Odsłony czasu wolnego - wystawa i warsztaty

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę "Odsłony czasu wolnego". Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 23 czerwca o godz 12:00. Otwarcie w ramach "Soboty u Tekli - rodzinnego pikniku z kulturą", w trakcie którego czekają na was również Warsztaty z cyjanotypii oraz Stacja portretowa.
Hel, lata 20. XX wieku. Zbiór fotografii rodziny Grodeckich (c) T. Stypiński / Archiwum Wojtka Wieteski

Wystawa "Odsłony czasu wolnego" w Fundacji Archeologia Fotografii pokazuje wybrane konwencje przedstawiania "czasu wolnego" w dwudziestowiecznej fotografii prywatnej. Wypożyczone albumy rodzinne, negatywy oraz slajdy odsłaniają niejednorodny obraz tego zjawiska. Wynika to z właściwości samej fotografii amatorskiej - silnie skonwencjonalizowanej i będącej jednocześnie narzędziem ekspresji "ja"; przechodzącej ewolucję od dokumentacji kluczowych momentów biografii, wpisujących się w rodzinną narrację, po zwrócenie się ku codzienności i intymności. Wystawa prezentuje ikonografię "czasu wolnego" tworzoną przez fotografię amatorską, wykracza jednak poza proste przywołanie sentymentalnych scen wypoczynku przeszłych pokoleń.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z następujących zbiorów: prywatne archiwum negatywów Zofii Chomętowskiej z lat 30., zbiór negatywów rodziny Grodeckich, lata 20.; albumy rodzinne z dwudziestolecia międzywojennego z archiwum Marii Poprzęckiej oraz Janusza Krajewskiego, album z wyprawy motocyklowej ze zbioru fotografii Zofii i Janusza Krotkiewskich, lata 40., slajdy z archiwum Jana Eberta, lata 60., 70.

Kuratorką wystawy jest Julia Odnous.

W dniu otwarcia Fundacja zaprasza także na:
  • 11.00-13.00 - Warsztaty z cyjanotypii "Pocztówka z Andersa" - zapraszamy dzieci od lat 5 z rodzicami
  • 14.00-16.00 - Stacja portretowa - pamiątkowe zdjęcia z siłaczem w tle i niespodzianka
  • 16.00-18.00 - punkt konsultacyjny "Pokaż zdjęcie" - możliwość pokazania i rozmowy na temat prywatnych zdjęć "czasu wolnego"
Wystawa i warsztaty są częścią programu "Sobota u Tekli - rodzinny piknik z kulturą" W godzinach 11:00-20:00 organizacje z Muranowa zapraszają na wspólną zabawę i wypoczynek. W programie liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania i wiele innych atrakcji.


Odsłony czasu wolnego
Wernisaż: 23.06.2012, godz. 12:00
Termin: 25.06-21.08.2012

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0