Weronika Ławniczak w Czułości

0

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Listopad 2011
Artykuł na: 4-5 minut
"Ten, kto walczy, nie musi być smutny" - pod tym tytułem, w warszawskiej Galerii Czułość, swoją autorską wystawę zaprezentuje Weronika Ławniczak. Otwarcie w czwartek, 17 listopada o godz. 19:00. Finisaż: 27 listopada, godz. 21:00.
fot. Weronika Ławniczak

Zapraszamy na nową wystawę do Galerii Czułość. Od 17 do 27 listopada będziecie mogli oglądać prezentację Weroniki Ławniczak "Ten, kto walczy, nie musi być smutny". Więcej informacji na jej temat znajdziecie w tekście promującym wydarzenie:

Francuska piosenkarka Dalida w 1973 roku po raz pierwszy zaśpiewała: Tak, jestem chora, kompletnie chora. Wyprałeś mnie ze wszystkich snów, z mych pieśni, marzeń, zdarzeń, słów i moje serce dręczy się, tak chore. Cztery lata później nieszczęśliwie zakochany francuski filozof Roland Barthes napisał zaś: Katastrofa. To gwałtowny kryzys, w trakcie którego doświadczający sytuację miłosną jako pułapkę, z której nigdy nie zdoła się wydostać, dostrzega, że jest skazany na całkowite zniszczenie. To wszystko, co zostało po katastrofie. Choroba z piosenki Dalidy. To, co się widzi, kiedy sprzed oczu bezpowrotnie znika osoba, która jeszcze niedawno siadywała naprzeciwko. Pamiętnik z czasu stopniowego zbierania się w sobie, obrazy z kolejnych etapów mozolnego odzyskiwania wiary, że warto nadal patrzeć. Nieostrości na skraju jawy i snu, na granicy wspomnień i ich iluzji, na skraju życzenia i lęku, obecności i mirażu - gdzieś pomiędzy nostalgią, która łudzi nadzieją na odzyskanie przeszłości, a odważną konfrontacją z pustką, która nie obiecuje jeszcze żadnej przyszłości. To szukanie tego, który odszedł i zostawił po sobie rzeczy, miejsca, skojarzenia. Zawsze o chwilę za wcześnie albo za późno, jak w poczekalni. Jeszcze za wcześnie, żeby się pogodzić ze stratą, za późno, żeby się wobec niej buntować. Zmęczone oczy dobrze znoszą miejsca opustoszałe, spokojne, które nie rozpraszają nadmiarem bodźców i otwierają myśli na nowe możliwości. Lubią miejsca, w które można kogoś włożyć. Kogoś, kogo już nie ma - albo kogoś, kto się pojawi.

fot. Weronika Ławniczak

Weronika Ławniczak Ten, kto walczy, nie musi być smutny

Wernisaż: 17.11.2011, godz. 19:00
Termin: 18-27.11.2011, pn-nd: godz. 17:00-20:00
Finisaż: 27.11.2011, godz. 21:00

Galeria Czułość
ul. Dąbrowiecka 1A, Saska Kępa
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warsztaty fotografii ulicznej z Pawłem Kosickim i Maciejem Jeziorkiem
Warsztaty fotografii ulicznej z Pawłem Kosickim i Maciejem Jeziorkiem
Pod znakiem fotografii miejskiej Paweł Kosicki i Maciej Jeziorek poprowadzą warsztaty fotograficzne Fujifilm w największych miastach Polski
0
0
Rusza wystawa Grand Press Photo 2020. Najpierw Warszawa, później Gdańsk
Rusza wystawa Grand Press Photo 2020. Najpierw Warszawa, później Gdańsk
266 najlepszych polskich zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo od dzisiaj można oglądać na wystawie w Warszawie. W te wakacje wystawa zawita...
1
0
„Jak widać” - darmowy program mentorski Sputnik Photos dla kobiet
„Jak widać” - darmowy program mentorski Sputnik Photos dla kobiet
Jesteś debiutującą fotografką? Chcesz rozwijać swój cykl pod okiem doświadczonych artystek? Zgłoś się do projektu "Jak widać".
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)