Andrzej Jerzy Lech - "Kolekcja wrzesińska 2010"

"Kolekcja wrzesińska 2010" to najnowsza pozycja w portfolio wydawniczym "Kropki". Nie jest to zwyczajny album fotograficzny. Publikacja składa się z 71 kartek umieszczonych w eleganckim i trwałym pudle. Znajdziecie na nich zdjęcia Andrzeja Jerzego Lecha w formacie 43x19cm.

W zamyśle seria ta przywodzi na myśl dzieło Augusta Sandera "Menschen des 20. Jahrhunderts", który próbował sportretować różne klasy społeczne. Kompozycyjnie jednak "Kolekcja wrzesińska 2010" jest rzeczą zupełnie inną. W projekcie tym autor posłużył się manierą określaną mianem "zdjęcia strażackiego". Na czarno-białych fotografiach widzimy najróżniejsze wrzesińskie grupy osób związanych ze sobą zawodowo, towarzysko lub po prostu złączonych określoną pasją. Pozują oni w skupieniu, ustawieni na wprost panoramicznej, wielkoformatowej tradycyjnej kamery. I choć autor zadedykował te fotografie mieszkańcom Wrześni, to mają one także aspekt bardziej uniwersalny - powstał dokument-portret-panorama współczesnych Polaków, grup społecznych wraz z ich atrybutami, przejawami życia, miejscami.

"Kolekcja wrzesińska" to fotograficzne archiwum Wrześni realizowane od 2009. Każdego roku do dokumentowania i pokazywania aktualnego stanu miasta i okolic oraz jego mieszkańców zostaje zaproszony jeden artysta. Sposób, tematyka, sprzęt - wszystko to pozostaje w gestii fotografującego, nic nie jest narzucane czy z góry określone. Pierwszym zaproszonym artystą był Bogdan Konopka, drugim Andrzej Jerzy Lech, a w 2011 oraz w 2012 fotografuje Wrześnię Mariusz Forecki. Wynikiem pracy fotografów są cykle zdjęć przefiltrowane przez wrażliwość jednego twórcy. Dzięki temu działaniu powstaje niezwykła kolekcja polskiej fotografii, a także w bardzo niebanalny sposób zostaje promowane miasto Września. Później z tych zdjęć powstaje wystawa prezentowana we Wrześni. Towarzyszy jej wydanie kolejnego albumu z "Kolekcji wrzesińskiej", który jest zwieńczeniem projektu. Pomysłodawcą oraz kuratorem całości jest Waldemar Śliwczyński - redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia", a także wydawca wrzesiński. Projekt powstaje dzięki finansowemu wsparciu burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego i radnych Rady Miejskiej we Wrześni.

Andrzej Jerzy Lech (ur. 1955 we Wrocławiu) - fotograf polskiego pochodzenia na stałe mieszkający w New Jersey w USA. W latach 1981-1984 studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy). Od 2000 roku członek ZPAF.

Więcej informacji na stronie: kolekcjawrzesinska.pl.


Andrzej Jerzy Lech "Kolekcja wrzesińska 2010"

Liczba kart: 91
Liczba zdjęć: 71
Format: 48 x 31 cm
Oprawa: pudło
Rok wydania: 2011
Język: polski, angielski
Waga: 3,8 kg
Nakład: 500 szt.
Cena 200 zł
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1