Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Odsłony czasu wolnego - wystawa i warsztaty

0

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Czerwiec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę "Odsłony czasu wolnego". Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 23 czerwca o godz 12:00. Otwarcie w ramach "Soboty u Tekli - rodzinnego pikniku z kulturą", w trakcie którego czekają na was również Warsztaty z cyjanotypii oraz Stacja portretowa.
Hel, lata 20. XX wieku. Zbiór fotografii rodziny Grodeckich (c) T. Stypiński / Archiwum Wojtka Wieteski

Wystawa "Odsłony czasu wolnego" w Fundacji Archeologia Fotografii pokazuje wybrane konwencje przedstawiania "czasu wolnego" w dwudziestowiecznej fotografii prywatnej. Wypożyczone albumy rodzinne, negatywy oraz slajdy odsłaniają niejednorodny obraz tego zjawiska. Wynika to z właściwości samej fotografii amatorskiej - silnie skonwencjonalizowanej i będącej jednocześnie narzędziem ekspresji "ja"; przechodzącej ewolucję od dokumentacji kluczowych momentów biografii, wpisujących się w rodzinną narrację, po zwrócenie się ku codzienności i intymności. Wystawa prezentuje ikonografię "czasu wolnego" tworzoną przez fotografię amatorską, wykracza jednak poza proste przywołanie sentymentalnych scen wypoczynku przeszłych pokoleń.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z następujących zbiorów: prywatne archiwum negatywów Zofii Chomętowskiej z lat 30., zbiór negatywów rodziny Grodeckich, lata 20.; albumy rodzinne z dwudziestolecia międzywojennego z archiwum Marii Poprzęckiej oraz Janusza Krajewskiego, album z wyprawy motocyklowej ze zbioru fotografii Zofii i Janusza Krotkiewskich, lata 40., slajdy z archiwum Jana Eberta, lata 60., 70.

Kuratorką wystawy jest Julia Odnous.

W dniu otwarcia Fundacja zaprasza także na:

  • 11.00-13.00 - Warsztaty z cyjanotypii "Pocztówka z Andersa" - zapraszamy dzieci od lat 5 z rodzicami
  • 14.00-16.00 - Stacja portretowa - pamiątkowe zdjęcia z siłaczem w tle i niespodzianka
  • 16.00-18.00 - punkt konsultacyjny "Pokaż zdjęcie" - możliwość pokazania i rozmowy na temat prywatnych zdjęć "czasu wolnego"

Wystawa i warsztaty są częścią programu "Sobota u Tekli - rodzinny piknik z kulturą" W godzinach 11:00-20:00 organizacje z Muranowa zapraszają na wspólną zabawę i wypoczynek. W programie liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania i wiele innych atrakcji.

Odsłony czasu wolnego
Wernisaż: 23.06.2012, godz. 12:00
Termin: 25.06-21.08.2012

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
26
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
37
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
12
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)