Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa polskich prac Iriny Werning w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Sierpień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Od najbliższej soboty, 10 sierpnia w kawiarni Skwer, przy Skwerze Hoovera w Warszawie będzie można zobaczyć prace Iriny Werning, których bohaterami są Polacy, w tym trzech mieszkańców Warszawy. Dodatkowo zobaczymy znane rodziny artystów: muzyków - Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade oraz aktorek - Marii Winiarskiej i Zofii Zborowskiej. Fotografie będzie można oglądać do 18 sierpnia w Skwerze, a potem - do 9 września na ekspozycji zewnętrznej, przed Skwerem. Stamtąd wystawa powędruje do innych polskich miast.

Irina Werning, z pochodzenia Argentynka, realizuje swój projekt "Back to the Future - Powrót do przyszłości" podróżując od 3 lat po całym świecie. Idea projektu jest bardzo prosta - seria zdjęć przedstawia sąsiadujące ze sobą fotografie tej samej osoby w tej samej pozie i w tym samym miejscu, lecz po upływie wielu lat. Podczas swojej pracy Irina Werning rekonstruuje każdy detal - ubiór, ustawienie "modela" w tym samym albo podobnym miejscu, które widoczne jest na fotografii. W efekcie przeszłość w jej pracach zyskuje nowy wymiar. Patrząc na zdjęcie dziecka i dorosłego zastanawiamy się co zdarzyło się w jego życiu na przestrzeni tego czasu. Mój projekt jest powrotem do przyszłości. A gdzie ona jest? Jest pomiędzy dwoma zdjęciami. To kim jesteś na zdjęciu z teraźniejszości jest przyszłością małego człowieka z pierwszej fotografii. Kiedy ludzie widzą te zdjęcia zaczynają myśleć o swojej przyszłości - mówi Irina Werning.

Każdy kraj ma swoją specyfikę, swoją historię i to widać na zdjęciach - dodaje Werning. Byłam w wielu miejscach i to co rzuca się w oczy to odmienne podejście do czasu w różnych rejonach świata. W Ameryce Południowej opieramy się o teraźniejszość. Z kolei w Indiach wszystko toczy się wokół przyszłości. Ma to silny związek z kwestiami kulturowymi, z wiarą w reinkarnację. Natomiast Europejczycy spoglądają cały czas wstecz. W Polsce zaskoczyła mnie bardzo duża ilość zdjęć czarno-białych z okresu komunistycznego. Choć na Zachodzie kolorowa fotografia była już popularna, to tutaj ze względu na wir historii wciąż standardem była dwukolorowa w bieli i czerni. To jest niezwykle inspirujące ile można wyczytać w pojedynczych fotografiach.

Warszawską wystawę zdjęć Iriny Werning będzie można zobaczyć od 10 sierpnia do 18 sierpnia w kawiarni Skwer. Od 19 sierpnia ekspozycja będzie dostępna na zewnątrz. Dodatkowo na wystawie znajdą się także zdjęcia fanów fotografii i miłośników projektu Iriny Werning, którzy podjęli próbę odtworzenia stylu artystki.

Prace artystki pokazane zostaną także w innych miastach: (12.08-4.09, Klubokawiarnia Głośna, Św. Marcin 30/8);

Wrocławiu (13.08-9.09, Browar Mieszczański, Hubska 44-48);

Katowicach (14.08-9.09, Centrum Kultury, Mariacka 10);

Sopocie (16.08-9.09, plaża przy Zatoce Sztuki)]

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.prudential.pl/irina-werning-w-polsce, a materiały making-of, zdjęcia oraz wiele innych ciekawostek na: www.facebook.com

Irina WerningCzas na przyszłość

Termin: 10-18.08.2013 i 19.08-9.09.2013 ekspozycja zewnętrzna

Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
2
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
3
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)