całej Łodzi. Między innymi będą to spotkania autorskie, premiery photobooków, pokazy zdjęć i imprezy klubowe.
Fotofestiwal 2015 odbędzię się w dniach 28.04-07.05 w Łodzi. Pełen program tegorocznej edycji festiwalu znajdziemy na stronie fotofestiwal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0