Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003

0

Autor: Marta Majewska

23 Październik 2003
Artykuł na: 9-16 minut
Najbliższy weekend w Krakowie znowu obfitować będzie w wernisaże ekspozycji organizowanych w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W piątek i sobotę rozpocznie się 11 wystaw.

Najbliższy weekend w Krakowie znowu obfitować będzie w wernisaże ekspozycji organizowanych w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W piątek i sobotę rozpocznie się 11 wystaw.

Fotografie Gazety Wyborczej

piątek, 24 października

wernisaż: 15.00 Galeria Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1)

Fotografie swoich reporterów Gazeta Wyborcza publikuje w dorocznych albumach oraz eksponuje regularnie, m.in. w Galerii ProfiLab (pl. Mirowski 14, Warszawa). Podczas wernisażu wystawy w Krakowie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Millerem - jednym z najbardziej znanych fotoreporterów Gazety.

Adam Gryczyński Powroty do przeszłości

piątek, 24 października

wernisaż: 17.00 Galeria GIL (Politechnika Kr., ul.Warszawska 12)

25.10-14.11.2003

Na wystawie pokazano głównie portrety mieszkańców Kacwina na Spiszu oraz wsi kieleckich wykonane współcześnie i przed laty. Integralną część wystawy stanowi ekspozycja starych sprzętów i eksponatów gospodarstwa wiejskiego, które towarzyszyły tym ludziom na codzień w ich życiu, a zwłaszcza przy pracy - pochodzących z kolekcji Jurka Kujawskiego "Szpinaka". W trakcie wernisażu przewidziano m.in. "Święto Chleba" połączone z jego degustacją, pieczonego według tradycyjnej, wiejskiej receptury - z piekarni Alicji Pęgiel - gdyż kult chleba najdłużej przetrwał właśnie w tradycji ludowej, w której uprawa roli, a potem wypiek chleba uchodziły za akt twórczy.

poTWARZ, ASP Kraków

ASP Kraków poTWARZ

piątek, 24 października

wernisaż: 18.00 Galeria pod Schodami (pl. Matejki 13)

Wystawa fotografii studentów krakowskiej ASP. Tytuł ekspozycji "PoTwarz" jest morfologiczną kontynuacją wystawy i jej nazwy z poprzedniego Miesiąca Fotografii pt. "wyTwarzanie, odTwarzanie, przeTwarzanie". Każdy z tych wyrazów oddzielnie jest związkiem semiologicznym odzwierciedlającym jego wewnętrzny podstawowy potrójny podział. W budowie ich wszystkich wspólną podstawą działań artystycznych pozostaje infix - "twarz" ze zmieniającym się przedrostkiem podkreślając modularność znaczeniową poszczególnych słów. Pojedynczo i w całości odwołują się do technicznej, technologicznej, powielającej i artystycznej strony Fotografii.

Pojęcie "potwarz" zdaje się bardziej być wejściem w nurt psychologiczno-społeczny, nie

odwracając się jednak od swobodnego traktowania pojęcia, które można też odczytywać jako

działania "na twarzy" i "po twarzy".

fot. Madame Żużu z cyklu Ogród

Madame Żużu Ogród

piątek, 24 października

wernisaż: 19.00 Galeria fotografii TERMINAL (ul. Podzamcze 22)

Jak pisze autorka: Ogród pojawił się przez przypadek. Zaczęło od fotografii dziewczyny ze spływającą po szyi krwią. Krew jest zawsze. Krew jest ludzka. Płynie pod skórą każdego z nas i wypływa na wierzch w bardzo istotnych momentach. Krew pojawia się ponieważ chcę, żeby bolało. Ale nic więcej na ten temat. Oglądaj zdjęcia i wyciągaj wnioski. Portrety moich przyjaciół w scenerii ogrodowej nie wynikają z jakiejś z góry założonej koncepcji. Fotografowałam ludzi, którzy mnie inspirują i wykorzystałam przedmioty, które mi się z nimi kojarzyły. Poza tym... jest tyle ogrodów. Chciałam mieć swój własny.

Madame Żużu jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia. W 2001 roku ukończyła grafikę na gdańskiej ASP, jednak już od 1999 roku jest dyrektorem artystycznym Icon Advertising Agency. Więcej o Madame Żużu i jej fotografiach na stronie: www.madamrzurzu.art.pl

Mikołaj Zając Mech-no

piątek, 24 października

wernisaż: 20.00 Mute (ul. św. Jana 30)

Na wystawę Mikołaja Zająca Mech-no składa się dziesięć portretów pokazujących człowieka w symbiozie z przedmiotem. Ludzie-roboty to efekt fascynacji autora mechanizacją życia i mechanizacją ludzkiego ciała.

fot. Mikołaj Zając

Sławomir Belina Fotografie

piątek, 24 października

wernisaż: 21.00 Galeria Lokal (ul. Dietla 29)

Sławomir Belina należy do grona artystów wszechstronnych, eksperymentujących z fotografią, malarstwem, metaloplastyką, literaturą i tańcem. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Do sierpnia 2003 roku był redaktorem naczelnym miesięcznika Aktivist. Obecnie jest dyrektorem artystycznym tego magazynu.

