Wystawy festiwalowe 27-28 października 2003

Prezentujemy siedem wystaw fotografii, które rozpoczną się w poniedziałek i wtorek, 27 i 28 października w ramach festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003".
Prezentujemy siedem wystaw fotografii, które rozpoczną się w poniedziałek i wtorek, 27 i 28 października w ramach festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie".

Jolanta Szymczyk-Ellis Oblicza Australii
poniedziałek, 27 października
wernisaż: 17.00 Galeria Politechniki Krakowskiej "Kotłownia" (Politechnika Kr., ul. Warszawska 24)
28.10 - 21.11.2003
Autorka mieszka i pracuje w Australii, gdzie jest członkiem QCG (Queensland Camera Group). Jej zainteresowania obracają się w świecie roślin, ale poza fotografią botaniki odnajduje się w fakturach i wzorach. Na wystawie w Krakowie pokaże fotografie związane z Australią.

Jerzy Mąkowski Znak
poniedziałek, 27 października
wernisaż: 18.00, Foto-Galeria NCK (Al. Jana Pawła II 232)
28.10 - 30.11.2003
Znak ikoniczny w dziele sztuki nie jest nigdy pełnym i dokładnym odtworzeniem jakiegoś przedmiotu rzeczowego, lecz zawsze pewnym jego przetworzeniem - wyborem, uproszczeniem, przekładem. Analizując wybitne dzieła sztuki stwierdzamy, że kluczem kompozycji jest znak. Autor wystawy w NCK potraktował jednak znak przewrotnie: postanowił zbudować wystawę tylko z elementów będących znakami. Pomysł wystawy dojrzewał bardzo długo. Dlaczego nie pokazać tylko fragmentów? Widz potrafi myśleć! - mówi autor - Jestem przekonany, że osoby oglądające wystawę nie potrzebują tekstu wyjaśniającego zamysł autora. Jerzy Mąkowski swój debiut fotograficzny miał w 1958. Podczas studiów był członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej "Stodoła - 60", a następnie członkiem ŚTF.Laureat wielu nagród, członek ZPAF oraz autor fotografii wystawianych na całym świecie.

fot. Jerzy Makowski "Plaża"

Spotkanie z Magdaleną Skrejko i Lucyną Król
poniedziałek, 27 października
wernisaż: 19.00 Muzeum Historii Fotografii (ul.Józefitów 16)
Wystawa do 8 listopada 2003.
Spotkanie z Magdaleną Skrejko i Lucyną Król , autorkami wystawy Nam ubiór niedbały nie przystoi. Jak piszą autorki wystawy Fotografia, wynaleziona w 1839 roku, okazała się technologią zdecydowanie tańszą od malarstwa i łatwiej dostępną, co wcale nie oznacza, że od razu stała się tania i powszechnie stosowana. Przez kilka dziesięcioleci była sztuką elitarną. Pierwsze fotografie portretowe na podłożu papierowym wykonywano w standardowych formatach: wizytowym - 6,5 x 10,5 cm oraz gabinetowym - 10,5 x 16,5 cm. W latach 60. XIX wieku powstawały obrazy, na których upozowani przez fotografa modele przyjmowali konwencjonalne pozy. Dla podkreślenia przynależności stanowej czy terytorialnej fotografowano członków rodów szlacheckich i mieszkańców wsi. (...) Stosowane przez ówczesnych fotografów techniki pozwalały uzyskać obraz czarno-biały lub tonowany w sepii. Fotografie nie odzwierciedlały więc naturalnej kolorystyki. Temu niedostatkowi miało zaradzić podkolorowywanie obrazów farbami i pastelami. W ten sposób upiększał swoje prace rodzinny zakład Kriegerów, gdzie zatrudnieni retuszerzy i malarze domalowywali desenie i kolory. Zdarzało się, że decydowały tu indywidualne odczucia estetyczne i upodobania kolorystyczne. (...) Zachowane do dzisiaj elementy stroju ludowego i źródła pisane ich dotyczące nie zawsze odpowiadają zachowanym fotografiom. Tym większą wartość przedstawiają barwne przeźrocza Tadeusza Rzący, wykonane w latach 1907-1912, aparatem składanym na klisze szklane 9 x 12 cm, między innymi w podkrakowskich Bronowicach. Więcej informacji o wystawie na stronie www.mhf.krakow.pl

"Nam ubiór niedbały nie przystoi", wystawa przygotowana przez Magdalenę Skrejko i Lucynę Król

Janusz Socha, Paweł Żuk Dualis
wtorek, 28 października
wernisaż: 16.00 Galeria Architektury SARP (pl. Szczepański 6)
29.10 - 29.11.2003
Wystawa fotografii dwóch autorów: Janusza Sochy i Pawła Żuka pt. Dualis.


Ewa Gołogórska Kucia, Agnieszka Kucia Fotografie... c.d.
wtorek, 28 października
wernisaż: 18.00 Galeria Politechniki Krakowskiej Kanonicza 1 (ul.Kanonicza 1)
Artystki znane z ubiegłotocznej edycji festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, zaprezentują ponownie swoje fotografie. Agnieszka Kucia jest absolwentką poznańskiej ASP, która oprócz fotografii, uprawia instalacjaę, rysunek oraz grafikę.

Monika Mroczkowska-Białasik Fikcja i rzeczywistość
wtorek, 28 października
wernisaż: 19.00 Galeria Politechniki Krakowskiej - Kawiarnia Inkwizytor (ul. Kanonicza 1)
Autorka jest absolwentką krakowskiej ASP, gdzie studiowała w pracowni Zbigniewa Łagockiego. Jej cykl Fikcja i rzeczywistość prezentowany był fragmentarycznie podczas wystawy w 1998 roku On i oni, skupiającej prace profesora Łagockiego i jego uczniów.

Monika Mroczkowska-Białasik "Fikcja i rzeczywistość"

Magda Hueckel, Agata Serafin Laleczki/Baby dolls
wtorek, 28 października
wernisaż: 20.00, Piwnica przy Dominikańskiej
Wystawa fotografii grupy "hueckelserafin" tworzonej przez Magdę Hueckel i Agatę Serafin.

fot. grupa hueckelserafin, "Laleczki/Baby dolls"

Czytaj także:
Program i fotorelacja z festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 22-23 października 2003 czytaj...
Wystawy festiwalowe 24-25 października 2003 czytaj...
Recenzja wystawy Bogdana Krężla czytaj...
Recenzja wystawy Zorka Projekt czytaj...
Recenzja wystawy Ciała i rzeczy poznańskiej ASP i Famu czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0