Wystawa Edwarda Hartwiga na Zamku Królewskim w Warszawie

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Luty 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Już w najbliższy poniedziałek 3 marca o godz. 18:00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej "Zamglenia i kolory", która poświęcona jest twórczości Edwarda Hartwiga - jednego z najwybitniejszych fotografów XX wieku. Prace pochodzą ze zbiorów córki artysty - Danuty Saulewicz.

Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się dziesięć lat po śmierci artysty i prezentuje prace udostępnione przez córkę Edwarda Hartwiga, Panią Danutę Saulewicz. Na wystawie przedstawiono około 150 prac artysty z różnych okresów jego życia. Jest kilkanaście prac przed II wojny światowej, tych najstarszych jak i prace, które ze względu na swą tematykę można łatwo przypisać do kolejnych okresów epoki Polski Ludowej. Na wystawie przedstawiono zmiany i drogę artysty od prawie realizmu, poprzez grafikę, aż do impresjonizmu i wręcz abstrakcjonizmu, do którego doszedł w latach 90. ubiegłego wieku.

Edward Hartwig to jeden z najwybitniejszych fotografów XX wieku, urodzony w Moskwie w roku 1909 niemal całe swoje życie związał z fotografią, nie tylko kontynuując rodzinną tradycję zapoczątkowaną przez ojca, Ludwika Hartwiga, właściciela jednego z najbardziej cenionych moskiewskich atelier fotograficznych, ale również realizując swoje artystyczne pasje związane z malarstwem, grafiką, czy teatrem. Gruntowne wykształcenie w dziedzinie grafiki i fotografii (m.in. studia w Instytucie Grafiki w Wiedniu w pracowni Prof. Rudolfa Kopitza) połączone z pasją artystyczną i niespotykanymi pokładami wyobraźni sprawiły, że Hartwig nie tylko był w stanie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dawała i daje fotografia, ale także sam niejednokrotnie wyznaczał nowe trendy przesuwając granice zarówno wyobraźni jak i technicznych możliwość, dzięki czemu nie dysponując cyfrowymi technikami obróbki obrazu tworzył prace łączące elementy grafiki, malarstwa i fotografii.

Mało kto potrafił tak wspaniale połączyć funkcję dokumentującą fotografii z czystą grą wyobraźni, utrwalenie rzeczywistości z tworzeniem nowych obrazów. Pomagała w tym Hartwigowi dogłębna znajomość nowych technik i trendów w sztuce oraz fascynacja malarstwem. Dzięki tej właśnie pasji potrafił artysta w sposób niespotykany operować tak ważnym elementem w fotografii, jakim jest światło. Jego eksperymenty w tej dziedzinie zyskały mu swego czasu przydomek "mglarza", który charakteryzując jego zamiłowanie do szczególnego rodzaju efektów, w żaden sposób nie wyczerpuje artystycznej różnorodności prac artysty. Nie było tematu, którego by Hartwig w nich nie poruszał, były jednak takie, które interesowały go szczególnie. Należą do nich krajobrazy, zwłaszcza te staropolskie, utrwalone w serii "Wierzby", subtelne i tajemnicze akty, fotografia teatralna. To tylko niektóre przykłady prac, w których prawdziwość fotografii łączył artysta z nieograniczonymi możliwościami jakie daje wyobraźnia.

Edward HartwigZamglenia i kolory

Wernisaż: 3.03.2014, godz. 18:00
Termin: 4-30.03.2014
wtorek-sobota: 10:00-16:00; niedziela: 11:00-16:00

Zamek Królewski w Warszawie
Galeria Wystaw Czasowych II p.
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7