Wystawy festiwalowe 29-30 października 2003

0
Marta Majewska
29 Październik 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Prezentujemy informacje o wykładzie poświęconym współczesnej fotografii oraz siedmiu wystawach zaplanowanych na 29 i 30 października w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.
Andrzej Janikowski Kyogen Szalone słowa
środa, 29 października
wernisaż: 17.00 Galeria EMPiK (Rynek Główny 5)
30.10 - 11.11.2003, codziennie w godzinach 09.00-22.00
Wystawa jest wynikiem kilkuletniej współpracy z Andrzeja Janikowskiego z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". Fotografie przedstawiają spektakle teatrów KYOGEN, które prezentowane były na scenie Mangghi w latach 1996 - 2002.

fot. Andrzej Janikowski, Kyogen Szalone słowa

Joanna Zastróżna nr 3
środa, 29 października
wernisaż: 18.00 Galeria ARS (ul. św. Jana 6, I piętro)
Joanna Zastróżna pokaże fotografie zaprezentowane po raz pierwszy w Małej Galerii ZPAF CSW w Warszawie w 2001 roku. Kurator wystaw, Marek Grygiel, napisał wówczas: Joanna Zastróżna przenosi do twórczości fotograficznej graficzne znakowanie i rozumienie koloru, używa go z malarską swobodą, by użyć słów Witolda Wegrzyna. Buduje napięcia i odkształca swoje fotografie w taki sposób by nie utraciły równowagi kompozycyjnej, a jednocześnie by pozostały jednolite pod względem stylistycznym.

fot. Joanna Zastróżna, "nr 3"

To co udaje jej się osiągnąć to właśnie konsekwencja użycia tej samej stylistyki opartej w głównej mierze na kolorze oraz na motywie gestu ludzkiego ciała. Dzięki tej konsekwencji udaje jej się stworzyć świat odrębnej poetyki na granicy snu, będący jednocześnie jej własnym światem zbudowanym w oparciu o rzeczywiste elementy otaczającej nas rzeczywistości.(Marek Grygiel)


Erwan Frotin Photographs
środa, 29 października
wernisaż: 19.00 Galeria Potocka (pl. Sikorskiego 10)
Erwan Frotin jest młodym artystą szwajcarskim. Mieszka i pracuje w Paryżu. Ukończył ECAL, wybitną szkołę sztuki i designu w Lozannie. Zajmuje się średnioformatową fotografią kolorową, używając jej w roli medium eksponującego i dokumentującego. Fotografia jest świadkiem jego "ideowych operacji", które często są operacjami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Artysta zszywa, naprawia, montuje, uzupełnia lub przeszczepia przeróżne warzywa. Powstają kalekie, ale "zdolne" do krótkiego życia formy, które przy okazji stają się pięknymi obiektami fotograficznymi. I dzięki tym fotografiom istnieją: artysta operuje, zmutowane warzywo żyje parę godzin, fotografia utrwala jego krótkotrwałą, symboliczną monstrualność. Operacja fizyczna "na warzywie" jest na tyle spektakularna, że sama fotografia zachowuje daleko posuniętą neutralność.

Erwan Frotin, Photographs

Obiekty są ustawiane centralnie, na tle o identycznym kolorze i dzięki temu są niezwykle mocnymi nośnikami znaczeń. Innym rodzajem fotografii są kompozycje w okręgu, które wyrafinowaniem kolorów i kilku czujnie zestawionych kształtów dają zamknięte i bardzo estetyczne kompozycje abstrakcyjne. Po czym odkrywamy, że to "piękno" tworzą mniej czy bardziej obrzydliwe odpadki.
Układy fotograficzne Erwana Frotina są niezwykle proste, stosowane przez niego zabiegi całkowicie oczywiste, interwencje fotograficzne bardzo skromne. Ta otwartość i powściągliwość okazują się doskonałym wyniesieniem znaczenia. Więcej fotografii na stronie www.moma.pl

Erwan Frotin, Photographs

Marek Janczyk, wykład: Oko w oko z fotografią współczesną
środa, 29 października
godzina: 20.00 clubOKOcafe (ul. Węgierska 1)
Zaprezentowana zostanie część pierwsza wykładu Marka Janczyka Oko w oko z fotografią współczesną.


Stasys Eidrigevičius Przy oknie
czwartek, 30 października
wernisaż: 18.00 Artemis (ul. Starowiślna 21, Ip.)
Stasys Eidrigevičius urodził się 24 lipca 1949 roku w Medniśkiai na Litwie. Ukończył Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Kownie i Instytut Sztuk Pięknych w Wilnie. Jego pierwsza indywidualna wystawa malarstwa i ekslibrisów odbyła się w Wilnie w 1970 roku. Autor jest malarzem i grafikiem, ale zasłynął przede wszystkim ze swoich plakatów, które były wystawiane i nagradzane na całym świecie.

Stasys Eidrigevičius, Przy oknie

Krzysztof Miękus bez tytułu
czwartek, 30 października
wernisaż: 19.00 Galeria Hotelu Eden (ul. Ciemna 15)
O cyklu aktów Krzysztofa Miękusa Bez tytułu pisaliśmy już w Fotopolis w działach:
galeria oraz recenzje
Wystawa zorganizowana przy współpracy z Galerią Luksfera www.luksfera.pl

fot. Krzysztof Miękus


Gaweł Kownacki Eckenbergstrasse 10-13
czwartek, 30 października
wernisaż: 20.00 Galeria Sito (ul. Izaaka 1/4, Ip.)
Wystawa fotografii Gawła Kownackiego Eckenbergstrasse 10-13.


Mariusz Włoczysiak Water plays
czwartek, 30 października
wernisaż: 20.30 Eszeweria (ul. Józefa 9)
31.10-20.11.2003
Autor prezentowanych na wystawie aktów jest z wykształcenia anglistą, prowadzącym od 1987 działalność wydawniczą i translatorską. Fotografią zajął się dopiero w 2000 roku. Wyznacznikiem wartości fotografii jest dla niego siła przyciągania - interesujące jest takie zdjęcie, które zdoła zatrzymać uwagę oglądającego na dłużej niż kilkanaście sekund, albo skłania go do powrotów.

fot. Mariusz Włoczysiak "Water plays"

Autor fotografii napisał o współpracy z modelką, która jest bohaterką cyklu Waterplays Przyszła dokładnie wiedząc czego chce. Onieśmielenie nową sytuacją dodało jej uroku. Już w pierwszych zdjęciach było widać Jej wewnętrzną radość z robienia tego, co drzemie w głębi duszy. Nie mogłem ukryć zachwytu nad Jej naturalnym pięknem. Nie sądziłem, że nasza współpraca tak dobrze się rozwinie. Pierwsza sesja zawsze jest trudna, ale ta była niezwykła: powstały fotografie z treścią, mające swoją własną historię. Nie były to tylko zdjęcia postaci, formy - to w Niej działo się coś więcej, coś innego. Dzięki kolejnym spotkaniom staliśmy się świetnym duetem. Wyczuwamy swoją wrażliwość, podobnie reagujemy na przejawy piękna, cieszy nas tworzenie i szukanie spełnienia w rzeźbieniu światłem i ciemnością. Współdziałanie z Nią i Jej kreatywność przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania.
Poniżej można ściągnąć ebook (2,8 MB) z fotografiami z tematu Water Plays. Więcej informacji w serwisie internetowym www.miragette.com

Czytaj także:
Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 27-28 października 2003 czytaj...
Recenzja wystawy Bogdana Krężla czytaj...
Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...
Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
11
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
16
0
Jak tworzyć fotografie, które maja znaczenie? Sputnik nadlatuje nad Warszawę z trzema wystawami
Jak tworzyć fotografie, które maja znaczenie? Sputnik nadlatuje nad Warszawę z trzema wystawami
“Polska - stan badań” - najnowszy projekt kolektywu Sputnik Photos rozgrywa się na przecięciu pytań o Polskę i kondycję współczesnej fotografii. Wystawy sześciu...
10
1