Jerzy Aleksander Karnasiewicz Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii

sobota, 25 października

wernisaż: 16.00, MDK Fort 49 "Krzesławice" (os. Na Stoku 27b)

Jerzy Aleksander Karnasiewicz, członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego, w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku rozpoczął równocześnie filmować (na taśmie 8 mm) i fotografować Nową Hutę. Interesowała go rejestracja wydarzeń społecznych, politycznych, religijnych i kulturalnych zachodzących w Nowej Hucie. W 2000 roku, po 28 latach fotografowania miasta, w którym Karnasiewicz żyje i mieszka, rozpoczął prace nad albumem o Nowej Hucie. Przypomnijmy, że poprzedni album o Nowej Hucie ukazał się trzydzieści dwa lata temu: Nowa Huta. Pierwsze socjalistyczne miasto w Polsce (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1971). W wyniku pracy artysty powstał album i wystawa fotografii Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii. Album obejmuje dwa wątki: artystyczny i historyczny, które ukazują na przemian urok i piękno oraz wydarzenia, które zmieniły bieg historii (pierwsza i druga wizyta Ojca Świętego w Nowej Hucie, pierwsze wybory prezydenckie). Na stronie krakow.naszemiasto.pl można znaleźć wywiad z autorem fotografii.

fot. Jerzy Aleksander Karnasiewicz, Nowa Huta. "Okruchy życia i meandry historii"

GRUPA KontraZ Zestawienia

sobota, 25 października

wernisaż: 17.00 Rynek Główny, przy pomniku A.Mickiewicza

Wystawa Grupy Fotografików KontraZ rozpoczęła się z opóźnieniem, dnia 27 października 2003 roku w sieni Szarej Kamienicy (Rynek Główny 6) i prezentuje zdjęcia 7 fotografików. Nosi ona tytuł Zestawienia i jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie zestawić wizje fotograficzne poszczególnych autorów: tematycznie zbieżne lub wręcz przeciwstawne: człowiek - architektura - przyroda - przedmiot, czerń-biel - kolor. Zestawienie jako zgrupowanie i zestawienie jako konfrontacja.

fot. Ania Siwulska, grupa KontraZ "Zestawienia"

W obecnej postaci wystawa jest nieco zredukowana i być może jej zamysł nie jest w pełni jasny dla widza, a to z powodu niemożności zrealizowania pierwotnej koncepcji. Prace miały być wystawione na płycie Rynku Głównego na dużych tablicach, gdzie każda z nich miałaby jakiś swój charakter, odpowiadający upodobaniom autora lub konfrontujący fotografie kilku osób. Zawieszenie zdjęć w innych warunkach spowodowało konieczność nagłej zmiany kompozycji. Prawdopodobnie wystawa będzie trwała do końca listopada 2003 roku w postaci trzech edycji - zmiana zdjęć mniej więcej co tydzień. W drugim tygodniu listopada dołączy do nas zaproszony fotografik francuski Arnaud Laroche przedstawiając swój cykl fotografii pt. huit close.

Autorzy zdjęć: Ania Siwulska, Baśka Czopek, Dorota Dylska, Magda Janik, Marcin Sowa, Mirek Dylski, Romuald Janik. Więcej o grupie KontraZ na stronie www.kontraz.webpark.pl

fot. Dorota Dylska, grupa KontraZ "Zestawienia"

Kolekcja Galerii GA

sobota, 25 października

wernisaż: 18.00, Komercyjna Galeria Fotografii Gazety Antykwarycznej (ul.Kochanowskiego 10)

Na wystawie zaprezentowana zostanie kolekcja Komercyjnej Galerii Fotografii Gazety Antykwarycznej.

fot. Sylwia Biernacka

Sylwia Biernacka Bordo

sobota, 25 października

wernisaż: 19.00 Klub pod Jemiołą (ul. Floriańska 20)

Wystawa fotografii młodej artystki - Sylwii Biernackiej, p.t. Bordo. Autorka jest jednym z organizatorów edycji 2002 i 2003 festiwalu Etiuda. Jak pisze autorka Słuchając "bordowców" zobaczyłam akwarium a w nim przyciśniętych do jego szyb muzyków. Z perspektywy kolorowych szkieł i przyciśniętych twarzy narodził się cykl fotografii.

fot. Katarzyna Nalepa

Weronika Łodzińska Cyganie

Katarzyna Nalepa Mówi. Tańczy.

Marta Eloy Cichocka Cross Roads

sobota, 25 października

wernisaż: 20.00 Camelot (ul. św. Tomasza 17)

Katarzyna Nalepa mieszka w Krakowie i w Nîmes. Studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pisze poezje i zajmuje się malarstwem oraz fotografią. Brała udział w Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu (2003). Podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie pokazane będą w Galerii CAMELOT dwa jej projekty, "Mówi" (tekst, który wypowiada kobieta, będzie wydrukowany i dołączony do ekspozycji w kilku kopiach do dyspozycji widza) i "Tańczy" (Ten projekt, zbudowany też na zasadzie montażu, to jedna plansza o wymiarach 30x29 cm).

Weronika Łodzińska, "Pons de Vincent" z cyklu "Cyganie"

Czytaj także:

Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...

Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...

Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...

Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
15
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
17
0
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
9
0