"Muzyka milczenia" Nicolasa Grospierre'a we Wrześni

Już w najbliższy piątek, 21 czerwca odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy Nicolasa Grospierre'a "Muzyka milczenia". Na wrzesińskim rynku pojawi się 30 wielkoformatowych prac. Wystawie towarzyszy publikacja, którą będzie można kupić po wernisażu. To część projektu "Kolekcja Wrzesińska 2012".
Wraz z Tomaszem Kałużnym, Burmistrzem Miasta i Gminy we Wrześni zapraszamy na wernisaż plenerowej wystawy Nicolasa Grospierre'a "Muzyka milczenia". 30 plansz wielkoformatowych pozostanie na wrzesińskim Rynku do końca wakacji. Wystawie towarzyszy książka - do nabycia po wernisażu, który swoją obecnością uświetni autor. Ilość egzemplarzy przeznaczona na sprzedaż jest ograniczona.

"Muzyka milczenia" to zestaw 30 zdjęć pochodzący z "Kolekcji Wrzesińskiej 2012". Nicolas Grospierre to kolejny artysta - po Bogdanie Konopce, Andrzeju Jerzym Lechu i Mariuszu Foreckim - który stworzył zestaw fotografii do Kolekcji Wrzesińskiej (projektu, w którym co roku Września zaprasza jednego autora, aby ten stworzył autorski zestaw zdjęć miasta). Grospierre, który fotografował miasto w ubiegłym i na początku bieżącego roku, swoją opowieść o Wrześni zbudował na kontrastach - połączył historię ze współczesnością. W praktyce oznacza to, że fotografował wnętrza współcześnie działających szkół wrzesińskich z historyczną salą lekcyjną w muzeum, gdzie strajkowały Dzieci Wrzesińskie. Grospierre fotografował także oczywiście Tonsil - zarówno część burzonego i niedawno częściowo spalonego kompleksu (na zdjęciach znajdują się również te części Tonsilu, które poszły z dymem w maju 2013), jak i wciąż działającej mniejszej firmy. Są też zdjęcia zimowego, spokojnego, zdawać by się mogło, cichego (bo przykrytego śniegiem), wrzesińskiego pejzażu.

Nicolas Grospierre, Tonsil


Z jednej strony Grospierre "domyka" dotychczasową Kolekcję Wrzesińską, a z drugiej otwiera ją na zupełnie nowe spojrzenie. Nie ma na tych zdjęciach ludzi (tak jak u pierwszego realizatora kolekcji - Bogdana Konopki). Autor pokazuje Wrześnię prawie wyludnioną i pełną malowniczo zaniedbanych i tajemniczych zakątków. I choć zdjęcia nie są efektowne, to ich siła i wymowa tkwi w ich zestawieniu i łączących je treściach. Jak mówi sam autor najnowszych zdjęć miasta: Dzieci Wrzesińskie w swoim proteście milczały, z kolei Tonsil produkował głośniki, które też zamilkły. Analogii jest więcej. Strajk dzieci wywołał falę niepodległościową, a Tonsil zaczął upadać wraz z pełnym odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Nicolas Grospierre - laureat m.in. Biennale Weneckiego (wraz z Kobasem Laksą) i Paszportów Polityki - należy do czołowych fotografów młodego pokolenia, od kilkunastu lat mieszka w Polsce, choć pracuje w różnych częściach świata.
www.grospierre.art.pl

Więcej informacji o albumie można znaleźć na stronie: fotografia.net.pl.

Wydarzenie na Facebooku: Wernisaż plenerowej wystawy Nicolasa Grospierre'a "Muzyka milczenia"


Nicolas GrospierreMuzyka milczenia - wystawa plenerowa
Wernisaż: 21.06.2013 godz. 18:00
Termin: 21.06-31.08.2013

Rynek
Września
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8