Wystawy festiwalowe 27-28 października 2003

0
Marta Majewska
25 Październik 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Prezentujemy siedem wystaw fotografii, które rozpoczną się w poniedziałek i wtorek, 27 i 28 października w ramach festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003".
Prezentujemy siedem wystaw fotografii, które rozpoczną się w poniedziałek i wtorek, 27 i 28 października w ramach festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie".

Jolanta Szymczyk-Ellis Oblicza Australii
poniedziałek, 27 października
wernisaż: 17.00 Galeria Politechniki Krakowskiej "Kotłownia" (Politechnika Kr., ul. Warszawska 24)
28.10 - 21.11.2003
Autorka mieszka i pracuje w Australii, gdzie jest członkiem QCG (Queensland Camera Group). Jej zainteresowania obracają się w świecie roślin, ale poza fotografią botaniki odnajduje się w fakturach i wzorach. Na wystawie w Krakowie pokaże fotografie związane z Australią.

Jerzy Mąkowski Znak
poniedziałek, 27 października
wernisaż: 18.00, Foto-Galeria NCK (Al. Jana Pawła II 232)
28.10 - 30.11.2003
Znak ikoniczny w dziele sztuki nie jest nigdy pełnym i dokładnym odtworzeniem jakiegoś przedmiotu rzeczowego, lecz zawsze pewnym jego przetworzeniem - wyborem, uproszczeniem, przekładem. Analizując wybitne dzieła sztuki stwierdzamy, że kluczem kompozycji jest znak. Autor wystawy w NCK potraktował jednak znak przewrotnie: postanowił zbudować wystawę tylko z elementów będących znakami. Pomysł wystawy dojrzewał bardzo długo. Dlaczego nie pokazać tylko fragmentów? Widz potrafi myśleć! - mówi autor - Jestem przekonany, że osoby oglądające wystawę nie potrzebują tekstu wyjaśniającego zamysł autora. Jerzy Mąkowski swój debiut fotograficzny miał w 1958. Podczas studiów był członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej "Stodoła - 60", a następnie członkiem ŚTF.Laureat wielu nagród, członek ZPAF oraz autor fotografii wystawianych na całym świecie.

fot. Jerzy Makowski "Plaża"

Spotkanie z Magdaleną Skrejko i Lucyną Król
poniedziałek, 27 października
wernisaż: 19.00 Muzeum Historii Fotografii (ul.Józefitów 16)
Wystawa do 8 listopada 2003.
Spotkanie z Magdaleną Skrejko i Lucyną Król , autorkami wystawy Nam ubiór niedbały nie przystoi. Jak piszą autorki wystawy Fotografia, wynaleziona w 1839 roku, okazała się technologią zdecydowanie tańszą od malarstwa i łatwiej dostępną, co wcale nie oznacza, że od razu stała się tania i powszechnie stosowana. Przez kilka dziesięcioleci była sztuką elitarną. Pierwsze fotografie portretowe na podłożu papierowym wykonywano w standardowych formatach: wizytowym - 6,5 x 10,5 cm oraz gabinetowym - 10,5 x 16,5 cm. W latach 60. XIX wieku powstawały obrazy, na których upozowani przez fotografa modele przyjmowali konwencjonalne pozy. Dla podkreślenia przynależności stanowej czy terytorialnej fotografowano członków rodów szlacheckich i mieszkańców wsi. (...) Stosowane przez ówczesnych fotografów techniki pozwalały uzyskać obraz czarno-biały lub tonowany w sepii. Fotografie nie odzwierciedlały więc naturalnej kolorystyki. Temu niedostatkowi miało zaradzić podkolorowywanie obrazów farbami i pastelami. W ten sposób upiększał swoje prace rodzinny zakład Kriegerów, gdzie zatrudnieni retuszerzy i malarze domalowywali desenie i kolory. Zdarzało się, że decydowały tu indywidualne odczucia estetyczne i upodobania kolorystyczne. (...) Zachowane do dzisiaj elementy stroju ludowego i źródła pisane ich dotyczące nie zawsze odpowiadają zachowanym fotografiom. Tym większą wartość przedstawiają barwne przeźrocza Tadeusza Rzący, wykonane w latach 1907-1912, aparatem składanym na klisze szklane 9 x 12 cm, między innymi w podkrakowskich Bronowicach. Więcej informacji o wystawie na stronie www.mhf.krakow.pl

"Nam ubiór niedbały nie przystoi", wystawa przygotowana przez Magdalenę Skrejko i Lucynę Król

Janusz Socha, Paweł Żuk Dualis
wtorek, 28 października
wernisaż: 16.00 Galeria Architektury SARP (pl. Szczepański 6)
29.10 - 29.11.2003
Wystawa fotografii dwóch autorów: Janusza Sochy i Pawła Żuka pt. Dualis.


Ewa Gołogórska Kucia, Agnieszka Kucia Fotografie... c.d.
wtorek, 28 października
wernisaż: 18.00 Galeria Politechniki Krakowskiej Kanonicza 1 (ul.Kanonicza 1)
Artystki znane z ubiegłotocznej edycji festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, zaprezentują ponownie swoje fotografie. Agnieszka Kucia jest absolwentką poznańskiej ASP, która oprócz fotografii, uprawia instalacjaę, rysunek oraz grafikę.

Monika Mroczkowska-Białasik Fikcja i rzeczywistość
wtorek, 28 października
wernisaż: 19.00 Galeria Politechniki Krakowskiej - Kawiarnia Inkwizytor (ul. Kanonicza 1)
Autorka jest absolwentką krakowskiej ASP, gdzie studiowała w pracowni Zbigniewa Łagockiego. Jej cykl Fikcja i rzeczywistość prezentowany był fragmentarycznie podczas wystawy w 1998 roku On i oni, skupiającej prace profesora Łagockiego i jego uczniów.

Monika Mroczkowska-Białasik "Fikcja i rzeczywistość"

Magda Hueckel, Agata Serafin Laleczki/Baby dolls
wtorek, 28 października
wernisaż: 20.00, Piwnica przy Dominikańskiej
Wystawa fotografii grupy "hueckelserafin" tworzonej przez Magdę Hueckel i Agatę Serafin.

fot. grupa hueckelserafin, "Laleczki/Baby dolls"

Czytaj także:
Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003 czytaj...
Recenzja wystawy Bogdana Krężla czytaj...
Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...
Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
2
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2