Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003

0
Marta Majewska
23 Październik 2003
Artykuł na: 9-16 minut
Najbliższy weekend w Krakowie znowu obfitować będzie w wernisaże ekspozycji organizowanych w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W piątek i sobotę rozpocznie się 11 wystaw.
Najbliższy weekend w Krakowie znowu obfitować będzie w wernisaże ekspozycji organizowanych w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W piątek i sobotę rozpocznie się 11 wystaw.

Fotografie Gazety Wyborczej
piątek, 24 października
wernisaż: 15.00 Galeria Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1)
Fotografie swoich reporterów Gazeta Wyborcza publikuje w dorocznych albumach oraz eksponuje regularnie, m.in. w Galerii ProfiLab (pl. Mirowski 14, Warszawa). Podczas wernisażu wystawy w Krakowie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Millerem - jednym z najbardziej znanych fotoreporterów Gazety.

Adam Gryczyński Powroty do przeszłości
piątek, 24 października
wernisaż: 17.00 Galeria GIL (Politechnika Kr., ul.Warszawska 12)
25.10-14.11.2003
Na wystawie pokazano głównie portrety mieszkańców Kacwina na Spiszu oraz wsi kieleckich wykonane współcześnie i przed laty. Integralną część wystawy stanowi ekspozycja starych sprzętów i eksponatów gospodarstwa wiejskiego, które towarzyszyły tym ludziom na codzień w ich życiu, a zwłaszcza przy pracy - pochodzących z kolekcji Jurka Kujawskiego "Szpinaka". W trakcie wernisażu przewidziano m.in. "Święto Chleba" połączone z jego degustacją, pieczonego według tradycyjnej, wiejskiej receptury - z piekarni Alicji Pęgiel - gdyż kult chleba najdłużej przetrwał właśnie w tradycji ludowej, w której uprawa roli, a potem wypiek chleba uchodziły za akt twórczy.

poTWARZ, ASP Kraków

ASP Kraków poTWARZ
piątek, 24 października
wernisaż: 18.00 Galeria pod Schodami (pl. Matejki 13)
Wystawa fotografii studentów krakowskiej ASP. Tytuł ekspozycji "PoTwarz" jest morfologiczną kontynuacją wystawy i jej nazwy z poprzedniego Miesiąca Fotografii pt. "wyTwarzanie, odTwarzanie, przeTwarzanie". Każdy z tych wyrazów oddzielnie jest związkiem semiologicznym odzwierciedlającym jego wewnętrzny podstawowy potrójny podział. W budowie ich wszystkich wspólną podstawą działań artystycznych pozostaje infix - "twarz" ze zmieniającym się przedrostkiem podkreślając modularność znaczeniową poszczególnych słów. Pojedynczo i w całości odwołują się do technicznej, technologicznej, powielającej i artystycznej strony Fotografii.
Pojęcie "potwarz" zdaje się bardziej być wejściem w nurt psychologiczno-społeczny, nie
odwracając się jednak od swobodnego traktowania pojęcia, które można też odczytywać jako
działania "na twarzy" i "po twarzy".

fot. Madame Żużu z cyklu Ogród

Madame Żużu Ogród
piątek, 24 października
wernisaż: 19.00 Galeria fotografii TERMINAL (ul. Podzamcze 22)
Jak pisze autorka: Ogród pojawił się przez przypadek. Zaczęło od fotografii dziewczyny ze spływającą po szyi krwią. Krew jest zawsze. Krew jest ludzka. Płynie pod skórą każdego z nas i wypływa na wierzch w bardzo istotnych momentach. Krew pojawia się ponieważ chcę, żeby bolało. Ale nic więcej na ten temat. Oglądaj zdjęcia i wyciągaj wnioski. Portrety moich przyjaciół w scenerii ogrodowej nie wynikają z jakiejś z góry założonej koncepcji. Fotografowałam ludzi, którzy mnie inspirują i wykorzystałam przedmioty, które mi się z nimi kojarzyły. Poza tym... jest tyle ogrodów. Chciałam mieć swój własny.
Madame Żużu jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia. W 2001 roku ukończyła grafikę na gdańskiej ASP, jednak już od 1999 roku jest dyrektorem artystycznym Icon Advertising Agency. Więcej o Madame Żużu i jej fotografiach na stronie: www.madamrzurzu.art.pl

Mikołaj Zając Mech-no
piątek, 24 października
wernisaż: 20.00 Mute (ul. św. Jana 30)
Na wystawę Mikołaja Zająca Mech-no składa się dziesięć portretów pokazujących człowieka w symbiozie z przedmiotem. Ludzie-roboty to efekt fascynacji autora mechanizacją życia i mechanizacją ludzkiego ciała.

fot. Mikołaj Zając

Sławomir Belina Fotografie
piątek, 24 października
wernisaż: 21.00 Galeria Lokal (ul. Dietla 29)
Sławomir Belina należy do grona artystów wszechstronnych, eksperymentujących z fotografią, malarstwem, metaloplastyką, literaturą i tańcem. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Do sierpnia 2003 roku był redaktorem naczelnym miesięcznika Aktivist. Obecnie jest dyrektorem artystycznym tego magazynu.

