Andrzej Jerzy Lech - "Kolekcja wrzesińska 2010"

"Kolekcja wrzesińska 2010" to najnowsza pozycja w portfolio wydawniczym "Kropki". Nie jest to zwyczajny album fotograficzny. Publikacja składa się z 71 kartek umieszczonych w eleganckim i trwałym pudle. Znajdziecie na nich zdjęcia Andrzeja Jerzego Lecha w formacie 43x19cm.

W zamyśle seria ta przywodzi na myśl dzieło Augusta Sandera "Menschen des 20. Jahrhunderts", który próbował sportretować różne klasy społeczne. Kompozycyjnie jednak "Kolekcja wrzesińska 2010" jest rzeczą zupełnie inną. W projekcie tym autor posłużył się manierą określaną mianem "zdjęcia strażackiego". Na czarno-białych fotografiach widzimy najróżniejsze wrzesińskie grupy osób związanych ze sobą zawodowo, towarzysko lub po prostu złączonych określoną pasją. Pozują oni w skupieniu, ustawieni na wprost panoramicznej, wielkoformatowej tradycyjnej kamery. I choć autor zadedykował te fotografie mieszkańcom Wrześni, to mają one także aspekt bardziej uniwersalny - powstał dokument-portret-panorama współczesnych Polaków, grup społecznych wraz z ich atrybutami, przejawami życia, miejscami.

"Kolekcja wrzesińska" to fotograficzne archiwum Wrześni realizowane od 2009. Każdego roku do dokumentowania i pokazywania aktualnego stanu miasta i okolic oraz jego mieszkańców zostaje zaproszony jeden artysta. Sposób, tematyka, sprzęt - wszystko to pozostaje w gestii fotografującego, nic nie jest narzucane czy z góry określone. Pierwszym zaproszonym artystą był Bogdan Konopka, drugim Andrzej Jerzy Lech, a w 2011 oraz w 2012 fotografuje Wrześnię Mariusz Forecki. Wynikiem pracy fotografów są cykle zdjęć przefiltrowane przez wrażliwość jednego twórcy. Dzięki temu działaniu powstaje niezwykła kolekcja polskiej fotografii, a także w bardzo niebanalny sposób zostaje promowane miasto Września. Później z tych zdjęć powstaje wystawa prezentowana we Wrześni. Towarzyszy jej wydanie kolejnego albumu z "Kolekcji wrzesińskiej", który jest zwieńczeniem projektu. Pomysłodawcą oraz kuratorem całości jest Waldemar Śliwczyński - redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia", a także wydawca wrzesiński. Projekt powstaje dzięki finansowemu wsparciu burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego i radnych Rady Miejskiej we Wrześni.

Andrzej Jerzy Lech (ur. 1955 we Wrocławiu) - fotograf polskiego pochodzenia na stałe mieszkający w New Jersey w USA. W latach 1981-1984 studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy). Od 2000 roku członek ZPAF.

Więcej informacji na stronie: kolekcjawrzesinska.pl.


Andrzej Jerzy Lech "Kolekcja wrzesińska 2010"

Liczba kart: 91
Liczba zdjęć: 71
Format: 48 x 31 cm
Oprawa: pudło
Rok wydania: 2011
Język: polski, angielski
Waga: 3,8 kg
Nakład: 500 szt.
Cena 200 zł
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0