Fotofestiwal 2015

Fotofestiwal 2015
28 maja w Łodzi startuje tegoroczna, czternasta już edycja Fotofestiwalu. Pojawią się nowe wystawy i wydarzenia, a stałe punkty programu zostaną jeszcze bardziej rozwinięte. W tym roku festiwal potrwa do 7 czerwca.
W centrum festiwalowym Art Inkubator zobaczymy osiemnaście wystaw. Dziesięć spośród nich prezentuje projekty finalistów Grand Prix, w tym nagradzany na całym świecie “Swell” Mateusza Sarełło, projekt Anny Grzelewskiej o dorastaniu córki “Julia wannabe” i demoniczny projekt Cyrila Costilhe o Diego Suarez na Madagaskarze. Towarzyszyć im będzie między innymi, kreacyjny projekt Patricka Willocqa o rytuałach plemiennych Demokratycznej Republiki Konga czy reportaż Sarkera Proticka z planów zdjęciowych Dhallywood.

W drugim centrum festiwalowym, OFF Piotrkowska, będzie można zobaczyć cztery projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego FABRICA oraz wystawę angielskiego reportażysty Dougiego Wallace’a. Zobaczymy też drugą edycję projektu DEBUTS, w ramach którego zaprezentowane zostaną prace debiutujących polskich fotografów.

W ramach festiwalu pojawi się nowy blok programowy DISCOVERY SHOW prezentujący fotografie młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku będzie to wystawa Mario Macilau, trzydziestolatka z Mozambiku. Zobaczymy też wystawę podsumowującą 25 lat działalności fotograficznej Twojego Stylu, wystawę grupową studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także projekty zwycięzców Leica Oskar Barnack Award: Martina Kollara i Alejandro Cegarra.

„Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii” to tytuł wystawy, która zakończy się aukcją Fotografii Kolekcjonerskiej. Tegoroczny temat aukcyjny nawiązuje do kolejnej festiwalowej nowości: dwudniowego cyklu spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych fotografii podróżniczej: HIT THE ROAD. Cykl ten został przygotowany przez dyrektor programową Fotofestiwalu: Alison Nordstrom, która zaprosiła do dyskusji zarówno wybitnych fotografowów: Simona Norfolka, Carla de Keyzera, Christophera Rauschenberga jak i krytyków i specjalistów z dziedziny fotografii: W.M. Hunt, Celina Lunsford i Christina Capetillo. Dyskusje te będą wstępem to głównej kuratorskiej wystawy Fotofestiwalu w 2016 roku.

Tradycyjnie też w ramach Fotofestiwalu odbędą się liczne wystawy i imprezy towarzyszące, organizowane przez galerie w całej Łodzi. Między innymi będą to spotkania autorskie, premiery photobooków, pokazy zdjęć i imprezy klubowe.
Fotofestiwal 2015 odbędzię się w dniach 28.04-07.05 w Łodzi. Pełen program tegorocznej edycji festiwalu znajdziemy na stronie fotofestiwal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8