"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" w CSW Zamek Ujazdowski

Wystawa "Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" poświęcona jest fotografii transformacji ustrojowej naszego kraju. Zobaczycie na niej prace polskich i zagranicznych dokumentalistów różnych generacji. Wernisaż w piątek, 3 lutego 2012 o godz. 18:00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" to pierwsza wystawa zorganizowana w ramach trzyletniego programu CSW Zamek Ujazdowski zatytułowanego "Postdokument". Ma on łączyć ekspozycję najciekawszych zjawisk w tej kategorii z obszaru fotografii, filmu, literatury faktu i jednocześnie poszerzać kontekst teoretyczny.

"Świat nie przedstawiony" to wystawa fotografii Polski okresu transformacji ustrojowej, widzianej przez krajowych i zagranicznych autorów jako pełen napięć, wciąż nieukończony proces. Prezentowane w CSW Zamek Ujazdowski zdjęcia najsłynniejszych fotografów polskich (Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedentahl, Tomasz Tomaszewski, Wojciech Wieteska) pokazują kraj ogarnięty kryzysem ekonomicznym, społecznym, kulturowym, poszukujący swojej tożsamości byt rozciągnięty pomiędzy realnym socjalizmem i turbokapitalizmem. Zaangażowane społecznie fotoreportaże (Maria Zbąska, Łukasz Trzciński, Maciej Pisuk) przeplatają się z pełnymi dystansu typologiami dokumentalnymi (Wojciech Wilczyk, Konrad Pustoła), tworząc unikalną panoramę polskiego społeczeństwa przełomu wieków. Uznani fotografowie zagraniczni (Carl de Keyzer, Allan Sekula, Mark Power, Rineke Dijkstra, Zoe Leonard) rozszerzają horyzont myślenia o transformacji w Polsce po 1989 roku, pozwalając dostrzec jej dynamikę i specyfikę na tle zmian zachodzących globalnie.
(...)
Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą prezentacją osiągnięć dokumentalistów różnych generacji - w tym uznanych na świecie mistrzów - koncentrującą się na temacie tak zasadniczym jak transformacja ustrojowa.


Artyści biorący udział w wystawie: Anna Beata Bohdziewicz, Rineke Dijkstra, Mariusz Forecki, Piotr Janowski, Carl de Keyzer, Andrzej Kramarz, Witold Krassowski, Zoe Leonard, Weronika Łodzińska, Chris Niedenthal, Michał Szlaga, Allan Sekula, Juliusz Sokołowski, Konrad Pustoła, Mark Power, Maciej Pisuk, Wojciech Prażmowski, Łukasz Trzciński, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Wiech, Jerzy Wierzbicki, Wojtek Wieteska, Wojciech Wilczyk, Monika Zawadzki, Maria Zbąska.

Kurator: Adam Mazur. Współpraca: Beata Łyżwa-Sokół.

Wystawie towarzyszy program filmowy, przedstawiający filmy dokumentujące najważniejsze przemiany, jakie dokonały się w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów, dokumentalistami, artystami i fotografami, których zdjęcia prezentowane są na wystawie.


"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku"
Wernisaż: 3.02.2012, godz. 18:00-21:00
Termin: 4.02-15.04.2012

CSW Zamek Ujazdowski
Galeria 2
ul. Jazdów 2
WarszawaKomentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
4
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1