"Żywioł" Mateusza Sarełło w Galerii Obok ZPAF

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Luty 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawska Galeria Obok ZPAF zaprasza na otwarcie wystawy Mateusza Sarełło, które odbędzie się w środę, 15 lutego o godz. 19:00. Dokument "Żywioł" opowiada o wydarzeniach związanych z powodzią, która nawiedziła dwa lata temu gminę Wilków w okolicy Kazimierza Dolnego nad Wisłą.
fot. Mateusz Sarełło

Fotografia społeczna, bardzo często odnosi się do dramatów w wymiarze ogólnoludzkim jak i osobistym. Wywołuje to czasem dyskusje, czy taka fotografia jest potrzebna, czy świat rzeczywiście składa się z tylko z negatywnych doświadczeń pełnych przemocy, smutku, śmierci. To jednak tego typu fotografia pełni ważne funkcje społeczne wywierając presję na opinię publiczną, na polityków, uwrażliwiając widza, ucząc go wzajemnej empatii.

fot. Mateusz Sarełło

Dokument Mateusza Sarełło - "Żywioł" przedstawia nam wydarzenia jakie miały miejsce w związku z powodzią, która nawiedziła dwa lata temu gminę Wilków w okolicy Kazimierza Dolnego nad Wisłą. W wyniku przerwania wałów na Wiśle okolice te dotknęła niespotykana dotąd w historii regionu powódź w wyniku, której doszło do zalania ponad 90% ogólnej powierzchni całej gminy.

fot. Mateusz Sarełło

Kataklizm pozbawił dachu nad głową ponad 4000 ludzi. Zniszczeniu uległa praktycznie cała infrastruktura gminy służąca mieszkańcom. Społeczność Wilkowa i okolicy znalazła się w obliczu socjalnej i materialnej katastrofy. Region ten to obszar rolniczy. Jej mieszkańcy zajmują się głównie sadownictwem i uprawą chmielu. Będąc związanymi i uzależnionymi od otaczającej ich przyrody, zostali w wyniku katastrofy pozbawieni jedynego źródło dochodu. Ich gospodarstwa uległy dewastacji, zaś plantacje roślin zostały doszczętnie zniszczone. Potrzebne będzie kilka lat ciężkiej pracy by przywrócić na tych terenach normalną egzystencję.

fot. Mateusz Sarełło

Na wystawę prezentowaną w Galerii Obok ZPAF składa się kilkanaście wyselekcjonowanych fotografii z obszernego materiału jaki autor zrealizował w trakcie swoich pobytów na terenie Gminy Wilków. Autor stara się być bezstronny, wręcz niezauważalny w swej pracy. Mateusz nie wchodzi w interakcję z bohaterami swoich zdjęć. Nie stara się również w żaden sposób układać opowieści fotograficznej, moralizować, czy podbijać napięcie w zaistniałej i zaobserwowanej sytuacji. Autor niczym beznamiętny kronikarz w swoim dokumencie stara się być maksymalnie wiernym przekaźnikiem między zastaną rzeczywistością, a widzem. Świadczy o tym nie tylko sposób kadrowania obrazów, ale również oszczędność użytych środków fotograficznych.

Mateusz Sarełło pozostawia widzowi margines do własnej oceny i analizy uwiecznionych na zdjęciach wydarzeń.

fot. Mateusz Sarełło

Mateusz Sarełło urodzony w 1978 roku w Warszawie. Uczestnik programu mentorskiego "Klasa mistrzowska" Akademii 5klatek. Absolwent Rocznego Warsztatu Fotoreportażu w Akademii Fotografii. Uczestnik warsztatów organizowanych przez agencję Napo Images i Yours Gallery. Członek Spółdzielni Dokumentalnej. Współpracownik (jako asystent kuratora) Instytutu proFotografia w Poznaniu. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach m.in. PDN Photo Annual, Prix de la Photographie Paris, International Photography Awards oraz FotoVisura Grant. Finalista Lucie Foundation Scholarship i Grand Press Photo. Wystawy m.in.: "Street Photography Now" (Galeria Pauza, Kraków oraz Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Warszawa), "Moment jest jeden" (Leica Gallery, Warszawa), "Żywioł" (Galeria 2piR, Poznań oraz Galeria Wysokich Napięć, Warszawa), "Best of Show IPA 2010" (Splashlight Studios, Nowy Jork). Publikacje m.in. PDN (Photo District News), Flip Magazine, 5klatek, Private Photojournalism.

Mateusz Sarełło "Żywioł"
Wernisaż: 15.02.2012, godz. 19:00
Termin: 16.02-9.03.2012

Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa

fot. Mateusz Sarełło
fot. Mateusz Sarełło
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)