Fotografia. Fragment Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski

Wystawa "Fotografia. Fragment Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski" otwiera się w poniedziałek 2 lipca 2012 o godz. 19:00. Do końca wakacji będzie można oglądać prace takich artystów jak: Zbigniew Dłubak, Maurycy Gomulicki, Edward Hartwig, Mariusz Hermanowicz, Johnny Jensen, Andrzej Jórczak, Łódź Kaliska, Tomasz Komorowski, Bogdan Konopka, Andrzej Lachowicz, Jerzy Lewczyński, Wanda Michalak, Natalia LL, Luis Paredes, Małgorzata Potocka, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Jerzy Sadowski, Piotr Trzebiński, Tavate czy Joanna Zastróżna.
Joanna Zastróżna "Messenger", technika mieszana - light box, 1999

Istniejąca od wielu lat i ciągle powiększająca się kolekcja Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie była prezentowana już wielokrotnie w różnych odsłonach i konstelacjach. Tym razem, na kameralnej wystawie, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt wybranych prac, których osnową jest fotografia. Kuratorem wystawy jest Marek Grygiel, który pisze więcej na jej temat:

...postanowiliśmy sięgnąć do zbiorów zarówno kolekcji CSW, jak i wydzielonego fragmentu tej kolekcji tzw. Archiwum Małej Galerii, która to galeria przez kilkanaście lat była swego rodzaju project roomem CSW w szeroko rozumianym aspekcie fotografii. Ponieważ fotografia w zbiorach CSW jest tematycznie i treściowo dosyć zróżnicowana, postanowiliśmy dokonać wyboru kilkudziesięciu prac o jednej dominującej tematyce - jest nią ciało, cielesność i wszystko to, co się z tym może łączyć. Okazuje się, że fotografia temat ten eksplorowała od zawsze, ale akcenty i dominujące trendy rozkładała w sposób dosyć nieprzewidywalny. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku nawet awangardowi twórcy sięgali po tradycyjne, klasyczne formy - przykładem tego mogą być bardzo mało znane akty Andrzeja Jórczaka, twórcy nieco zapomnianego, ale obecnie na nowo odkrywanego i docenianego. Na początku lat 90. dużym wydarzeniem w CSW była rekonstrukcja environementu "Ikonosfery" i fotoobiektu "OnOna" Zbigniewa Dłubaka. Prezentujemy oryginalne zachowane odbitki autorskie, składające się na tę instalację. Obydwie te prace są zwiastunem pewnego przełomu w fotografii, w której Zbigniew Dłubak, również jako teoretyk i wieloletni redaktor pisma FOTOGRAFIA odegrał niezwykle ważną rolę. Podobnie jak grono innych "klasyków" takich jak Edward Hartwig, Jerzy Lewczyński, Józef Robakowski, Natalia LL, Andrzej Lachowicz czy Tadeusz Rolke.

Motyw ciała, fizjologii czy kontekstu społeczno-obyczajowego zaistniał w fotografiach wielu twórców następnych pokoleń. Inaczej eksplorowany, przy użyciu nowocześniejszych mediów, jak np. ciekawe "Cibachromy" Piotra Trzebińskiego, wczesne prace Maurycego Gomulickiego czy barwne fotomontaże i lightboxy Joanny Zastróżnej; artyści próbowali reinterpretować tak odwieczne wydawałoby się zjawisko, jakim jest ludzkie ciało.

Jeszcze inaczej do tego podchodzą twórcy z kręgu Łodzi Kaliskiej - ich pro i antyfeministyczne prowokacje, a szczególnie wieloosobowe reinterpretacje w postaci inscenizowanych na potrzeby fotografii wiekopomnych dzieł malarskich "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, czy "Tryumf Wolności" Zichy'ego - są dobrym przykładem na niekonwencjonalne fotograficzne podjęcie artystycznego wyzwania. I jeszcze jedno: warto zwrócić uwagę na tę różnorodność środków technicznych, na bogactwo fotograficznej formy. Obok klasycznych technik bromowych na tym kameralnym pokazie zobaczyć możemy zdjęcia uzyskane za pomocą cyfrowych wydruków sprzed kilkunastu lat, niezwykle rzadko już spotykane cibachromy czy kolorowe odbitki, które mimo upływu blisko 40 lat nie straciły wiele ze swej kolorystycznej atrakcyjności.Fotografia. Fragment Kolekcji CSW Zamek Ujazdowski
Wernisaż: 2.07.2012, godz. 19:00
Termin: 3.07-2.09.2012

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Piwnice Zamkowe
ul. Jazdów 2
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
4
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1