Andrzej Jerzy Lech - "Kolekcja wrzesińska 2010"

"Kolekcja wrzesińska 2010" to najnowsza pozycja w portfolio wydawniczym "Kropki". Nie jest to zwyczajny album fotograficzny. Publikacja składa się z 71 kartek umieszczonych w eleganckim i trwałym pudle. Znajdziecie na nich zdjęcia Andrzeja Jerzego Lecha w formacie 43x19cm.

W zamyśle seria ta przywodzi na myśl dzieło Augusta Sandera "Menschen des 20. Jahrhunderts", który próbował sportretować różne klasy społeczne. Kompozycyjnie jednak "Kolekcja wrzesińska 2010" jest rzeczą zupełnie inną. W projekcie tym autor posłużył się manierą określaną mianem "zdjęcia strażackiego". Na czarno-białych fotografiach widzimy najróżniejsze wrzesińskie grupy osób związanych ze sobą zawodowo, towarzysko lub po prostu złączonych określoną pasją. Pozują oni w skupieniu, ustawieni na wprost panoramicznej, wielkoformatowej tradycyjnej kamery. I choć autor zadedykował te fotografie mieszkańcom Wrześni, to mają one także aspekt bardziej uniwersalny - powstał dokument-portret-panorama współczesnych Polaków, grup społecznych wraz z ich atrybutami, przejawami życia, miejscami.

"Kolekcja wrzesińska" to fotograficzne archiwum Wrześni realizowane od 2009. Każdego roku do dokumentowania i pokazywania aktualnego stanu miasta i okolic oraz jego mieszkańców zostaje zaproszony jeden artysta. Sposób, tematyka, sprzęt - wszystko to pozostaje w gestii fotografującego, nic nie jest narzucane czy z góry określone. Pierwszym zaproszonym artystą był Bogdan Konopka, drugim Andrzej Jerzy Lech, a w 2011 oraz w 2012 fotografuje Wrześnię Mariusz Forecki. Wynikiem pracy fotografów są cykle zdjęć przefiltrowane przez wrażliwość jednego twórcy. Dzięki temu działaniu powstaje niezwykła kolekcja polskiej fotografii, a także w bardzo niebanalny sposób zostaje promowane miasto Września. Później z tych zdjęć powstaje wystawa prezentowana we Wrześni. Towarzyszy jej wydanie kolejnego albumu z "Kolekcji wrzesińskiej", który jest zwieńczeniem projektu. Pomysłodawcą oraz kuratorem całości jest Waldemar Śliwczyński - redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia", a także wydawca wrzesiński. Projekt powstaje dzięki finansowemu wsparciu burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego i radnych Rady Miejskiej we Wrześni.

Andrzej Jerzy Lech (ur. 1955 we Wrocławiu) - fotograf polskiego pochodzenia na stałe mieszkający w New Jersey w USA. W latach 1981-1984 studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy). Od 2000 roku członek ZPAF.

Więcej informacji na stronie: kolekcjawrzesinska.pl.


Andrzej Jerzy Lech "Kolekcja wrzesińska 2010"

Liczba kart: 91
Liczba zdjęć: 71
Format: 48 x 31 cm
Oprawa: pudło
Rok wydania: 2011
Język: polski, angielski
Waga: 3,8 kg
Nakład: 500 szt.
Cena 200 zł
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!