Wystawa Marka Arcimowicza w Opolu

0
Marcin Grabowiecki
26 Wrzesień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
W ramach rozpoczynającego się 4. Opolskiego Festiwalu Fotografii swoje prace pokaże nasz felietonista - Marek Arcimowicz. Wernisaż w piątek, 10 października o godz. 17:00. Dzień wcześniej o tej samej porze odbędzie się spotkanie z fotografem.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)


Polsko-wenezuelska ekspedycja zdobyła, po raz pierwszy w historii, izolowaną górę Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli. Na jej zboczach Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli.

W sercu gęstej selvy na granicy Wenezueli i Gujany, tu gdzie Arthur Conan Doyle ulokował swój "Zaginiony Świat”. Koszmarne warunki w górskim lesie mgielnym - wszędobylskie robactwo, wilgoć, upały wymieszane z chłodem, a ulewy z suszą…


Trudno uwierzyć, bo choć z trudem - to wciąż można znaleźć tereny nieznane, będące białą plamą na mapie, dotknąć kawałka skały prakontynentu - jako pierwszy człowiek, można nadać nazwy geograficzne niepoznanym obszarom. I choć epoka wielkich eksploracji dawno minęła, wciąż jest coś do odkrycia.


Trzon obydwu wypraw stanowili: pomysłodawca i kierownik - Michał Kochańczyk; Izabela Stachowicz, biolog, UJ; Marek Arcimowicz, fotograf, dziennikarz. Do ostatniej dołączyli Wenezuelczycy: Alberto Raho i Carlos Mario Osorio.


Śmieszne historie przeplatają się z dramaturgią pierwszej udanej wspinaczki na niezdobyty szczyt przez mieszany, polsko-wenezuelski zespół, odkryciem nieznanych gatunków zwierząt przez młodego naukowca - a wszystko na terytoriach - i z udziałem - Indian, bez których pomocy realizacja projektu nie byłaby możliwa. Dzięki ich obecności opowieść zyskała też kolorytu, a Indianie dowiedzieli się, że na szczyt góry, której się obawiali i którą nazywali "smokiem", można wejść... Wyprawa pod patronatem m.in. National Geographic Polska.


{BLD|Marek Arcimowicz.
Fotograf zawodowy "do zadań specjalnych" z 20-to letnim stażem. Wykładowca uniwersytecki. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Przez lata pracował multidyscyplinarnie - łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu. Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem "zaliczył" wszystkie strefy geograficzne. Od roku 2000 do 2004 był członkiem fotograficznej agencji PORTFOLIO. W roku 1999, czyli od jego premiery - rozpoczął współpracę z polską edycją magazynu "National Geographic".

Poza tym jego prace i artykuły publikowano na łamach m.in.: "National Geographic Traveler", "Podróże", "Focus", "GEO",  "Góry", "Voyage", "Newsweek", "Gazeta Wyborcza", "Foto-Pozytyw". Jego prace były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie "Oczami Fotografów National Geographic". Finalista konkursu Golden Prisma (Włochy) - najlepszy fotograficzny kalendarz 2008. Wielokrotny juror konkursow fotograficznych i filmowych. Uczestnik XII i XIII Biennale Fotografii Górskiej (jest dwukrotnym laureatem I nagrody). Od roku 2005 członek światowej "stajni" fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez VANTORO, MERRELL i TILAK. W Azji spędził ponad 3 lata życia, lubi wracać i zgłębiać rejony, które pokochał. Prowadzi mobilne studio foto/graficzne - żyje i pracuje w międzykontynentalnym rozkroku. Poza pracą - mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach.

arcimowicz.com
facebook.com/ArcimowiczPhotographer


Marek ArcimowiczTramén Tepui
Wernisaż: 10 października 2014, godz. 17:00
Spotkanie: 9 października 2014, godz. 17:00

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Minorytów 4
Opole

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
3
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
5
0