"Muzyka milczenia" Nicolasa Grospierre'a we Wrześni

Już w najbliższy piątek, 21 czerwca odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy Nicolasa Grospierre'a "Muzyka milczenia". Na wrzesińskim rynku pojawi się 30 wielkoformatowych prac. Wystawie towarzyszy publikacja, którą będzie można kupić po wernisażu. To część projektu "Kolekcja Wrzesińska 2012".
Wraz z Tomaszem Kałużnym, Burmistrzem Miasta i Gminy we Wrześni zapraszamy na wernisaż plenerowej wystawy Nicolasa Grospierre'a "Muzyka milczenia". 30 plansz wielkoformatowych pozostanie na wrzesińskim Rynku do końca wakacji. Wystawie towarzyszy książka - do nabycia po wernisażu, który swoją obecnością uświetni autor. Ilość egzemplarzy przeznaczona na sprzedaż jest ograniczona.

"Muzyka milczenia" to zestaw 30 zdjęć pochodzący z "Kolekcji Wrzesińskiej 2012". Nicolas Grospierre to kolejny artysta - po Bogdanie Konopce, Andrzeju Jerzym Lechu i Mariuszu Foreckim - który stworzył zestaw fotografii do Kolekcji Wrzesińskiej (projektu, w którym co roku Września zaprasza jednego autora, aby ten stworzył autorski zestaw zdjęć miasta). Grospierre, który fotografował miasto w ubiegłym i na początku bieżącego roku, swoją opowieść o Wrześni zbudował na kontrastach - połączył historię ze współczesnością. W praktyce oznacza to, że fotografował wnętrza współcześnie działających szkół wrzesińskich z historyczną salą lekcyjną w muzeum, gdzie strajkowały Dzieci Wrzesińskie. Grospierre fotografował także oczywiście Tonsil - zarówno część burzonego i niedawno częściowo spalonego kompleksu (na zdjęciach znajdują się również te części Tonsilu, które poszły z dymem w maju 2013), jak i wciąż działającej mniejszej firmy. Są też zdjęcia zimowego, spokojnego, zdawać by się mogło, cichego (bo przykrytego śniegiem), wrzesińskiego pejzażu.

Nicolas Grospierre, Tonsil


Z jednej strony Grospierre "domyka" dotychczasową Kolekcję Wrzesińską, a z drugiej otwiera ją na zupełnie nowe spojrzenie. Nie ma na tych zdjęciach ludzi (tak jak u pierwszego realizatora kolekcji - Bogdana Konopki). Autor pokazuje Wrześnię prawie wyludnioną i pełną malowniczo zaniedbanych i tajemniczych zakątków. I choć zdjęcia nie są efektowne, to ich siła i wymowa tkwi w ich zestawieniu i łączących je treściach. Jak mówi sam autor najnowszych zdjęć miasta: Dzieci Wrzesińskie w swoim proteście milczały, z kolei Tonsil produkował głośniki, które też zamilkły. Analogii jest więcej. Strajk dzieci wywołał falę niepodległościową, a Tonsil zaczął upadać wraz z pełnym odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Nicolas Grospierre - laureat m.in. Biennale Weneckiego (wraz z Kobasem Laksą) i Paszportów Polityki - należy do czołowych fotografów młodego pokolenia, od kilkunastu lat mieszka w Polsce, choć pracuje w różnych częściach świata.
www.grospierre.art.pl

Więcej informacji o albumie można znaleźć na stronie: fotografia.net.pl.

Wydarzenie na Facebooku: Wernisaż plenerowej wystawy Nicolasa Grospierre'a "Muzyka milczenia"


Nicolas GrospierreMuzyka milczenia - wystawa plenerowa
Wernisaż: 21.06.2013 godz. 18:00
Termin: 21.06-31.08.2013

Rynek
Września
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4