Agnieszka i Maciek Nabrdalik "Nieodwracalne" - wystawa w Leica Gallery Warszawa

0
Marcin Grabowiecki
30 Październik 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Od 9 listopada w nowej siedzibie Leica Gallery Warszawa przy ulicy Mysiej 3 będzie można oglądać wystawę, której autorami są Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie. "Nieodwracalne" to portrety byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. To także zapis spotkań twarzą w twarz z ich przeżyciami, przemyśleniami i uczuciami. Na prezentację złożą się fotografie, tekst i ilustracje dźwiękowe.
Od 2009 roku Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie odwiedzili kilkudziesięciu więźniów na całym świecie - osoby różnych narodowości i wyznań, niekiedy o skrajnie odmiennych poglądach. W poszukiwaniu bohaterów przejechali 80 000 tysięcy kilometrów, zarejestrowali blisko sto godzin nagrań. We wrześniu 2013 roku wydali wyjątkowy album fotograficzny, który stał się podsumowaniem tych spotkań. Teraz projekt zaprezentowany zostanie w przestrzeni galerii.

Bohaterowie serii portretów "Nieodwracalne" powtarzają, że można było zapomnieć swoje nazwisko, ale nie numer, który dawał nową, odartą z duchowości tożsamość "podczłowieka". Styl portretowania byłych więźniów jest zaprzeczeniem bezosobowych nazistowskich statystyk. Uderzająca bezimienność ofiar, liczby przewijające się w historycznych raportach i ciągłe spory o to, ilu naprawdę zginęło, odebrały więźniom indywidualność. Ten cykl ma przywracać twarze i pokazywać choćby skrawek tego, co udało się ocalić mimo wszechobecnego obozowego okrucieństwa i upodlenia.

Czytaj także:Agnieszka i Maciek Nabrdalik "Nieodwracalne" - recenzja

fot. Maciek Nabrdalik (VII), Nieodwracalne, Jerzy Ulatowski, KL Auschwitz-Birkenau survivor


Zdjęcia powstawały w domach bohaterów, w intymnych warunkach podczas rozmów, gdy fotografowani pod wpływem silnych emocji wywołanych przez wspomnienia zatapiali się w rzeczywistości obozowej. Patrząc na nich można odnieść wrażenie, że znowu tam są.

Dla autorów cenniejsze od obozowych opowieści są przemyślenia, odczucia, współczesne rozumienie tego, co się wydarzyło. Jak podkreślają bohaterowie projektu - więźniem zostaje się do końca życia. Nie chodzi jedynie o syndromy obozowe, koszmary, tatuaże, obsesyjny lęk przed głodem, czasem niegasnącą nienawiść, choć nie sposób od nich uciec. Mądrość i postawy, które autorzy mieli okazję poznać, są specyficzne, bo dotyczą naszej ogólnoludzkiej kondycji, dotykają czegoś rdzennego, co jest w każdym z nas, ale uśpione spokojnym, wygodnym życiem wcale nie musi się odezwać.

Celem tego projektu jest dzielenie się tą nienachalną, wyciszoną mądrością.

fot. Maciek Nabrdalik (VII), Nieodwracalne, Danuta Bogdaniuk, KL Auschwitz - Birkenau and KL Ravensbruck survivor


Wystawa organizowana przez Press Club Polska i współfinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury.

9 listopada, w dniu otwarcia wystawy, Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie będą do dyspozycji odwiedzających galerię w godz. 14:00-20:00. Odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące projektu oraz opowiedzą o projekcie.

Ze względu na specyfikę ekspozycji, wystawę można oglądać w niewielkich grupach. Zachęcamy do odwiedzania wystawy w dogodnych dla siebie godzinach, przez cały dzień trwania otwarcia.

Więcej informacji na: www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa


Agnieszka i Maciek NabrdalikNieodwracalne
Wernisaż: 9.11.2013, godz. 14:00-20:00
Termin: 9.11-5.12.2013
pn-sb 10:00-20:00
nd 12:00-18:00

Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
8
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
23
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)