Bolesław Augustis w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii

Autor: Marcin Grabowiecki

11 Czerwiec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na otwarcie wystawy Bolesława Augustisa, które odbędzie się w środę, 12 czerwca o godz. 19:00. Prezentację "Na co dzień" będzie można oglądać do 31 lipca 2013.
fot. Bolesław Augustis

Już po raz drugi w galerii fundacji, w ramach cyklu Fototeka, prezentowane zostaną ciekawe archiwa fotograficzne spoza Warszawy. Tym razem na Andersa będzie można zobaczyć wybór zdjęć białostockiego fotografa Bolesława Augustisa (1912-1995).

Ogromny zbiór klisz małoobrazkowych i kilkudziesięciu negatywów szklanych został odnaleziony w 2004 roku. Dzięki pracy Grzegorza Dąbrowskiego, fotoreportera białostockiego oddziału "Gazety Wyborczej", zbiór został opracowany i zabezpieczony. Publikacja poszczególnych zdjęć na łamach lokalnego wydania "Gazety" pozwoliła rozpoznać wiele spośród miejsc i osób pojawiających się na fotografiach. Prezentowane na kilku wystawach zdjęcia pochodzą z lat 1935-1938, kiedy Augustis prowadził własny zakład fotograficzny.

W 2010 roku ukazał się album, wydany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok, pokazujący wybór 96 zdjęć tego autora, który udowodnił, że zbiór Augustisa jest znaleziskiem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną i socjologiczną. Augustis poprzez swoją wrażliwość fotograficzną i wnikliwą obserwację ludzi wybija się ponad przeciętność, właściwą dla większości właścicieli firm fotograficznych. Niekonwencjonalność i nowoczesność, umiejętność uchwycenia ruchu a także pokazania kontekstu sprawia, że zdjęcia te nie zestarzały się i są niezwykle atrakcyjne dla współczesnego widza.

Niewielka prezentacja fotografii Augustia w galerii Fundacji jest pierwszym pokazem fragmentu tego archiwum w Warszawie. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną przede wszystkim zdjęcia ukazujące powszednie aspekty życia codziennego: spacery, rozrywki, radości, scenki rodzajowe, handel uliczny, a także wybór niezwykłych portretów.

W związku z pokazem w późniejszym terminie odbędzie się także spotkanie poświęcone archiwom fotograficznym z udziałem Grzegorza Dąbrowskiego.

Bolesław AugustisNa co dzień

Wernisaż: 12.06.2013, godz. 19:00
Termin: do 31.07.2013

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13
klatka VII, domofon 112
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
20
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły