"Ciała i rzeczy" - studenci poznańskiej ASP i praskiej FAMU w krakowskim Centrum Manggha

Autor: Tomasz Gutkowski

22 Październik 2003
Artykuł na: 4-5 minut

MFWK 2003. Wystawa prezentująca dorobek dwóch uznanych szkół wyższych, praskiej FAMU i poznańskiej ASP, to jedno z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Prace studentów z obu krajów łączy tylko temat przewodni - wzajemna relacja człowieka i przedmiotu.

MFWK 2003. Wystawa prezentująca dorobek dwóch uznanych szkół wyższych, praskiej FAMU i poznańskiej ASP, to jedno z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie. Prace studentów z obu krajów łączy tylko temat przewodni - wzajemna relacja człowieka i przedmiotu.

]

Tak samo jak inne są programy nauczania i podejście do wykładanego przedmiotu tak różne stylistycznie i warsztatowo są prace studentów obydwu uczelni. Kuratorzy praskiej i poznańskiej części ekspozycji podkreślali jednak, że nie jest to konfrontacja, a jedynie zestawienie mające uwydatnić mocne strony obu szkół. Doboru prac można tylko pogratulować bo mimo ograniczonej powierzchni wystawowej wybrano to co reprezentacyjne i po prostu dobre.



Na wystawie w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zobaczymy fotografie wykonane zarówno techniką tradycyjną jak i cyfrową. Są kolaże, wydruki wielkoformatowe, instalacje i "obiekty fotograficzne". Podczas wernisażu pokazano także pracę multimedialną (fotografia, video, dźwięk) "T.B.T." Katarzyny Majak. Niektóre z serii to okrojone wersje większych cykli, które z racji braku miejsca nie mogły zostać pokazane w całości.

Opiekunowie autorów z ASP w Poznaniu, tak piszą o twórczości swoich podoopiecznych i o własnym podejściu do edukacji fotograficznej: "W obu pracowniach (Pracowania Fotografii Intermedialnej i Pracowania Klasycznych tematów Fotografii) studenci uczą się korzystać z doświadczeń wynikających z powszechnej obecności fotografii we współczesnej kulturze. Dziś jest ona ważna także jako element innych mediów i obszarów artystycznego doświadczenia (...).



Sztuka jest z natury obszarem ryzyka. otocznie, które jest gwarantem stabilności naszej egzystencji, traci w niej swoje ustalone znaczenie. Oddajemy się we władanie fikcji, a tytułowe "Ciała i rzeczy" zyskują nową tożsamość (...). W każdej z przedstawianych prac dochodzi do głosu pytanie o znaczenie obrazów ciał i rzeczy w naszym doświadczeniu. W obliczu świata nasyconego obrazami, w którym brakuje już miejsca na oddzielenie przestrzeni realnej od przestrzeni obrazowania, podmiotu od przedmiotu, ciała od rzeczy, pytania te stają się niezmiernie aktualne."

Wizyta w Centrum Manggha da, jeśli nie odpowiedź, to bardzo inspirującą podpowiedź. "Mobiloskop" Przemysława Nowaka, "Klisze przechowuje się..." Anny Schmidt, instalacja fotograficzna Jarosława Klupsia czy uderzające zestawienie przedmiotów w pracy "Jej i Jego" Jacka Kołodziejskiego to tylko niektóre przykłady. Na obejrzenie tych i kilkudziesięciu pozostałych jest czas do końca października.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Konopnickiej 26
Wystawa czynna do 31.10, wt.-nd., w godz. 10-18


PIOTR KALIŃSKI - "Miejsca"

Tego samego dnia, 21 października, w drugim dniu Miesiąca, rozpoczęła się wystawa fotografii Piotra Kalińskiego "Miejsca". W bardzo przytulnym wnętrzu galerii i kawiarni "Lokator" można obejrzeć kilkanaście czarno-białych zdjęć z rożnych stron świata. Elegancka forma idzie tu w parze w wyważoną, momentami nawet surową estetyką tytułowych miejsc odwiedzanych przez autora w ciągu ostatnich 2-3 lat.



We wpisie do katalogu czytamy: "Zdjęcia Piotra Kalińskiego są przewrotną grą z widzem, który może wypełnić kontury intensywnymi barwami, albo też pozostawić wszystko w niedookreśleniu." Warto przytoczyć także słowa wypowiedziane podczas wtorkowego wernisażu. Otóż sama kwalifikacja fotografii do działu "podróżniczo-krajobrazowe" budzi dwuznaczne skojarzenia. Dzieje się tak za sprawą licznych autorów, którzy dość przypadkowo fotografują to co spotkają na swojej drodze. W odróżnieniu do tej tendencji w pracach Piotra Kalińskiego widać rozwagę w wyborze tematów, dzięki czemu kaźde z miejsc ma swój niepowtarzalny nastrój.

Galeria Lokator
ul. Krakowska 10, od Meiselsa
Wystawa czynna do 5.11, codziennie, w godz. 9-24

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5