Jerzy Aleksander Karnasiewicz Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii
sobota, 25 października
wernisaż: 16.00, MDK Fort 49 "Krzesławice" (os. Na Stoku 27b)
Jerzy Aleksander Karnasiewicz, członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego, w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku rozpoczął równocześnie filmować (na taśmie 8 mm) i fotografować Nową Hutę. Interesowała go rejestracja wydarzeń społecznych, politycznych, religijnych i kulturalnych zachodzących w Nowej Hucie. W 2000 roku, po 28 latach fotografowania miasta, w którym Karnasiewicz żyje i mieszka, rozpoczął prace nad albumem o Nowej Hucie. Przypomnijmy, że poprzedni album o Nowej Hucie ukazał się trzydzieści dwa lata temu: Nowa Huta. Pierwsze socjalistyczne miasto w Polsce (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1971). W wyniku pracy artysty powstał album i wystawa fotografii Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii. Album obejmuje dwa wątki: artystyczny i historyczny, które ukazują na przemian urok i piękno oraz wydarzenia, które zmieniły bieg historii (pierwsza i druga wizyta Ojca Świętego w Nowej Hucie, pierwsze wybory prezydenckie). Na stronie krakow.naszemiasto.pl można znaleźć wywiad z autorem fotografii.

fot. Jerzy Aleksander Karnasiewicz, Nowa Huta. "Okruchy życia i meandry historii"

GRUPA KontraZ Zestawienia
sobota, 25 października
wernisaż: 17.00 Rynek Główny, przy pomniku A.Mickiewicza
Wystawa Grupy Fotografików KontraZ rozpoczęła się z opóźnieniem, dnia 27 października 2003 roku w sieni Szarej Kamienicy (Rynek Główny 6) i prezentuje zdjęcia 7 fotografików. Nosi ona tytuł Zestawienia i jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie zestawić wizje fotograficzne poszczególnych autorów: tematycznie zbieżne lub wręcz przeciwstawne: człowiek - architektura - przyroda - przedmiot, czerń-biel - kolor. Zestawienie jako zgrupowanie i zestawienie jako konfrontacja.

fot. Ania Siwulska, grupa KontraZ "Zestawienia"

W obecnej postaci wystawa jest nieco zredukowana i być może jej zamysł nie jest w pełni jasny dla widza, a to z powodu niemożności zrealizowania pierwotnej koncepcji. Prace miały być wystawione na płycie Rynku Głównego na dużych tablicach, gdzie każda z nich miałaby jakiś swój charakter, odpowiadający upodobaniom autora lub konfrontujący fotografie kilku osób. Zawieszenie zdjęć w innych warunkach spowodowało konieczność nagłej zmiany kompozycji. Prawdopodobnie wystawa będzie trwała do końca listopada 2003 roku w postaci trzech edycji - zmiana zdjęć mniej więcej co tydzień. W drugim tygodniu listopada dołączy do nas zaproszony fotografik francuski Arnaud Laroche przedstawiając swój cykl fotografii pt. huit close.
Autorzy zdjęć: Ania Siwulska, Baśka Czopek, Dorota Dylska, Magda Janik, Marcin Sowa, Mirek Dylski, Romuald Janik. Więcej o grupie KontraZ na stronie www.kontraz.webpark.pl

fot. Dorota Dylska, grupa KontraZ "Zestawienia"


Kolekcja Galerii GA
sobota, 25 października
wernisaż: 18.00, Komercyjna Galeria Fotografii Gazety Antykwarycznej (ul.Kochanowskiego 10)
Na wystawie zaprezentowana zostanie kolekcja Komercyjnej Galerii Fotografii Gazety Antykwarycznej.

fot. Sylwia Biernacka

Sylwia Biernacka Bordo
sobota, 25 października
wernisaż: 19.00 Klub pod Jemiołą (ul. Floriańska 20)
Wystawa fotografii młodej artystki - Sylwii Biernackiej, p.t. Bordo. Autorka jest jednym z organizatorów edycji 2002 i 2003 festiwalu Etiuda. Jak pisze autorka Słuchając "bordowców" zobaczyłam akwarium a w nim przyciśniętych do jego szyb muzyków. Z perspektywy kolorowych szkieł i przyciśniętych twarzy narodził się cykl fotografii.

fot. Katarzyna Nalepa

Weronika Łodzińska Cyganie
Katarzyna Nalepa Mówi. Tańczy.
Marta Eloy Cichocka Cross Roads
sobota, 25 października
wernisaż: 20.00 Camelot (ul. św. Tomasza 17)
Katarzyna Nalepa mieszka w Krakowie i w Nîmes. Studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pisze poezje i zajmuje się malarstwem oraz fotografią. Brała udział w Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu (2003). Podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie pokazane będą w Galerii CAMELOT dwa jej projekty, "Mówi" (tekst, który wypowiada kobieta, będzie wydrukowany i dołączony do ekspozycji w kilku kopiach do dyspozycji widza) i "Tańczy" (Ten projekt, zbudowany też na zasadzie montażu, to jedna plansza o wymiarach 30x29 cm).

Weronika Łodzińska, "Pons de Vincent" z cyklu "Cyganie"

Czytaj także:
Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...
Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...
Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
17
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0